Wielu z nas pamięta nauki dorosłych z dzieciństwa, które ostrzegały przed czytaniem w słabym oświetleniu, twierdząc, że może to prowadzić do uszkodzenia wzroku. Jednak badania naukowe przynoszą nowe spojrzenie na ten temat, obalając mit o szkodliwości czytania przy słabym świetle.

Słabe oświetlenie a zmęczenie oczu:
Badania wykazują, że słabe oświetlenie nie powoduje bezpośredniego pogorszenia wzroku, lecz może wywołać jedynie zmęczenie i przesuszenie oczu. Objawy te obejmują uczucie podrażnienia, zaczerwienienie oraz ból głowy.

Słabe oświetlenie a wady wzroku:
Osoby z wadami wzroku, zwłaszcza krótkowzrocznością, często związują swoje problemy ze zbyt długotrwałym czytaniem w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Styl życia oraz brak wystarczającej ilości czasu spędzanego na zewnątrz mogą również w bardzo dużym stopniu wpływać na rozwój wad wzroku.

Duży kontrast a zwyrodnienie siatkówki:
Badania wskazują, że czytanie przy świetle o dużym kontraście, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach, może przyczynić się do zwyrodnienia komórek siatkówki oka. Zaleca się używanie dodatkowego, łagodnego oświetlenia w takich warunkach.

Czytanie przy słabym świetle a mit o szkodliwości:
Mitem jest twierdzenie, że czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe dla oczu. Ostatnie badania naukowe nie potwierdzają tej tezy. Nie ma dowodów na to, że słabe oświetlenie bezpośrednio szkodzi wzrokowi. Jednakże, czytanie w złych warunkach może sprawić, że oczy szybciej się męczą, co objawia się zaczerwienieniem oczu i bólami głowy.

Dodatkowy wysiłek a funkcjonowanie oczu:
Czytanie przy słabym świetle wymaga większego wysiłku od oczu, co może prowadzić do szybszego zmęczenia. Niemniej jednak, badania wskazują, że dodatkowy wysiłek nie powoduje uszkodzenia oczu. Oczy są zdolne do regeneracji podczas snu.

Porady na przyszłość:
Niezależnie od poziomu oświetlenia, osoby, które muszą trzymać książkę daleko od siebie, aby odczytać litery, powinny rozważyć noszenie okularów do czytania. Po 40 roku życia elastyczność soczewki oka zmniejsza się, co może utrudniać akomodację do bliższych odległości. Krótkie przerwy podczas czytania i krótkie ćwiczenia oczu mogą również pomóc w utrzymaniu dobrego stanu wzroku.

Źródła: healthcare.utah.edu, zeiss.pl, bezokularow.pl, doz.pl

Puenta jest taka, że same czytanie jak na załączonym obrazku nie jest problemem, chodzi głównie o równowagę czasową. Jak zwykle, głównie skrajności szkodzą. Starsze roczniki są w większości (o ile mają problemy ze wzrokiem) dalekowidzami, bo oczy nie były w takim stopniu jak dzisiaj narażone na stałą krótką odległość. Nawet nie tyle książek, a przez cały dzień smartfonów, tabletów, monitorów i podonych. WHO (którego nie trzeba lubić) szacuję, że w 2050 ponad połowa ludzi na ziemi będzie krótkowidzami.

Pozdrawiam okularników

#zdrowie #ciekawostki #czytanie #oczy
465a264f-60f0-492b-8a57-60236ce33903
koszotorobur

@nobodys - dobrze, że nie mam takich problemów - bo nie czytam książek

rebe-szunis

@nobodys Za brzdąca, jak rodzice już kazali mi wyłączać światło i kończyć czytanie, to właziłem pod kołdrę z lampką do namiotu i czytałem dalej. Cholernie słabe światło i nie było widać go odbijającego się od ścian i szyb. Po jakimś czasie i z tym mnie nakryli. Takie głupie wspomnienie mnie naszło. xD

nobodys

@rebe-szunis misja się nie do końca udała

0aa473ed-f24d-4d74-bb4b-82235934c8c9
tyci_koks

@nobodys do tej pory lubię czytać w mroku


Ale racja, Mama zawsze goniła za to!

nobodys

@tyci_koks Nie jedz gorącego ciasta bo się pochorujesz! XD

Niv

Ponad -7 miałem przez naswietlania po urodzeniu jako wcześniak, tzn na początku podstawówki -1 i tak dalej leciało dość szybko. Po względnej stabilizacji cyk operacja korekcji laserowej i po 5 latach uważam, że to jedne z lepiej zainwestowanych pieniędzy, jakby się ktoś zastanawiał.

