Zdjęcie w tle
Buddyzm

Społeczność

Buddyzm

31

Buddyzm

Witam dzisiaj ponownie mam propozycję ciekawej książki, która bardzo do mnie trafiła. "Mądrość buddyjskiego mnicha" jest zbiorem pytań i odpowiedzi jakich udzielał Ajahm Brahm w Jhana Grove Retreat Center w Australii. Znajdziemy tutaj dużo ciekawych historii z życia Ajahma Brahma i jego porad. Na pewno też niektóre fragmenty wywołają u was uśmiech na twarzy, a niektóre mogą dać trochę do myślenia.
Na dodatek Ajahm Brahm jako charyzmatyczna osoba potrafi łatwo przekazywać wartości buddyzmu w prosty sposób. Przykładowo bardzo spodobał mi się fragment jak odpowiadał na pytanie dotyczące braku atman(duszy) gdzie wytłumaczył, że to co uznajemy za "duszę" nie jest stałe, niezmienne, a bardziej działa na zasadzie strumienia świadomości. Fragmentami jakie mi się spodobały były jeszcze te dotyczące porad co do praktyki medytacji czy nastawienia do życia tak żeby nie robić sobie samemu stresu czy problemów, a także spodobało mi się jego podejście do wielu zbędnych rytuałów jakie panują w Azji w związku z buddyzmem, który bywa tam traktowany tak jak katolicyzm w Polsce.
Ogółem podsumowując w mojej opinii warto przeczytać. Osobiście szybko to "pochłonąłem" ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#buddyzm #theravada
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4861385/madrosc-buddyjskiego-mnicha-od-swiadomej-medytacji-po-eliminacje-niepokoju-i-gonitwy-mysli
d451e648-c29c-443d-bcd8-e220b1d5eb37

Zaloguj się aby komentować

Witam ostatnio zaprezentowałem książkę przydatną w zapoznawaniu się z buddyzmem jako początkujący. Dzisiaj chciałbym zaproponować kolejny tytuł dla ludzi zainteresowanych tą religią. "Cztery Szlachetne Prawdy" Ajahna Sumedho wyjaśniają czym są tytułowe cztery szlachetne prawdy, które zarazem są podstawą buddyzmu.
#buddyzm #theravada
Link do pdfa http://sasana.pl/4sp
02e8e07e-97ba-46ca-9c8b-aabf5fcdea87
MostlyRenegade

@Dan188 I pytanie na klasówce z religii:


Wymień cztery Szlachetne Prawdy buddyzmu.


Odp: Pierwsza, Druga, Trzecia i Czwarta.

Neminem

Bardzo polecam tą książkę! Napisana z humorem, dodatkowo przez Amerykanina, więc kogoś z naszego kręgu kulturowego.

4Sfor

@Dan188 Dzięki za wrzutkę, z chęcią sobie w wolnej chwili poczytam

Zaloguj się aby komentować

Kiedy brak zadowolenia jest w końcu zaakceptowany jako brak zadowolenia, króluje spokój umysłu.
To umysł osoby, która dotychczas była głucha na krytykę, kiedy w końcu słucha, co inni mówią o jej błędach.
To umysł osoby, która naga i błagająca o życie, nagle umiera w spokoju.
To umysł osoby, która nagle zostawia żebraka, który ciągnie ją cały czas za rękaw, niezmordowanie podążającego wszędzie za nią.
To umysł po powodzi, w której został zmyty cały makijaż pobożności.
Kodo Sawaki Roshi. Do Ciebie.
#medytacja #buddyzm #zen
806401b9-d00b-45be-9218-c97e69b20785
4Sfor

Oczekiwania wiodą nas do zbędnego wysiłku,

Wysiłek zaś prowadzi do niepotrzebnej walki,

Walka z kolei wiedzie do bólu,

A ten kieruje do nieświadomości.


