Zarówno ja, jak i większość ludzi marzy aby stworzyć coś własnymi rękoma, na tyle poważnego aby wzbudzić respekt u innych, rozwinąć się nieco i mieć z tego odrobinę przyjemności oraz satysfakcji , ale też ci sami ludzie marzą o rzeczach bardziej przyziemnych, weźmy to dla przykładu, własny #dom Zastanówmy się teraz co by wyszło gdyby zlać do kupy obie te ścieżki? Katastrofa? Kupa zmarnowanych pieniędzy i czasu? Tak, ale jest iskierka nadziei.
A zaczniemy od początku.
Pojawił się pomysł #budowadomu Ale jak wszyscy doskonale wiemy ceny materiałów budowlanych zaczęły wariować, i nie wiadomo było w, którą stronę w ogóle uderzyć. Tak więc w teleexpressowym skrócie ( o tym kiedyś ) z 140 metrowego domu technologii konwencjonalnej, stanęło na domu całorocznym na zgłoszenie o powierzchni 35 m*2 oczywiście zabudowy w technologii szkieletowej.
Cały projekt jest dość nietypowy ponieważ z biegiem czasu oraz powstawania, również urzędy miały w tym swój wkład, na bieżąco ewoluował. Delikatnie się poszerzył a także urósł w górę. Ale to za sprawą drewna, które przyjechało, a było ciut dłuższe niż w projekcie, jakieś 50 cm może więcej, więc komisyjnie postanowiliśmy że nie będziemy go skracać a dodatkowa kubatura może się przydać. Nie że jesteśmy leniwi, a oszczędni w gospodarowaniu pracą w jednostce czasu.
Aktualnie dom posiada wymiary 10 m długości. Nie śmiać się bo z kanapy w salonie na ,której w spokoju zajadasz śliwki popijając je kefirem, do łazienki, robi się już daleko. 3.5 m szeroki oraz 5 m wysoki,
Osadzony jest na bloczkach fundamentowych na stalowej ramie z profili zamkniętych. Po co tak? Z myślą transportu całego domu w całości w inne miejsce. Ponieważ plan jest taki aby trochę w nim pomieszkać a w międzyczasie budować coś nowego. Chociaż znając jak działa prowizorka to nie wykluczone że tak zostanie.
Cały szkielet z drewna konstrukcyjnego C24 ale o szczegółach w następnych wpisach.
Wracając do tematu...
Na dole po jednej stronie będzie łazienka całkiem spora jak na taki mały domek, ponieważ zajmie powierzchnię około 5 m*2
Na środku zabudowy kuchnia a na drugim końcu salon połączony z kuchnią z dużym oknem balkonowym. Po obu końcach będą antresole każda o powierzchni około 10 m*2, jedna sypialna a druga w postaci biura czy pracowni, taki pokój dzienny, o gabinet to dobre słowo. Być może że obie te antesole będą ze sobą połączone ale to jeszcze...
Dach jednospadowy, pokryty blachą w rąbek,
A ściany z zewnątrz? Deska, blacha ta sama co na dach lub siding.
Na chwilę obecną poczynione prace są dość zaawansowane ale z każdym wpisem będę etapowo wypełniał waszą ciekawość z postępów prac a także użytej technologii oraz prawa budowlanego w moim konkretnym
przypadku.

#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
1c8389d4-2915-40d8-8306-f29ad23e4e82
1373c22a-27ba-4599-8226-c236ead6c707
b12b4138-c6da-43cd-b61d-ed1cde58c3e1
436ada90-0208-4f7f-97c8-b3725ed6aa23
4cb95de0-0544-4ace-8f64-0f65a0756cad
myoniwy

Ja już gdzieś to widziałem.

7505e50f-0078-4d5c-a16c-853df17de2ab
Zielonywewszystkim

@myoniwy  Bystrym spojrzeniom nie umknie żaden szczegół w zmieniającym się krajobrazie.

Sweet_acc_pr0sa

@myoniwy ale masz ns to normalny projekt ktory wykluczy wszystkie mostki termiczne etc? Czy lecisz na pale bo ci bylo szkoda 2 tysi wirc wydasz je na ogrzewanie/chłodzenie juz 1 sezonu

Zielonywewszystkim

@Sweet_acc_pr0sa Jak Twoim zdaniem powinien wyglądać normalny projekt?