Wido

@Niv udało się całkiem zlikwidować wadę? Miałeś astygmatyzm? Mam -8 i -7,5 i byłam z 5 lat temu na kwalifikacji do zabiegu, ale powiedzieli mi, że dają mi gwarancję na zejście do -2,5, choć wciąż mogła wada wrócić po czasie. Zrezygnowałam, ale teraz nawet te -2,5 kusi.

Niv

@Wido Tak, 0,0 a nawet 150% normy z sugestią że koło 40tki będę mieć max 0,5 a robiłem w wieku 31 lat. Dużo zależy od metody, początkowo myślałem nad tańszymi ale jak poczytałem to stwierdziłem że na zdrowiu nie ma co oszczędzać i finalnie zrobiłem w klinice Optegra ich autorską metodą Lentivu. Astygmatyzmu nie miałem ale też ta metoda ogarnia. A zwykłe wady do -10.

Wido

@Niv też w Optegrze miałam tę wizytę, ale na zabieg Lasek, wtedy był mocno polecany, teraz widzę, że jeden z gorszych. A jak samopoczucie po zabiegu? Żadnego światłowstrętu, łzawienia oczu?

Niv

@Wido Zaskakująco szybko doszedłem do siebie, po wyjściu z kliniki byłem w stanie napisać na messengerze żeby po mnie przyjechali, ciężko, mrużąc oczy i nie ma mowy o normalnym pisaniu ale jednak dało radę. Widzisz jak przez mgłę która z każdą godziną słabnie i na następny dzień zastanawiałem się czy jechać autem na wizytę kontrolną (na której zdejmują soczewki pełniące rolę opatrunku, moja jedna była pęknięta ) + oficjalne pozwolenie na prowadzenie auta. Nie przyjechałem właśnie z powodu tego światłowstrętu, nie był mocno dokuczliwy ale przeszkadza np wieczorem jak dostaniesz światłami innego auta po oczach. Przez kilka dni problem z czytaniem drobnego druku, miałem wrażenie że oko musi się na nowo akomodacji nauczyć, ale z każdym kolejnym dniem czuć poprawę. Łzawienia nie było, raczej suchość oka która sporadycznie pojawiała mi się do pół roku po zabiegu, im dalej tym rzadziej, głównie wieczorami po dniu np w klimie i przed kompem gdy oczy zmęczone. Zwykłe krople nawilżające zapuszczasz i po temacie. Czytałem że u niektórych to się może i rok utrzymywać - nic wielkiego jak na jedno z najpoważniejszych efektów ubocznych operacji;) Zabieg robiłem chyba w środę, w sobotę byłem z kolegami w barze, a w poniedziałek wróciłem do pracy.

Wido

@Niv no i przekonał, czas zacząć zbierać hajs na zabieg, dzięki

Niv

@Wido to w pewnym sensie inwestycja, jak ja robiłem to 7,5k zł kosztował i pewnie niedługo sie zwróci, bo nie wymieniam okularów i na soczewki też mi sporo szło. Jak co to wołaj.

Wido

@Niv teraz już 10 tys niestety, w soczewkach chodzę od święta, a do okularów dokłada się pracodawca, więc szybko się nie zwróci, ale jednak komfort życia bez okularów i soczewek musi być super jak będę się już decydować to na pewno się odezwę, dzięki!

nikt_pan

Heh, sam tak czytałem z latarką. Nie dlatego że musiałem ale dla zabawy

Daniel_Obajtek

Tak właściwie to co psuje wzrok? Oprócz predyspozycji genetycznych

GtotheG

@Daniel_Obajtek zła dieta, wady postawy, choroby typu cukrzyca, brak witamin, na starość zmienia się kształt naszej gałki ocznej, mięśnie pracują itd. - powodów jest sporo.

Zaloguj się aby komentować