W Teksasie największa na świecie dzielnica wydrukowana w 3D już na finiszu

W Teksasie największa na świecie dzielnica wydrukowana w 3D już na finiszu

Reuters
Podobnie jak w przypadku każdej stacjonarnej drukarki 3D, drukarka Vulcan tworzy obiekt warstwa po warstwie - z tą różnicą, że ta drukarka ma ponad 13 m szerokości, waży 4,75 tony i drukuje domy mieszkalne. Tego lata zrobotyzowana drukarka firmy ICON kończy budowę ostatnich ze 100 domów wydrukowanych w 3D w Wolf Ranch, społeczności w Georgetown w Teksasie, około 30 mil od Austin.

Tłumaczone maszynowo, nieznacznie skorygowane

Firma ICON rozpoczęła w listopadzie 2022 roku drukowanie ścian tego, co według niej jest największą na świecie dzielnicą wydrukowaną w 3D. W porównaniu do tradycyjnego budownictwa, firma twierdzi, że drukowanie domów w 3D jest szybsze, tańsze, wymaga mniejszej liczby pracowników i minimalizuje ilość odpadów materiałów budowlanych. "Wnosi to dużą wydajność na rynek handlowy" - powiedział starszy kierownik projektu ICON Conner Jenkins. "Tak więc tam, gdzie było może pięć różnych ekip, które przychodziły, aby zbudować ściany, teraz mamy jedną ekipę i jednego robota".

Po zmieszaniu proszku betonowego, wody, piasku i innych dodatków i wpompowaniu ich do drukarki, dysza wyciska mieszankę betonową jak pastę do zębów na szczoteczkę, budując warstwa po warstwie wzdłuż zaprogramowanej ścieżki, która tworzy ściany z efektem sztruksu. Drukowanie jednopiętrowych domów z trzema lub czterema sypialniami trwa około trzech tygodni, a fundamenty i metalowe dachy są instalowane tradycyjnie. Jenkins powiedział, że betonowe ściany są zaprojektowane tak, aby były odporne na wodę, pleśń, termity i ekstremalne warunki pogodowe.

Lawrence Nourzad, 32-letni dyrektor ds. rozwoju biznesu, i jego dziewczyna Angela Hontas, 29-letnia kreatywna strateg, kupili dom w Wolf Ranch tego lata. "Czuję się jak w fortecy" - powiedział Nourzad, dodając, że jest przekonany, że będzie on odporny na większość tornad. Ściany zapewniają również silną izolację przed upałem w Teksasie, utrzymując niską temperaturę wewnątrz, nawet gdy klimatyzator nie jest włączony na pełnych obrotach.

Była jednak jeszcze jedna rzecz, przed którą ściany wydrukowane w 3D zdawały się chronić: solidne bezprzewodowe połączenie internetowe. "Oczywiście są to naprawdę mocne, grube ściany. I to właśnie zapewnia dużą wartość dla nas jako właścicieli domów i utrzymuje domy naprawdę dobrze izolowane latem w Teksasie, ale jednocześnie nie pozwala na utrzymanie dobrego zasięgu usług telekomunikacyjnych" - powiedział Nourzad.

Aby złagodzić ten problem, rzeczniczka ICON powiedziała, że większość właścicieli domów Wolf Ranch korzysta z routerów internetowych typu mesh, które transmitują sygnał z wielu jednostek umieszczonych w całym domu, w przeciwieństwie do tradycyjnego routera, który wysyła sygnał z jednego urządzenia.

Domy wydrukowane w 3D w Wolf Ranch, zwane przez deweloperów "Genesis Collection", wahają się w cenie od około 450 000 USD do blisko 600 000 USD. Deweloperzy twierdzą, że sprzedano nieco ponad jedną czwartą ze 100 domów. ICON, który wydrukował pierwszy dom w Austin w 2018 roku, ma nadzieję, że pewnego dnia zabierze swoją technologię na Księżyc. NASA, w ramach swojego programu eksploracji Księżyca Artemis, zleciła firmie ICON opracowanie systemu konstrukcyjnego do budowy domów na Księżycu.