Posiłkuję się zebraną wiedzą z firm zajmujących się budową domów szkieletowych oraz forów internetowych zarówno tych z Polski jak i Ameryki czy Skandynawii, gdzie u nich już od dłuższego czasu mają tą technologię opanowaną. Nic nadzwyczajnego wszędzie podobne zasady tylko różnice klimatyczne.

Natomiast ściany będą technologicznie podobne do tych poniżej.

acdb5c9c-fe6e-4a69-a4c3-00ddceb551b9
Sweet_acc_pr0sa

@Zielonywewszystkim bardziej mnie interesuje jak rozwiązałeś problrm mostkow termicznych powstajacych glownie na łączeniach belek z reszta szkieletu xD sa one odpowiedzialne nawet za 80% utraty ciepła, ogsrniety architekt uwzglednia to w projekcie i stara sie omijać laczenia proste, mialem epizod jako kierownik produkcji przy takich domkach tylkk w konstrukcjo spawanej i poprostu pamiętam jak pani architekt (przemiła kobieta) zwracala na to uwage w piereszym projekcie ktory byl robiony bez architekta.


Zadnych zlosliwosci, ale jeszcze jestes na takim etaoie ze możesz sie tematem zainteresowac i moze cos poprawic

Zielonywewszystkim

@Sweet_acc_pr0sa  W tym przypadku, jedną z metod będzie ruszt instalacyjny wewnątrz budynku z łat 45x45 mm oczywiście prostopadle do słupów, będzie on wypełniony wełną. W niektórych belkach nośnych oraz nadprożach będzie wewnątrz ich wełna. Natomiast wszystkie przestrzenie będą wypełniane wełną.

Stawiam też mocno na paroizolację, Abu uchronić przed wykraplaniem się pary wodnej w drewnie czy wełnie.

Wiadomo, nie da się wszystkiego uniknąć.

Nie mniej jednak drewno samo w sobie ma jakiś tam opór cieplny. Wie nie będą to mostki jak w stali czy betonie.


Luz, zapraszam do dalszej dyskusji.

Arkil

No fajny pomysł... Będę obserwował co by wiedzieć jak Ci idzie i jakie masz wnioski/przemyślenia na temat budowy.

Powodzenia! 😉

StaryMokasyn

Elegancko, tylko gdzie schody?

myoniwy

@StaryMokasyn a po co schody? Trap jak na łódkę i starczy.

Zielonywewszystkim

@StaryMokasyn W trakcie wszystko jeszcze wyjdzie. Nie łatwo się projektuje na "żywym organizmie". Do sypialni na pewno będą schody natomiast druga antresola może będzie połączona z sypialnią lub osobne podejście.

madhouze

@Zielonywewszystkim ja bym połączył obie antresole w taki sposób

d5395d87-604c-40ce-b362-f89aa68e3088
emdet

@Zielonywewszystkim skąd pomysł na akurat takie wymiary? Nie było prościej zrobić większej powierzchni ale partnerowo? Na zgłoszenie z tego co kojarzę są domy do 70m².

Zielonywewszystkim

@emdet A to właśnie temat na osobny wpis ponieważ ewolucja tego zamysłu jest dość długa i zawiła. Poza tym te 70 mkw to nie taka prosta sprawa jak ze zgłoszeniem.

Tylko potrzebujemy już projekt budowlany i całą otoczkę jak z pozwoleniem na budowę, tylko nie musimy mieć kierownika budowy.

To jedyny plus lub minus bo to też w tym przypadku ma swoje konsekwencje.

Sweet_acc_pr0sa

@emdet pewni3 jak zaczynał to nie bylo, a w takiej formie mozna wyciagnac i 70m2 powierzchni realnej

jonas

@emdet Dom na zgłoszenie różni się od tego na pozwolenie jednym papierem - pozwoleniem właśnie. Ma za to istotną wadę - nie można wprowadzać zmian w oryginalnym projekcie, jakieś przestawianie komina albo zmiana wielkości otworu okiennego odpada. Poza tym wnioski o przyłącza mediów są takie same, wykonanie tychże też, więc żaden szał względem analogowej niemagicznej procedury budowlanej.

Zielonywewszystkim

@emdet Początkowo wymiary miały być zupełnie inne. Podstawa miała być w formie kwadratu o boku niecałych 6 m.