Akceptacja rzeczywistości jest punktem wyjścia.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Nie możesz wymienić z nikim nawet jednego pierdnięcia. Każdy z nas musi przeżywać swoje własne życie. Nie marnuj czasu na rozmyślanie, kto jest bardziej utalentowany.
Przestań się mazgaić! Użalasz się nad tym, jaki jesteś nudny i że wszyscy inni są o wiele lepsi od Ciebie. Ledwie rzeczy mają się trochę lepiej, a tracisz zupełnie kontrolę nad sobą.
Hej! Na co się gapisz? Czy nie widzisz, że to o tobie?
Kodo Sawaki Roshi, Do Ciebie
#buddyzm #medytacja
Neminem

@monk3i Zauważ że te mowy Sawakiego są z lat 50 XX w. Jest on tak jak każdy osadzony w jakimś kręgu kulturowym i w swoich czasach. Pewnie można polemizować z tym konkretnym tekstem, ale wierzę że przekaz który się za tym kryje jest bardziej uniwersalny i dotyczy ślepego naśladowania innych ludzi czy kultur jako takich.

Jako ciekawostka podobną rzecz mówi św. Paweł potępiając mężczyzn którzy zakrywają głowy podczas modlitwy i kobiety które modlą się z odkrytymi głowami ¯\_(ツ)_/¯

monk3i

@Neminem No ta, ale kościół właśnie zawsze się kojarzył z takim twardogłowiem i dogmatem, a buddyzm przeciwnie z otwartością i akceptacją. Bardzo mi ten tekst do buddyzmu nie pasuje.

Neminem

@monk3i Tutaj ustęp z Dhammapady (394)


"Jakiż pożytek z twych zaplecionych włosów, niemądry człowieku? Jakiż pożytek z twego stroju ze skóry antylopy? Nadal kłębią się w tobie (namiętności), tylko zewnętrznie się oczyszczasz."


I wyjaśnienie tłumacza polskiego: "W czasach Buddy takie praktyki ascetyczne jak noszenie zmierzwionych włosów i odzienia ze skór uznawane były za oznaki świętości."


Wydaje mi się że powyższe jest łatwiejsze do zaakceptowania bo jest bardziej odległe w czasie, ale jest czymś podobnym - odniesieniem do kontekstu kulturowego w którym słowa zostały powiedziane. Myślę że ciężko czegoś takiego uniknąć, bo mistrz wypowiada słowa do ludzi/mnichów obecnych w sali, potem ktoś je zapisuje a my czytamy to długo potem.

Trudno o uniwersalność stu procent nauczania, ja na takie rzeczy po prostu przymykam oko

Zaloguj się aby komentować

Witam hejtowych buddystów. Dzisiaj chciałbym polecić wam dobry film do obejrzenia. "Historia theravādy w Polsce" jest filmem z którego dowiemy się jakie były pierwsze spotkania buddyzmu theravādy z zachodem, a także o planach założenia w Polsce związku wyznaniowego szkoły theravādy i wczesnego buddyzmu oraz w przyszłości możliwe, że założenia pierwszego klasztoru z poparciem Ajahna Brahma w Polsce.
https://youtu.be/D9dc0QRmf9Y
#buddyzm #theravada
Dan188

@dev Dziękuję i również życzę wszystkiego dobrego.

Zaloguj się aby komentować

"Dobre Pytania Dobre Odpowiedzi" jest jedną z dobrych książek, które mogą wprowadzić w kompletne podstawy osoby nie mające nigdy styczności z tą religią. Z lektury możemy się przykładowo dowiedzieć jakie są podstawowe założenia buddyzmu, czym jest pięć wskazań, reinkarnacja, kamma, medytacja etc. Całość jest napisana na zasadzie pytań i odpowiedzi. Jeśli miałbym polecić jakąś książkę na sam start dla kogoś kto jest po prostu zainteresowany czym jest buddyzm mógłbym właśnie zaprezentować ten tytuł. #buddyzm #theravada
Link do książki z możliwością pobrania pdf http://sasana.pl/dobre-pytanie-dobra-odpowiedz
f62a517e-3c06-415d-b78c-77e3e89d9fd0

