Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

816

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Zdjęcie przedstawiające dziwaczny obiekt spiralny, który pojawił się nocą 15 kwietnia nad Alaską. Tajemnicza spirala to zasługa rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, które zostało wyrzucane z szybko wirujących górnych stopni rakiety i zamrożone w przestrzeni.
Na facebookowym profilu SpaceX Polska wytłumaczono, że drugi stopień rakiety Falcon 9, aby ponownie wejść w atmosferę ziemską, wykonuje tzw. deorbit burn (odpalenie silników rakiety, mające na celu umożliwienie jej ponownego wejścia w atmosferę ziemską - przyp. red.). Po tym procesie następuje wspomniany zrzut paliwa w trakcie obracania się.
Wcześniej takie spirale zauważono z Alabamy, Puerto Rico i miejsc tak odległych jak Nowa Zelandia po tych startach.
#ciekawostki #astronomia #rakiety
b3aca33e-6965-4690-9b6b-cb692f44d894
GrindFaterAnona

@BjornIronside zasługi rakiety

EricsoN

Mi się skojarzyło z portalami z Raymana 2

anonekzforczana

@RottenToTheCore Nie kłam, to portal demonów.

Zaloguj się aby komentować

Teleskop Jamesa Webba wydaje się wręcz idealnie skrojony pod takie obserwacje. Przygląda się łączeniu 2 galaktyk spiralnych, oddalonych o ok 250 mln lat świetlnych.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/spektakularne-zderzenie-galaktyk-arp220
L24D

@MiernyMirek niestety sam proces jest na tyle powolny że Webba i nas już nie będzie jak już się zakończy. Zastanawiam się czy rozwiązaniem tego problemu (poza symulacjami), byłoby znajdowanie i obserwacja takich obiektów w różnych stanach łączenia. Może już jest to robione, ale wydaje mi się że to jedna z niewielu naszych opcji na zbadanie kolizji galaktyk.

MiernyMirek

@L24D no jest to obserwowane cały czas. Stadia są archiwizowane, analizowane i potem na ich podstawie symuluje się np. przyszłe połączenie Andromedy i drogi Mlecznej.

AureliaNova

@L24D no wyobraź sb, że to właśnie jest jeden ze sposobów

Zaloguj się aby komentować

Teleskop Webba zaobserwował, co dzieje się w wyniku łączenia się dwóch galaktyk spiralnych. Na zdjęciu uwieczniony został powstały w ten sposób obiekt Arp 220, nazwany przez NASA "latarnią morską pośród kosmicznego oceanu". Znajduje się w odległości 250 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Wężownika i powstał w rezultacie zderzenia dwóch galaktyk spiralnych, do którego doszło 700 mln lat temu. Został on po raz pierwszy skatalogowany w 1966 roku w słynnym Atlasie galaktyk osobliwych autorstwa Haltona Arpa.
Arp 220 to najbliższy Ziemi ultrajasna galaktyka podczerwona (ULIRG) i zarazem najjaśniejsze z 3 połączeń galaktyk umiejscowionych najbliżej naszej planety. Posiada jasność przekraczającą blask biliona Słońc. Dla porównania cała Droga Mleczna ma jasność rzędu 10 miliardów Słońc.
Około 200 ogromnych gromad gwiazd znajduje się w położonym w centrum Arp 220 obszarze o średnicy około 5 000 lat świetlnych. Ilość gazu w tym miejscu jest mniej więcej równa ilości gazu w całej, 20-krotnie większej Drodze Mlecznej.
Wbrew pozorom jednak nie dochodzi tutaj do zderzania się ze sobą gwiazd. Gwiazdy są wciąż bardzo małe, a odległości między nimi są zbyt duże, aby mogło masowo dochodzić do zderzeń.
https://mashable.com/article/james-webb-space-telescope-spiral-galaxy-merger
#astronomia #kosmos
cskparty

Pomyslec ze okolo 200 lat temu ktos zrobil w miare wyrazne zdjecie na ktorym widac czlowieka pare metrow dalej. Teraz 200 lat pozniej ogladamy wyrazne zdjecia galaktyk i innych dziwadel.

conradowl

@cskparty niby tak i nie. Webb pracuje w podczerwieni. Zdjęcie galaktyki to efekt kilkudziesięciu obrazów, pokolorowany w NASA. To nie jest zdjęcie choćby w części takie jak to 200 lat temu czy dziś cyknięte smartfonem.

