Stacja: WEP 948DB+II
Miernik: Aneng AN870 True RMS
Dodatkowo udało mi się wczoraj zrobić pierwszy kod wykorzystujący wifi na ESP-12E więc może zrobię jakiś ambitniejszy projekt, i w końcu nauczę się podstaw elektryki. Przy okazji, polecicie jakiś poradnik do fizyki i elektryki?
Póki co dosłownie cała moja wiedza z elektryki to prawo Ohma (a i to nie do końca, bo dalej np. nie rozumiem czemu przy układach na baterie nigdy nie pojawia się natężenie prądu, które jest w zasilaczach które na wyjściu dają prąd stały), i to że na poziomie cząsteczek elektrony przechodzą z minusa do plusa, ale w konwencji przyjęło się że idzie z plusa do minusa.
Magią jest też dla mnie dlaczego przy diodach LED opornik sie lutuje do anody, natomiast przy podłączeniu go do katody dioda się nie zaświeci.
Oglądałem electroboom, RS-elektronika ale niewiele to dało. Nie mam problemu z wyższą matematyką, więc jak do jakiejś treści trzeba na przykład wiedzieć jak się liczy całki, to nie mam problemu.
#elektronika #elektryka #chwalesie zakupem
@redve sam się zastanawiam ostatnio nad zabawą z elektroniką i szukałem miejsca gdzie jakieś podstawy można ogarnąć. Myślałem o kursach z forbot.pl. Ktoś może próbował i może polecić lub podrzucić coś ciekawszego?
Był taki jeden wariat na wypoku, co swoją własną lutownicę konstruował z grzałki za dychę, sznurka i innego gówna, pamiętacie? I mówił że pomimo braku pomiaru i stabilizacji temperatury jest lepsza od stacji lutowniczych, bo się sama stabilizuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Stabilizował żarówką...
Magią jest też dla mnie dlaczego przy diodach LED opornik sie lutuje do anody, natomiast przy podłączeniu go do katody dioda się nie zaświeci.
Też jest to dla mnie magią, pomimo że na elektronice trochę się znam i wiem że przy połączeniu szeregowym nie ma znaczenia z której strony podłączymy rezystor ¯\_(ツ)_/¯
@cec znalazłem jakieś wytłumaczenie na yt, że ma to jakiś związek z prawami Kirchoff'a. Tutaj cały film, może zrozumiesz więcej niż ja xd
@redve Magią jest też dla mnie dlaczego przy diodach LED opornik sie lutuje do anody, natomiast przy podłączeniu go do katody dioda się nie zaświeci.
Kurde, dla mnie to też jakaś magia. 20 lat pracuję jako elektryk przemysłowy, przedtem już od wczesnego nastolatka bawiłem się między innymi lutowaniem diod i świeciły zawsze, dopóki rezystor był dobrze dobrany prądowo.
https://elektronika.narkive.pl/nh9Gw6r7/rezystor-na-anodzie-czy-katodzie
@cec @jonas wyjaśniło sie z samą diodą.
Dioda (zwykła czy LED) przepuszcza prąd tylko w jedną stronę z uwagi na zjawiska na poziomie elektronów. Tak jak jest w konwencji, z plusa do minusa. Plus od minusa można odróżnić po długości nóżek (dłuższy to plus), a w przypadku obciętych nóżek patrząc pod światło na wnętrze diody (większy trapez do minus).
Nie ma różnicy czy opornik podepniemy z jednej, czy drugiej strony z uwagi na prawa Kirchoffa (pierwsze mówi że napięcie baterii jest równe spadkowi napięcia na rezystorze, + spadek napięcia na diodzie led. Kolejność w jakiej je dodamy nie ma znaczenia w tym wypadku. Drugie mówi że natężenie na każdym z tych elementów powinno być takie samo jeżeli dobrze rozumiem). W obu wypadkach napięcie, i natężenie na diodzie led nie zależy od tego czy rezystor damy z jednej, czy drugiej strony.
Moje problemy kiedy dioda LED bez wyraźnej przyczyny nie przepuszczała prądu wynikały z tego że źle sobie zakodowałem w głowie że dłuższa nóżka to minus (jest odwrotnie), i przez to moje układy nie miały sensu.
@redve Ha, ile diod popaliłem ucząc się tego na żywym organizmie, to nie zliczę. Najbardziej byłem na siebie zły kiedy jakoś pod koniec lat 90. kupiłem zwykłą białą diodę świecącą za 14 zł (znaczny wydatek dla nastoletniego wągra, którym wówczas byłem), nowość rynkową, a potem nieuważnie podłączając ją wśród biurkowego bałaganu pominąłem rezystor, dioda zrobiła pyk i umarła.
Teraz kiedy za parę dolarów można kupić od Chińczyka worek diod i palić je sobie do woli, jest o wiele łatwiej.
W jakim sensie w układach na baterie nie pojawia się natężenie prądu?
@Pstronk chociażby jakie natężenie może dać bateria w jakimś układzie, czy co się stanie kiedy spróbujemy zasilić sprzęt który wymaga zasilania 5V 10A z baterii 5V, bo ja zakładam że albo sama bateria nie da rady zasilić przedmiotu, albo jeżeli nie ma jakiegoś zjawiska które przyblokuje natężenie to nasza bateria do wyczerpania będzie próbowała dać z siebie 10A, przez co się nagrzeje i zjara.
Widziałem wiele przykładów z liczeniem natężenia z prawa Ohma czy pomiary multimetrem, ale nigdy nie widziałem wyszczególnionego jakie natężenie może dać źródło zasilania, i czy oznaczenie 1A oznacza że zasilacz może bezpiecznie podawać prąd DO 1A, czy niezależnie od wszystkiego daje ten 1A aż nie trafi na jakiś opornik
@redve
Maksymalny prąd jaki może dać bateria ogranicza rezystancja wewnętrzna baterii. Możesz sobie wyobrazić że bateria w środku jest wpięta w szereg z rezystorem. Przez to też będzie spadać napięcie wraz ze wrozstem prądu.
@Pstronk właśnie się bawiłem w mierzenie rezystancji wewnętrznej z filmem od RS elektronika, i jedyne co mogę powiedzieć, to że rezystancja moich akumulatorów to kilka ohmów, bo dostawałem za każdym razem inny wynik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie mam pod ręką rezystorów, więc użyłem potencjometru. Z pomocą miernika ustawiłem go na około 200 ohm (jakiś tutorial na necie zaleca około 10% nominalnej pojemności akumulatorów, a te moje mają 2Ah).
Sprawdziłem napięcie na końcówkach akumulatora z podpiętym potencjometrem i z odpiętym, zmierzyłem natężenie przy podpiętym potencjometrze i licząc ze wzoru ohma wewnętrzny opór (dzieląc różnicę napięć przez natężenie) dostałem wartości:
pierwszy akumulatorek: różnica napięć to 117mV, natężenie 63mA, opór wewnętrzny 1.85 ohma
drugi: różnica 9mV z natężeniem 6.3mA dała opór 1.42
sumując je dostajem 3.92 ohma, ale licząc osobno opór połączonych szeregowo 2 akumulatorków dostałem 1.6 ohma.
Więc jedyne co wiem, to że jest mały ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a przy okazji jak już wyliczyłem ten opór i próbowałem policzyć jaki prąd popłynie przez diodę led, to wyszło 10 krotnie mniejsze (miało być 0.37A, było 0.037), więc w ogóle zabawnie
Zaloguj się aby komentować