Ale jako że starostwo powiatowe nie wyraził zgody na budowę pierwszego projektu, powstał pomysł tego. W skrócie ponieważ będzie pisane o tym w dalszych częściach przygód. Ma to na celu transport domu w całości na platformie niskopodwoziowej.

madhouze

@Zielonywewszystkim taki domek 35m2 metodą szkieletową i tak wyniesie ponad 200k (EDIT: w sumie to się nie spotkał z taką metodą z ramą metalową, to może taniej). Sam myślałem zrobić sobie fajny szkielecik "za grosze", ale jalednak wszystko kosztuje. Ogólnej to jeżeli planujesz budować sam, to nie polecam polskiego YouTuba. W Polsce nie ma ustalonych norm budowlanych dla budynków szkieletowych i każdy majster na YT pokazuje, co mu się wydaje, że powinno być, bo tak robił u szweda i potem powstają jakieś cuda.

Polecam, żebyś obejrzał sobię tę serię: https://youtube.com/@mindsparx1?si=8PiVhV9PbicHtPQr

Zielonywewszystkim

@madhouze W pełni się zgodzę, tanio nie będzie ale i tak będzie taniej niż murowany.

Koszty cały czas liczę. A także roboczogodziny. Zobaczymy jak to wyjdzie końcowo.


Dzięki za linka na pewno się przyda.

madhouze

@Zielonywewszystkim jaka cena za drewno?

Zielonywewszystkim

@madhouze 1700 z transportem za m*3

madhouze

@Zielonywewszystkim dzięki

tyle_slow

@Zielonywewszystkim masz tag? Libie ogladac jak cos rosnie z niczego

Zielonywewszystkim

@tyle_slow Jeszcze nie wiem, mimo że tu zaglądam to to będzie pierwszą taka seria.

tyle_slow

@Zielonywewszystkim jak coś, wołaj

Opornik

@Zielonywewszystkim 


>A ściany z zewnątrz? Deska


Czemu nie OSB master race?

Zielonywewszystkim

@Opornik master race pierwsze słyszę miałem dawać płytę cementowo włóknową ale ciężko z dostępem i cena już nie taka.

Zewnątrz jeszcze się zastanawiam, o deskę trzeba dbać. I ją odświeżyć co jakiś czas.

Opornik

@Zielonywewszystkim Moim zdaniem bardzo zacny materiał, kiedyś się śmialiśmy z chłopakami że milionerzy w Hollywood budują wille które wyglądają zajebiście, a w rzeczywistości to jest drewniana konstrukcja na płytach OSB tylko otynkowana ładnie.


Ja se z OSB postawiłem domek na działce i stoi od lat, tylko pomalowałem.


Od zewnątrz możesz spokojnie ocieplić od środka dać karton gips, i cyk.


a ceny sporo spadły w porównaniu tego co było za kaszel-19.

Zielonywewszystkim

@Opornik Oj tak co do cen nie da się ukryć, spadły. Dlatego też taka decyzja.


Z tym ociepleniem od zewnątrz, będę ostrożny ze względu na to że chciałbym aby ściana była otwarta dyfuzyjnie do zewnątrz jak ją zamknę dajmy na to styropianem lub tynkiem to już się robi trochę problem.

Dlatego też w środku będzie 15 cm wełny i w ruszcie instalacyjnym dodatkowe 5 cm.

Chociaż i tak ile to będzie stał 15, 20 może 30 lat.

Mikel

@Zielonywewszystkim

Moja pierwsza myśl jako laika, kiedy zobaczyłem tę ramę to:

"Co z korozją?"

Jak zamierzasz się przed nią zabezpieczyć? Ja wiem że są zabezpieczenia antykorozyjne, jednak nie są one wieczne. Raz na jakiś czas trzeba by robić inspekcję i odnawiać powłokę. A jak zamierzasz to robić, skoro cały dom będzie stał na tej ramie. Przecież tego nie wykręcisz, nie pomalujesz żeby potem to przykręcić z powrotem?


Nawet jeżeli będzie osłonięte od warunków atmosferycznych, to w samym powietrzu znajduje się para która reaguje ze stalą. Powłoka antykorozyjna starczy na ile? 25 lat? A co potem? Mały ubytek w powłoce sprawi że rdza będzie zjadać metal, na którym opiera się cała konstrukcja. Nie złamie się to w pół za te n-lat?

Zielonywewszystkim

@Mikel Co do zabezpieczenia antykorozyjnego, to rama została pomalowana dwa razy farbą podkładową antykorozyjną. Dołożyłem też wszelkich starań aby nie uszkodzić jej mechanicznie.