Ale nadal - to imponujące.

Ciekawe co będzie za 200 lat... Ech człowiek żyje za krótko.

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
To bardzo miłe kiedy ktoś prowadzi strony www, w formacie sprzed 20-30 lat. Bez facebuczków, bez reklam, bez pustych treści. W zasadzie strona to sama treść Brawa dla autorów!
http://lk.astronautilus.pl/index.html
http://lk.astronautilus.pl/plan.htm
http://lk.astronautilus.pl/sondy/index.html
#kosmos #astronomia #kosmologia #startyrakiet #nasa #spacex
AndrzejZupa

Ale to zapierdala! Dlaczego nie mogło być tak dalej?

conradowl

@AndrzejZupa wtedy by się okazało, że nikt nie potrzebuje 16gb ram i 8 rdzeni w telefonie, co wystarczyłoby zwykłe Pentium 4 na dekady

Marchew

@conradowl Taa, na moim 10 letnim laptopie działa diablo 2 resurection (remaster), a odtwarzanie filmy 720p na yt zjada 40% CPU xD Facebook potrzebuje często po 3-5 sekund na reakcję po kliknięciu... To jest jakaś paranoja kiedy strona www działa wolniej niż całkiem nowoczesna gra.

Zaloguj się aby komentować

ULX kategoria obiektów wymykająca się zasadom ograniczonej jasności. Istnieją obliczenia, które wprost mówią, że powyżej pewnych granic w ciele niebieskim ciśnienie fotonów przekroczy przyciąganie grawitacyjne, co ostatecznie zatrzyma akrecję i "zgasi" go. Ultrajasne źródła rentgenowskie w jakiś sposób łamią te prawa.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/ulx-ultrajasne-zrodla-rentgenowskie-jasnosc

Zaloguj się aby komentować

Einstein to jednak miał głowę, mimo prób podważenia, jego teoria względności w dalszym ciągu doskonale tłumaczy rzeczywistość. Ostatnie mapowanie promieniowania reliktowego, potwierdziło jego ponad stuletnie przemyślenia.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/einstein-mapa-wszechswiata-teoria-wzglednosci
rzuf

@MiernyMirek niby z jednej strony stworzył STW i OTW, ale z drugiej do końca życia nie wierzył w Mechanikę Kwantową, mimo, że był jednym z jej twórców. Gdzie obecnie zarówno OTW jak i MK nie mają żadnego eksperymentalnego podważenia (mimo wielu prób) i póki co są najlepszym opisem naszej rzeczywistości jakie mamy.


Żeby tylko jeszcze połączyć OTW i MK... Może należy poczekać na kolejnego Einsteina

sebie_juki

chyba za dużo newsów czytałem, w pierwszej chwili przeczytałem "Epstein to jednak miał głowę"

Obserwator_Z_Ramiona_RIGCZ

@MiernyMirek a ten polski dragan faktycznie mądre rzeczy wymyślił? Bo tak twierdzi mój kumpel, fizyk amator.

MiernyMirek

@Obserwator_Z_Ramiona_RIGCZ Einsteinem nie jest jeśli chodzi o dokonania naukowe, ekscentryzmem przypomina

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Ikoniczny obraz supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki Panna A (M87) zaprezentowany w kwietniu 2019 roku został zretuszowany przez sztuczną inteligencję. Zespół Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT) użył mianowicie nowej techniki uczenia maszynowego o nazwie PRIMO. Opiera się ona w telegraficznym skrócie na uczeniu słownikowym, które umożliwia komputerom generowanie reguł i wniosków na podstawie dużych zbiorów danych wejściowych. W tym przypadku komputery przeanalizowały ponad 30 000 symulowanych obrazów czarnych dziur akreujących gaz, szukając wśród nich wspólnych wzorców. Różne wzorce zostały posortowane według tego, jak często występowały w symulacjach, a następnie wymieszane, aby zapewnić bardzo dokładne odwzorowanie obserwacji EHT, jednocześnie dostarczając wysokiej wierności oszacowania brakującej struktury obrazów.
Nowy obraz powinien doprowadzić do dokładniejszych wyliczeń masy czarnej dziury M87 oraz parametrów fizycznych, które determinują jej obecny wygląd. Ponadto naukowcy pokładają nadzieję, że będzie to wstęp do zrozumienia procesów fizycznych dotyczących czarnych dziur.
https://phys.org/news/2023-04-sharper-m87-black-hole.html
Gdyby ktoś był zainteresowany, tu artykuł (po angielsku) odnośnie tej metody nauczania:
https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-4357/acaa9a/pdf
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Nosacz