#wiadomosciswiat #ciekawostki #budownictwo
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów

Komentarze (29)

Koloalu

Ciekawe jak później z instalacjami w takim domu oraz narożników też pewnie nie ma no i w Europie trzeba by wrzucić tam co najmniej 30cm styropianu bo nie przejdzie że względu na przewodnictwo cieplne

Aksal89

Jenkins powiedział, że betonowe ściany są zaprojektowane tak, aby były odporne na wodę, pleśń, termity i ekstremalne warunki pogodowe.


Ja pierdzielę, Amerykanie i te ich mądrości

Tomekku

@Aksal89 Odkryli Amerykę ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

nadalniewiempoco

@Aksal89 Może on o tym wspomina bo u nich praktycznie każdy dom to drewno i znaleźć coś murowanego to abstrakcja. Ciekawe jaki to koszt i kiedy do nas zawita.


Zresztą jakby pojawiło się w naszym kraju to zaraz by powstał jakiś "program wsparcia" i ceny by wyjebało w kosmos

dez_

@nadalniewiempoco Mimo wszystko koszt budulca i pracy jest malutkim ułamkiem w koszcie budowy całego domu. Przy obecnej popularności domów murowanych nie wróżę popularności drukowania domów u nas w kraju.

Aksal89

@nadalniewiempoco

Może on o tym wspomina bo u nich praktycznie każdy dom to drewno i znaleźć coś murowanego to abstrakcja.

Pewnie tak jest, ale sam fakt, że amerykanom trzeba tłumaczyć, że termity nie jedzą betonu mnie powala

dremmettbrown

@Aksal89 Nie tak to odbieram - raczej bym powiedział że mając alternatywę drewno a beton to nie muszę się przejmować tymi wyżej wymienionymi problemami. Beton jest rzadko spotykany w budownictwie rezydencjalnym w USA, chyba dobrze że o tym mówi i tłumaczy zalety rzadko spotykanej technologii o której można nie mieć dokładnej wiedzy.


Tak, wiem, Jankesi głupi, jak to termity i beton. Lepiej jakby chłop powiedział "dom z drukarki jaki jest każden widzi".

HolQ

@Aksal89 "It feels like a fortress," Nourzad said, adding that he was confident it would be resilient to most tornados." - kurde odkryli Amerykę! Domy nie z kartonu xD

BoTak

@nadalniewiempoco do nas raczej nie zawita prędko. Za biednym krajem jesteśmy, a to drogie zabawki są.

Jarasznikos

@nadalniewiempoco Koszt podano 450-600k.

konto_na_wykop_pl

A co ze zbrojeniem takiego domu? Obejrzałem pare filmików z takiej budowy i na jednym widziałem, że czasami zalewają bez żadnych wiązań poziome pręty zbrojeniowe ale w pionie nie dają nic. Może się nie znam ale brak zbrojenia znacząco osłabia konstrukcję na wszelkiego rodzaju napięcia i skręcenia. No chyba, że te "dodatki" do betonu to jakiś "rocket science" i nie trzeba się bawić w dodawanie stali.

Aksal89

@konto_na_wykop_pl Myślę, że po prostu nie ma potrzeby zbrojenia ścian - w domkach jednorodzinnych przecież robi się ściany murowane, bez zbrojenia. A raczej nie ma drukarek 3d, które mogłyby wydrukować 30-piętrowy wieżowiec, żeby to był jakiś problem.

Parigot

@Aksal89 Normalnie (przy metodzie tradycyjnej, murowanej) narozniki, wience, nadproza, belki itp w domach jednorodzinnych sa, a wrecz musza byc zbrojone ಠ_ಠ

Kompromitacja

@konto_na_wykop_pl To są Stany, tam się nie buduje domów, co będą stały stulecia jak u nas. Strzelam, że ma to związek z huraganami/tornadami, które zdmuchną zarówno domek z kartonu jak i bunkier z żel-betu.

