KTO: Francisco Macías Nguema (wł. Mez-m Ngueme)
GDZIE: Gwinea Równikowa
KIEDY: 1968-1979
-
Ur. 1924 w Nzeng Ayong, zm. 1979 w Bioko (kara śmierci).
-
Prawdopodobnie był klinicznym psychopatą. Francuski wywiad podawał w 1968 roku, iż Nguema ma cierpieć na zaburzenia psychiczne, pogłębiane przez nadużywanie narkotyków. W tym samym roku dyktator udał się nawet na leczenie psychiatryczne do Madrytu (leczenie kontynuował już po zdobyciu prezydentury, tym razem w Barcelonie). Zdobywca nagrody BAFTA, dziennikarz Paul Kenyon, opisywał Nguemę jako „niebezpiecznie chorego psychicznie”. Pewnego razu zarządził, by zorganizować ucztę na osiem osób - okazało się jednak, że udział w niej wziął jedynie Nguema, który podczas spożywania posiłków miał rozmawiać z ...duchami (reszta talerzy była przeznaczona właśnie dla nich).
-
Był jednym z najbardziej krwawych dyktatorów Afryki. Uznaje się, że za jego rządów zginęło od 50 do 80 tysięcy ludzi, co jest liczbą niebywałą, gdy weźmie się pod uwagę, że w latach dyktatury Nguemy jego kraj liczył zaledwie 300-400 tysięcy obywateli.
-
Nienawidził ludzi wykształconych (sam ukończył zaledwie podstawówkę), w pewnym momencie zakazał nawet posługiwania się słowem „intelektualista”. Podobnie jak Pol Pot, Nguema nakazywał mordowanie ludzi noszących okulary.
-
Kult jego jednostki osiągnął ogromne rozmiary, ocierał się wręcz o religię. Z rozkazu Nguemy księża musieli odmawiać specjalną modlitwę dziękczynną przed każdą mszą: „Nie ma innego Boga oprócz Maciasa. Bóg stworzył Gwineę Równikową dzięki Papie Maciasowi” (Macias to jego afrykański mononim, czyli imię i nazwisko w jednym). W świątyniach, obok świętych obrazów, wisiały fotografie dyktatora. To i tak nie wystarczyło szaleńcowi – w pewnym momencie po prostu zdelegalizował chrześcijaństwo a uczestnictwo w praktykach religijnych zostało uznane za próbę zamachu stanu i wiązało się z karą śmierci.
-
Za rządów Nguemy jego kraj był nazywany „Dachau Afryki”. Rzeczywiście, Gwinea Równikowa przypominała wówczas obóz koncentracyjny. Szacuje się, że przed reżimem dyktatora mogło uciec nawet 50% (a niektóre źródła podają oszałamiający odsetek 75%) obywateli państwa. Aby uniemożliwić ludziom ucieczkę, Nguema kazał zaminować jedyną drogę prowadzącą z kraju, obywatele mieli również zakaz pływania łodziami, które z rozkazu dyktatora były niszczone. Aby jeszcze bardziej uchronić kraj przed ucieczkami drogą morską, po prostu zakazał wędkowania (nie był więc fanatykiem wędkarstwa, jak hiszpański dyktator Francisco Franco ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
-
Ponieważ więzienia za rządów Nguemy były przepełnione, dyktator wpadł na „wspaniały” pomysł, w jaki sposób pozyskać miejsce dla nowych więźniów – starych rozstrzeliwano bądź pozostawiano na śmierć głodową, by w ten sposób cele mogły przyjmować kolejnych dysydentów.
-
Rozkazał zamordować prezesa Banku Centralnego, zaś wszystko to, co pozostało w skarbcu narodowym, zabrał do swojej willi w Mongomo. Gdy w 1979 roku został obalony, okazało się, że 100 milionów dolarów z rezerw gotówkowych Gwinei dyktator po prostu …spalił.
-
Był wielkim przyjacielem Kim Ir Sena. W 1979 roku jego żona udała się wraz z trójką dzieci do Korei Północnej, gdzie miała przejść operację. Tam dowiedziała się o straceniu męża i postanowiła pozostać u Kim Ir Sena, który później finansował edukację dzieci dyktatora i stał się nieformalnym opiekunem rodziny gwinejskiego zbrodniarza.
-
Został stracony po zamachu stanu w roku 1979. Rozstrzelali go żołnierze marokańscy – rodowici Gwinejczycy odmówili wykonania rozkazu, gdyż przed śmiercią Nguema zagroził im, iż „jego duch powróci i zemści się na wszystkich, którzy go potępili”.