Zaloguj się aby komentować

Pisałem już o tej książce w społeczności #medytacja napiszę jeszcze trochę o swoich doświadczeniach tutaj.
Do Ciebie - Kodo Sawaki Roshi
Za każdym razem kiedy wracam do tej książki jestem zaskoczony tym jak bezpośredni jest autor w wytykaniu obłudy i głupoty, czuję się wtedy jakby sam Sawaki stał nade mną uderzając mnie po głowie pałką bambusową Zwykle towarzyszy temu rozbawienie, autorefleksja i ulga.
Lubię czytać tą (i tego typu książki) powoli, małymi fragmentami, czytanie tego jak książki fabularnej szybko mnie męczy i zaciera jej moc. Za każdym razem jak do niej wracam czytając po raz kolejny ma dla mnie tą samą świeżość.
Miara Człowieka - daj mu trochę pieniędzy i od razu zaczyna się poruszać.
Człowiek jest bardzo prosty. Wszystko czego chce, to pieniędzy, zdrowia, kariery i seksu.
#zen #buddyzm
ccda4808-961c-42d9-9c49-65040af6ded2
Vegeta

@Neminem chyba zrobię sobie własną książkę z tych pdf. Za kindlowa wersję dzięki ale osobiście używam go do książek typu przeczytaj nie wracaj;)

Neminem

@Vegeta Pewnie


@Rashan Proszę Wrzuciłem na WeTransfer, mam nadzieję że nie będzie problemu ze ściągnięciem:

https://wetransfer.com/downloads/f8e78694e81fd190dfce86ad5c7fa25220230120110001/0640634fea3695dba933fa478d0c863d20230120110037/ed18e2

Rashan

@Neminem wielkie dzięki;)

Zaloguj się aby komentować

Niedawno zacząłem praktykę według książki Ajahm Brahm "Sekretne techniki buddyjskiego mnicha". Muszę przyznać dość ciekawe podejście do medytacji jako formy odpuszczania. Zaleca aby na początku nie podchodzić od razu do skupiania się na oddechu a stopniowo wyrobić sobie świadomość chwili obecnej i nauczyć się odpuszczać. Obecnie sam testuję tę formę medytacji siedząc i po prostu skupiając się na teraźniejszości wpuszczając wszystko do umysłu. Zauważyłem, że tym sposobem można się zrelaksować oraz wyciszyć nawet bez żadnego konkretnego obiektu medytacyjnego. Czy może ktoś z was medytuje według zaleceń tego mnicha? Jak wrażenia?
#theravada
#buddyzm
Neminem

@Dan188 Oprócz codziennej medytacji mantrycznej (30 min rano i wieczorem) często staram się 'być obserwatorem'. Dla mnie to jest bardzo potężne narzędzie, często przed samym snem udaje mi się puścić nagromadzone w ciagu dnia cierpienie i pragnienia, i trochę odpocząć.

Mnie akurat Ajahn Brahm aż tak nie przyciągnął, ale Ajahn Sumedho już bardzo, ostatnio regularnie słucham jego mów Dharmy na spotify. Bardzo też cenię jego książkę Cztery Szlachetne Prawdy, dostępną za darmo w internecie (nawet można zamówić darmową wersję fizyczną płaci się tylko za dostawę).

Dan188

@Neminem Dobra książka czytałem.

Neminem

Jak teraz czytam mój komentarz to brzmi jak jakaś reklama albo rozprawka w szkole

Zaloguj się aby komentować

Pewnego dnia mistrz Winaji zwany Yuan zapytał Mistrza Zen Hui Hai:
"Czy dokonujesz jakichś wysiłków w swojej praktyce Drogi, Mistrzu?"
  • Hui Hai: "Tak, dokonuję".
Pyt.: "Jakich?"
  • Hui Hai: "Kiedy jestem głodny, jem; kiedy jestem zmęczony, śpię."
Pyt.: "Czyż nie wszyscy dokonują takich samych wysiłków jak ty, Mistrzu?"
  • Hui Hai: "Nie w ten sam sposób".
Pyt.: "Dlaczego nie?"
  • Hui Hai: "Kiedy inni jedzą, rozmyślają wtedy o swoich najróżniejszych potrzebach, a kiedy kładą się spać, rozważają tysiące różnych spraw. W ten właśnie sposób różnią się ode mnie".
Mistrz Winaji nie miał już nic więcej do powiedzenia.
c685ba05-7520-405f-8e94-3202b37b70f8

Zaloguj się aby komentować

Poprzednia