Komentarze (22)

Koloalu

@zielonka18 no jest kilka zdjęć których wcześniej nie widziałem

tomcio12m

Ciekawe. @zielonka18 Dzięki za stronkę.

Tofik123

@zielonka18 @SluchamPsaJakGra kurla w apce nie ma żadnej strony. Tu się nic nie da kliknąć #hejtter

Zgrywajac_twardziela

Ciekawe ile lat mógł mieć ten chłopak w 3 rzędzie, wygląda na nastolatka ಠ_ಠ

3931147c-54eb-4708-a344-e7c719c6742e
Neq

@Zgrywajac_twardziela wygląda raczej jak kobieta

Emantes

@Zgrywajac_twardziela "nigdy więcej wojny"

AMLDMXYHKJQN

tak jak pisze @Tofik123 w apce #hejtter nie widać żadnego linka :(

wiekdwudziesty_pl

@Zgrywajac_twardziela ustawowo w USA od 1940 roku powoływano 21 latków, od 1941 roku 18 latków a ze zgodą rodziców można było dobrowolnie zaciągnąć się w wieku 17 lat.

wiekdwudziesty_pl

Zdjęcia z linku są kolorowane, wrzucam przy okazji galerię zdjęć zrobionych na filmie Kodachrome, które oryginalnie posiadają mocno nasycony kolor: https://www.hejto.pl/wpis/magia-kodachrome

Zgrywajac_twardziela

@Neq

wygląda raczej jak kobieta


Wygląda jak rudy nastolatek? xD

zielonka18

@wiekdwudziesty_pl dzięki - rzeczywiście zapomniałem wspomnieć, że w oryginale zdjęcia z linku (chyba wszystkie) były czarno-białe i zostały współcześnie pokolorowane. Te co podesłałeś również wyglądają znakomicie!

Helio09.

Father Christmas na św. Mikołaja -co to za wynalazek?

jinnoman

Polski akcent. Holandia. Polacy wyzwalający Bredę.

513543a1-dfa9-4e8d-b64f-7021a5144197
mokry

@Helio09. Widzę, że koledze skończył się abonament na Googla więc służę pomocą. Father Christmas to akurat dość stare określenie: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Father_Christmas

wiekdwudziesty_pl

@zielonka18 spoko W sumie pomyślałem, że warto z tego zrobić znalezisko, zapraszam https://www.hejto.pl/wpis/magia-kodachrome

Merenbast

Sam mam zdjęcia swojego dziadka w LWP, pradziadka w Wermachcie i prapradziadka w CK armii w kolorze, może kiedyś podzielę się tymi zdjęciami i ich historiami

SluchamPsaJakGra

@Tofik123

@AMLDMXYHKJQN dzięki za info, popatrzę jak powinno być

Maciek

@Helio09. to akurat tradycyjna nazwa na Mikołaja w Anglii sięgająca XV wieku i uznawana za tradycyjnie brytyjską.


Zanim Boże Narodzenie zostało skokakolizowane i zamerykanizowane na Wyspach, Father Christmas był symbolem okresu świątecznego i dobrej zabawy w ten czas, nie miał w zwyczaju roznosić prezentów dzieciom. Nazywano go na przestrzeni stuleci różnie - Captain Christmas, Prince Christmas, The Lord of Christmas i na samym początku w ogóle nie przypominał brzuchatego starca z brodą jakiego znamy dziś. Ten wizerunek powstał po wystawianej w XVII wieku sztuce Bena (chyba Bena, mogę już nie pamiętać) Johnsona, gdzie Father Christmas ze swoimi dziećmi, nazwanymi po świątecznych tradycjach, bronili Świąt przed purytanami(w drugiej połowie XVII wieku obchodzenie Bożego Narodzenia i Wielkanocy zostało zakazane przez purytański rząd). Po "przywróceniu" Świąt powrócił i Father Christmas, jednak do XIX wieku pozostawał w świadomości raczej jako faun, swego rodzaju Bachus - duch dobrej zabawy. W czasach Wiktoriańskich, kiedy obyczaje zmieniły się i wartościami numer 1 stały się rodzina i dzieci, zmieniła się również i rola patrona świąt który odtąd zaczął nosić prezenty.


No ale jak Father Christmas stał się Santa Clausem?


Na kontynencie dużo większą popularność jako patron Bożego Narodzenia zyskiwał Święty Mikołaj, Grecki święty z IV wieku, który według jednej z legend (ale nie pamiętam o co w niej chodziło) miał podarować jakimś dzieciom złoto, i tak narodziła się tradycja aby w jego święto, czyli 6 grudnia dawać dzieciom prezenty.


No i Święty Mikołaj oraz Father Christmas pojawili się wspólnie w koloniach, m.in. w Ameryce Północnej. Początki dzisiejszego Santa Clausa to holenderska kolonia New Amsterdam, znana dziś jako Nowy Jork. To tam pojawiły się w gazetach pierwsze wzmianki o Santa Clausie w latających saniach rozdającym dzieciom prezenty przez kominy. Następnie, tradycyjny wizerunek Świętego Mikołaja został w kolejnych publikacjach, wierszach, powieściach wymieszany z wizerunkiem Father Christmasa.


Amerykański Santa Claus pojawił się w Anglii pierwszy raz gdzieś w końcu XIX wieku i w wyniku wielu podobieństw stopniowo dwie postaci zaczęły merdżować w wizerunkowo jedną. Dziś w UK tradycjnoaliści nadal używają określenia Father Christmas, jednak w wyniku globalizacji powszechny jest po prostu znany wszystkim Santa Claus.

Maciek

Właściwy Lewis Nixon vs. Lewis Nixon grany przez Rona Livingstone'a w Kompanii Braci.


Osoba od castingu wiedziała co robi.

05942c87-e4b0-4054-a67e-5d52dd806ce7
c2943fef-a9bc-4389-963c-6bedda9c670b

Zaloguj się aby komentować