Czy najwyższy polski szczyt górski – Rysy nazwany został imieniem mitologicznego skandynawskiego giganta? Na Islandii odwiecznym patronem południowo-zachodniej części wyspy jest Bergrisi (Górski Risi - gigant), którego wizerunek umieszczono na islandzkich monetach o nominale 1 korony.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Włodzimierz Antoniewicz (1893-1973), zwracał uwagę na trwające do dziś relikty kultury gockiej na Podhalu. Pisał on: „Najbardziej miano prototypów góralskich [spinek do koszul] zasługują fibule brązowe, srebrne i złote pochodzenia gockiego”. W 1928 roku prof. Antoniewicz opublikował pracę pt. Metalowe spinki góralskie, w której udowodnił, że są one kontynuacją spinek używanych przez Gotów. Według prof. Antoniewicza, Goci około 375 roku wypierani znad Wisły przez koczowniczych Hunów, mieli się osiedlić w Beskidach i Kotlinie Nowotarskiej. Najwyższy szczyt górski w Polsce – Rysy w masywie Tatr zapewne przypominał Gotom mitologicznego skandynawskiego giganta. Do dziś w języku norweskim rise to „górski troll”, a w języku niderlandzkim reus oraz niemieckim Riese, to „olbrzym”. Słowo to wywodzi się z protogermańskiego risiz, które znaczy właśnie tyle, co “olbrzym”. Jak pisze prof. Jerzy Strzelczyk (Goci Rzeczywistość i legenda, s. 86) nazwami górskimi pochodzenia gockiego są także: Beskid, Beskidy i Bieszczady. Na fotografi islandzki górski olbrzym - Bergrisi na islandzkich monetach.
#ciekawostki
@GazelkaFarelka ciekawe, ciekawe. jaka byłaby etymologia beskidów i bieszczad?
@GrindFaterAnona diabeł z piekła :V
Problem z tym, że etymologia Rysów pochodzi od rysów żlebu brzmi prosto. Poza tym, współcześnie patrzymy na to tak, że skoro jest to najwyższy szczyt w Polsce to spodziewalibyśmy się odpowiednio dumnej nazwy. Prawda jest jednak taka, że w okolicy po słowackiej stronie jest więcej gór wyglądających dumnie i majestatycznie (Inna rzecz, że Rysy z Morskiego Oka wyglądają mało okazale). Czemu więc Goci mieliby nazywać jakiś jeden z wielu szczytów od giganta, a nie Łomnicę, Lodowy Szczyt, czy Vysoką.
@Augustyn_Benc-Walski "Problem z tym, że etymologia Rysów pochodzi od rysów żlebu brzmi prosto."
No właśnie te proste etymologie często są zwodnicze.
Po drugie na Islandii też nie nazwali "olbrzymem" najwyższego, najbardziej majestatycznego szczytu.
Po trzecie, zachowują się nazwy topograficzne miejsc, mimo że oryginalni mieszkańcy danych ziem zniknęli już w mroku dziejów - np. Izera, czy bardziej współcześnie np. w USA - Missisipi, Massachusets.
Więc bardzo prawdopodobne, że jakiś lud germański nazywał górę "olbrzymem", a po nich przejęły ją kolejne ludy.
Zaloguj się aby komentować