Podaję odpowiedź: 13 mld lat świetlnych

banan

@Nosacz wyznawcy statycznego wszechświata to płaskoziemcy wyższej gęstości

Nosacz

Ja płacić podatki muszę a nie przejmować się wszechświatem. Dobrze żeby za mojego życia chociaż na Księżyc polecieli

LeonardoDaWincyj

@Nosacz


Podaję odpowiedź z tego artykułu:


"Odpowiedź na podstawie obliczeń brzmi: około 32 miliardy lat świetlnych."

Zaloguj się aby komentować

Podwójny kwazar, zjawisko rzadkie, ciężkie do wykrycia. Końcowy etap łączenia się galaktyk, dwie supermasywne czarne dziury połączone grawitacyjnie, obie w trakcie pochłaniania dużych ilości materii. Do tego w czasach, gdy Wszechświat miał ok 3 mld lat.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/podwojny-kwazar-rzuca-swiatlo-na-dwie-supermasywne-czarne-dziury-na-kursie-kolizyjnym
gedzior84

Te artykuły są spoko, tylko okraszają je ilustracjami, nie podpisując, czy to faktycznie rzeczywiste ujęcie danego zjawiska, czy wizja artystyczna, czy może coś zupełnie innego. A dla laika to może być mylące.

thedestroyerofeels

@gedzior84 "Na ilustracji: Wizja artystyczna ukazująca jaskrawy blask dwóch kwazarów znajdujących się w jądrach dwóch galaktyk, które są w chaotycznym procesie łączenia się. Źródło: NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)"

MiernyMirek

@gedzior84 na Uranii masz zawsze pod artykułem informację nt ilustracji. Spojrzyj.

Zaloguj się aby komentować

Astronomowie znaleźli obiekt o wdzięcznej nazwie XMMU J173203.3-344518 (słodka, czyż nie?). Pojawił się problem z jego klasyfikacją, jest za lekki na gwiazdę neutronową. Czyli pierwsza gwiazda "dziwna", a może rewizja aktualnie obowiązujących teorii? Na ten moment trzeba więcej czasu i obserwacji tego "dziwacznego" tworu.
PS czekam na mema "naukowcy-debile" ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/gwiazda-neutronowa-czy-gwiazda-dziwna

Zaloguj się aby komentować

Mgławica Koński Łeb (Barnard 33) po raz pierwszy została zaobserwowana w 1888 roku przez szkocką astronom Wiliaminę Fleming. Znajduje się ona 1500 lat świetlnych od Ziemi, a jej średnica wynosi około 3,5 roku świetlnego. Powstała w wyniku zapadnięcia się międzygwiezdnego obłoku materii. Znajdujący się w gwiazdozbiorze Oriona obiekt ten jest mgławicą ciemną, co oznacza, że jego obłoki pochłaniają większość światła pobliskich gwiazd.
Mgławica Koński Łeb składa się głównie z zimnego wodoru molekularnego, który nie emituje żadnego światła i wypromieniowuje bardzo mało ciepła. Rozświetlana jest ona przez znajdującą się za nią mgławicę emisyjną IC-434. Wirujące obłoki gazu i ciemnego pyłu, które tworzą mgławicę Koński Łeb, mają kształt właśnie tej części ciała tego zwierzęcia, tym samym będąc przyczyną nazwy. Natomiast czerwona poświata pochodzi od wspomnianego już gazu wodorowego, zjonizowanego przez pobliską jasną gwiazdę Sigma Orionis. Strumienie gazu opuszczającego mgławicę są skierowywane przez silne pole magnetyczne. Jasne punkty przy podstawie mgławicy Koński Łeb to młode gwiazdy w procesie formowania.
Mgławica jest częścią Obłoku Molekularnego Oriona (znanego też jako Kompleks Oriona) zawierającego inne znane obiekty, takie jak Wielka Mgławica Oriona, Mgławica Płomień, gwiazda Altinak czy Pętla Barnarda. Jest to jeden z najbliższych i najłatwiejszych do sfotografowania regionów, w których powstają masywne gwiazdy.
#astronomia #kosmos
8c39e856-11bb-4197-b326-41312d67ef69