Ciekawostka dodatkowa nr 2: ...który rządzi Gwineą Równikową do dziś (nieprzerwanie, od 1979 do dnia dzisiejszego).
No to tradycyjnie prośba i podziękowania za pioruny, komentarze i obserwowanie tagu #dyktatorzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia
Bonusowa ciekawostka (źródło: https://wmeritum.pl/nieznane-oblicza-dyktatorow-cz-ii/56476)
Nienawidził ludzi wykształconych (sam ukończył zaledwie podstawówkę),
@Horkheimer Sporo tych dyktatorów miało problemy z nauką w szkole. Przypomnijcie mi czy matura kaczyńskiego została zdana legalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Horkheimer Będzie kiedyś Piłsudski? Wiadomo, oklepane, ale definicję autokraty spełnia. Kult jednostki też istniał, wide plakaty BBWRu i przywłaszczenie sobie sukcesu nad Wisłą.
Niezły pojeb.
@Horkheimer omg, chyba najlepszy jak do tej pory. Włos się jeży na głowie jak czyta się Twoje ciekawostki, muszę się rozejrzeć za jakąś książką o nim
@AmbrozyKalarepa Już kiedyś się nad tym zastanawiałem. Chyba zrobię po prostu sondę, co Czytelnicy tagu o tym sądzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MikeleVonDonnerschoss Zdecydowanie polecam Ci książkę "Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę" Paula Kenyona (właśnie tego, o którym mowa w punkcie 2). Jeden z rozdziałów dotyczy Nguemy, ale znajdziesz tam mnóstwo ciekawych treści o innych dyktatorach - o niektórych jeszcze nie było mowy na tagu.
@Horkheimer dzięki wielkie za polecenie :))
@Horkheimer Co robili marokańscy żołnierze w Gwinei Równikowej?
@MikeleVonDonnerschoss W tych tematach polecam też "Historię współczesnej Afryki" Mereditha - kobyła, bardziej stricte historyczna, ale też ma sporo ciekawostek w sobie i bardzo fajne jest też "Kongo" Van Reybroucka - tutaj z kolei doskonale pokazane jest jak bardzo europejczycy namieszali w Afryce i jak bardzo Afrykanie nie potrafią tego ogarnąć od pół wieku, a do tego też sporo ciekawostek o lokalnych watażkach
@gumiorek oo, dzięki wielkie. Tę "Historię..." raczej odpuszczę xd ale "Kongo" na pewno idzie na listę do przeczytania
@bob-dylan Stacjonowali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na takiej zasadzie, jak u nas stacjonują Amerykanie a wcześniej Sowieci. Znalazłem info, że armia Maroka angażowała się w szkolenie oficerów wojskowych takich krajów jak Senegal, Mauretania, Czad i Nigeria, a także innych bardziej odległych krajów, takich jak Kongo, Gwinea Równikowa, Gabon i Republika Środkowoafrykańska. Przez pewien czas militarnie wspierali reżim obecnego dyktatora Gwinei, bratanka omawianej postaci - Teodoro Obianga Nguemy.
spaniały wpis jak zwykle. Dałbym ci donejcika jeśli byś częsciej pisał
@youmpjet częściej niż codziennie? xd daj chłopu odsapnąć
@Horkheimer Dlaczego bohaterowie Twoich opowieści przeważnie tracą życie w ostatnim roku panowania. Zrób serię o dyktatorach, którzy dali ciała ale bujali się jeszcze przez jakiś czas pod palmami
@Horkheimer od razu mi się skojarzył poziomem spierdolenia z Pol Potem i w następnym punkcie też wspomniałeś o tym kambodżańskim koszmarze.
Zabrakło tylko wzmianki że był zboczeńcem seksualnym jak większość z nich, szczególnie z Afryki
@OrzeszQ Och, nie wszyscy przecież. Był odcinek o Idim Aminie, o Konstantinie Pätsie, o Pol Polcie, o Pinochecie, o Stroessnerze, o Bokassie, o Suharto, o Cedenbale - każdy z nich żył przez jakiś czas po utracie władzy (może nie "pod palmami", ale przynajmniej nie stracili życia w ostatnim roku panowania ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
@Horkheimer Dobra, masz mnie. Teraz wszyscy dowiedzą się, że nie śledzę tagu uważnie
@Horkheimer Maroko ma projekcję siły na pół Afryki, nice
Zaloguj się aby komentować