Myślę że te 25 lat spokojnie mnie zadowoli. Mam jeszcze szansę i chyba tak zrobię że wpuszczę wosku do wnętrza profilu. Myślę że nie zaszkodzi.


Nie wykluczone że za jakiś czas nie sprzedam tego. I z taką myślą ta rama. A nowy właściciel postawi sobie może bezpośrednio na płycie czy fundamencie.

Hate

@Zielonywewszystkim Pomysł spoko i życzę powodzenia. Ja też rozważałem mniejsze opcje, ale wyszło że nie są wcale tańsze proporcjonalnie, więc będę budował 150m2 murowany systemem zleconym.

Zielonywewszystkim

@Hate Podrzuć projekt. Jaki przewidujesz koszt jakiej budowy na ten moment?

bartek555

@Hate pewnie, ze nie, bo trzeba wykonac wszystkie takie same prace, tylko przy wiekszym domu beda troszke dluzej trwaly i pochlona troche wiecej materialu.

Zielonywewszystkim

@bartek555 Z projektem na ten moment będzie ciężko ponieważ wszystko się zmienia.

Natomiast koszt samych materiałów na stan surowy zamknięty szacuję na kwotę 60k. Zobaczymy jak to wyjdzie później.

bartek555

@Zielonywewszystkim z tym szacowaniem przy domu jest tak, ze i tak trzeba min 50% dodac ;)

Hate

@Zielonywewszystkim Nie podrzucę, bo robię projekt indywidualny to raz, a dwa jeszcze nie jest zamknięty. Teoretycznie wyszło, że SD zamknie się w 600-700k a jak będzie to zobaczymy.

Zielonywewszystkim

@Hate Dawaj jakieś zdjęcia zobaczymy co tam ciekawego się dzieje.

Hate

@Zielonywewszystkim będę coś wrzucał na pewno

BraTNeW

@Zielonywewszystkim powodzenia Panie Tomaszu xd

Xianth

@Zielonywewszystkim czy szerokość 3.5m umożliwia ci dospawanie kół do tej ramy i jazdę tym po drogach publicznych jako przyczepka/kamper? W sensie jako taki wagon ciągnięty przez inny pojazd?

michal-g-1

@Xianth ta rama stalowa ma bardzo małe profile. Nawet jak na mały dom. Podparta jest w 6 miejscach, gdy będą koła będzie podparta w 2 miejscach. Wtedy mogą np. popękać okna od deformacji domku.

Wygląda to bardzo słabo

Zielonywewszystkim

@Xianth Absolutnie nie.

Jedynie transport na przyczepie niskopodwoziwej jako transport ponad gabarytowy.

Zielonywewszystkim

@michal-g-1  A błąd, podparta jest w 10 punktach.

Profil mamy 120x60x3 natomiast wewnątrz poprzeczki 60x60x2.

michal-g-1

@Zielonywewszystkim z takich profili to można sobie zrobić schody a nie główną ramę domu. Ze ścianki 2mm po 15 latach zostanie 1 mm (korozja w miejscach gdzie się porysuje farba).

Daj więcej bloczków betonowych i zrób warstwę ślizgową i izolacyjną (2xpapa) na łączeniach.

Inaczej wilgoć podciągana przez bloczki będzie stwarzać ogniska korozji

michal-g-1

Przyjąłeś w obliczeniach 3 kN/m profilu... przyjmijmy ze ściana wys 2.5m jest z desek 3cm drewna o gęstości 16kN/m3 + profil zbiera obciążenia z 1.75m podłogi 5cm, grubości + dach 2cm grubości 2m = 3.24 kN/m profilu. A gdzie instalacje, krokwie, meble, obc. użytkowe?

Zielonywewszystkim

@michal-g-1 Jakoś tak było. Tylko mamy jeszcze na tym ramę drewnianą w podłodze.

A dodatkowym usztywnieniem będzie jeszcze płyta konstrukcyjna na ścianach więc moment łamania na samej ramie będzie jeszcze mniejszy. Niż zakładałem. Przynajmniej tak myślę. A jeżeli nie to usłyszycie o mnie w RMF 24 XD

syriusz

@Zielonywewszystkim ten cień wygląda jakbyś był ortodoksyjnym żydem xd

Zielonywewszystkim

@syriusz Już liczę oszczędności z budowy.

Zaloguj się aby komentować