Enzo

@Parigot Kolega wyżej napisał że w poziomie zalewają a w pionie nie dają nic.

Wieńce, belki, nadproża są w poziomie.

dremmettbrown

@Kompromitacja huragany to jedno, dwa że dom nie budujesz jak w Polsce żeby w nim umrzeć tylko najczęściej na kilka-kilkanaście lat. W USA ludzie się dużo częściej przeprowadzają i kupują/sprzedają domy. Nie opłaca się robić skomplikowanej konstrukcji skoro i tak ten dom sprzedasz za jakiś czas. Plus jak masz remontować 80 letni dom to czasem taniej zburzyć i od nowa postawić. Łatwo, szybko i względnie tanio w drewnie to ogarniesz.


Jestem ciekaw jak z remontami takich domów, jak to będzie za kilkanaście lat. Domy z drewna mają duży plus że wszelkie remonty są o wiele prostsze niż beton, mniej pracy i mniej kurzu. W tej konstrukcji po latach może się okazać że nowa łazienka kosztuje 2x tyle co w drewnie bo jest o wiele więcej roboty.

Parigot

@Enzo tym gorzej dla konstukcji budynku 🤣. Co ci z wieńca zbrojonego jak nie powiązałeś go wertykalnie z naroznikami, słupami zbrojonymi. Wg mnie murowana katastrofa budowlana. Mówimy o tradycyjnym, murowanym domu. ಠ_ಠ

konto_na_wykop_pl

@Aksal89 nie do końca. Sam beton jest odporny tylko na ściskanie, a dopiero zbrojenie daje odporność na zginanie i rozciąganie. "Goły" beton będzie narażony na pękanie nawet przy tak niewielkich budynkach. O ile jakieś mikrowstrząsy będą powodowały tylko brzydkie rysy na ścianach o tyle mocniejszy wstrząs czy nacisk na ścianę zmieni budynek w kupę gruzu.

matips

Imponuje mi bardzo ta technologia. Jednak o ile dobrze rozumiem, to jest to próba zautomatyzowania murarza, a pozostaje jeszcze cała reszta pracy wykonywanej w tradycyjny sposób przy budowie:


  • zbudowanie dachu

  • fundamenty

  • instalacje elektryczne

  • instalacje wodno kanalizacyjne

  • ocieplenie

  • okna

  • wentylacja


Postęp duży, ale czekam aż ktoś odważy się położyć elektrykę w zautomatyzowany sposób.

100mph

@matips zasadniczo to te murowanie zastepuje tylko ekipe murarska, ktora tez dom wymuruje w 2 tygodnie jesli nie trzeba zalewac stropu xD malo tego, w murowanym domu, przy gladkich scianach, duzo mniej pracy i materialu trzeba wlozyc w tynkowanie, a takze duzo latwiej rozprowadzic instalacje bo nie ma problemu z bruzdowaniem xD

konrad1

@100mph czyli nic nie zastąpia a raczej tworzy nowe zawody

100mph

@konrad1 dla nich moze miec to sens jesli porownuje sie to do domkow z dykty ale do naszych murowanych technologii to nie ma podlotu

Hasti

Prefabrykaty nie byłyby lepsze? XD

Rafau

@Hasti oczywiście, że tak, ale to są stany xD

ChrissXRezner

Tzw. Proof of Concept. Jak technologia nie sprawdzi się w tym możne znajdzie lepsze zastosowanie.

Fox

No tak el to mordownia żeby to wykończyć na gładko albo coś

BoTak

@Fox Ale czy trzeba? Ja bym to zostawił takie, jakie jest i pomalował na biało. Pomieszczenia miałyby niepowtarzalną fakturę ścian i klimat. Uważam, że nie wszystko trzeba od razu gładzić. Mam w mieszkaniu chropowate ściany i wyglądają bardzo dobrze, a oprócz tego mam mniej roboty z remontami i malowaniem pomieszczeń.

Fox

@BoTak toż to koszmar

Zaloguj się aby komentować