Zaloguj się aby komentować

Pimenista2

@MiernyMirek Pewnie dlatego że ziemia jest płaska

MiernyMirek

@Pimenista2 dokładnie, pełna zgoda.


PS zapomniałeś o #pdk

Zaloguj się aby komentować

Pole magnetyczne wokół planety, element układanki niezbędny, żeby nie straciła swojej podtrzymującej życie atmosfery.
YZ Ceti b, ezgoplaneta skalista, masą podobna do Ziemi, oddalona od nas o 12 lat świetlnych, zdaje się mocną kandydatką na posiadanie własnej tarczy magnetycznej.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czy-egzoplanety-podobne-do-ziemi-maja-pola-magnetyczne
LM317T

Na hejto sugerujesz coś o atmosferze natomiast w artykule pominęli tą kwestię to ja wyklaruję: YZ CETI b na 99% nie posiada atmosfery ani wody w stanie ciekłym ponieważ obiega gwiazdę w kilka dni+ gwiazda YZ Ceti jest typu czerwonego karła, który miewa potężne emisje

MiernyMirek

@LM317T wcale nie sugeruję. Stwierdzam, że pole magnetyczne jest konieczne do utrzymania warunków podobnych do ziemskich. I chyba po raz pierwszy udało się wykryć takie pole na planecie pozasłonecznej.

Zaloguj się aby komentować

Za pomocą kosmicznego teleskopu Jamesa Webba wykonano zdjęcia planety Uran, które ostatnio zostały udostępnione przez NASA i ESA. Obie agencje podkreślają, że zaprezentowany obiekt ten "nigdy nie wyglądał lepiej" i nie jest to kurtuazja. Na zdjęciach widać bardzo ładnie zarówno pierścienie, jak i jasne struktury.
Do wykonania zdjęcia planety użyto kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam), której czułość pozwoliła na uchwycenie aż 11 z 13 znanych nam pierścieni planety; na fotografii widzimy także dwa najsłabsze z nich (pyłowe), które wcześniej dokumentowały jedynie przelatująca obok obiektu w 1986 roku sonda Voyager 2, jak również teleskop Kecka ze specjalnie przystosowaną optyką adaptacyjną. Fotografia łączy dane z dwóch filtrów na 1,4 i 3,0 mikrony, które są tu pokazane odpowiednio w kolorze niebieskim i pomarańczowym. Planeta ma niebieski odcień na wynikowym, reprezentatywnym obrazie kolorystycznym.
Z prawej strony Uranu widzimy olbrzymią czapę polarną; najprawdopodobniej pojawia się ona wtedy, gdy teren ten jest bombardowany promieniami słonecznymi, by zniknąć późną jesienią. Udało się też dostrzec burze szalejące na powierzchni tego gazowego olbrzyma.
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/nasa-s-webb-scores-another-ringed-world-with-new-image-of-uranus
#kosmos #astronomia
3f64fd5f-db25-4e0e-afa2-2f20840cf2fd
10eab909-1c39-49df-9660-501726656c8b
Konflikt Hubble'a - dwie metody pomiaru ekspansji Wszechświata, dwa różne wyniki:
  1. supernowe 1a oraz Cefeidy dają wynik 73 km/s/Mpc
  2. badanie mikrofalowego promieniowania tła wykazuje 67,4 km/s/Mpc
Ostatnio znów zajęto się tym zagadnieniem.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.focus.pl/artykul/stala-hubblea-nowe-pomiary
blamedrop

@MiernyMirek Ten sam rząd wielkości, różnice <10%, nie widzę problemu XD

Zaloguj się aby komentować