Taki protip, dla tych, co mają mieszkanie i ubezpieczenie na nie.

Nie zapominajcie o 5-letnich przeglądach instalacji elektrycznej! Bo jak zapomnicie, to ubezpieczalnia może na was się wypiąć.

Chodzi o to, że ustawowo musisz co 5 lat mieć przegląd instalacji elektrycznej. Jak się coś stanie w mieszkaniu, przepięcie instalacji elektrycznej itp, to ubezpieczalnia ma prawo mieć wy@#% jajca na to i nic nie dostaniesz

Ja np. kupiłem mieszkanie w 2021/2022r, zrobiłem remont, od początku płacę za ubezpieczenie... A okazuje się, że poprzedni właściciel nie wpuścił elektryków z spółdzielni mieszkaniowej. Dzisiaj się o tym dowiedziałe, bo sam się tym zainteresowałem. Gdyby nie to, gdyby gdzieś było by spięcie w mieszkaniu, które doprowadziłoby do pożaru.... to lipa z ubezpieczenia.

Więc zainteresujcie się tym #nieruchomosci #mieszkanie #deweloperka
fbc2cecf-327f-45b3-b9b3-a31efed9720c
zomers

@Klopsztanga wielu ludzi o tym nie myśli, albo to olewa. Mieszkam na około 7 letnim osiedlu domków, i z tego co mi wiadomo, jedyny to zrobiłem dwa lata temu. Podobnie jest z przeglądem kominiarskim, odnośnie wentylacji - mimo iż mam pompę ciepła, to i tak go wykonuje.

Klopsztanga

@zomers a skąd to ludzie mają wiedzieć. Nie każdy jest inspektorem budowlanym, nie każdy pracuje w ubezpieczeniach Ja się dowiedziałem z heheszków pod jednym wpisem na fb

bimberman

@Klopsztanga to do czego są te bezpieczniki różnicowe ? jak zdejmowałem lampę pod sufitem jak zwykle nie wyłączyłem prądu i zostałem porażony, prąd przepływał z jednej ręki do drugiej przez serce, niestety nie umarłem bo bezpiecznik zadziałał

PlatynowyBazant20

@bimberman "niestety nie umarłem" - padłem

bimberman

@PlatynowyBazant20 no muszę przyznać że nie jestem desperatem jeśli chodzi o życie, tak naprawdę nie mogę się doczekać aby się stąd wydostać , ta ciągła monotonia i niepewność...

PlatynowyBazant20

@bimberman mam tak samo, na szczęście najlepsze już mam za sobą i już coraz bliżej końca

bimberman

@PlatynowyBazant20 człowiek obojętnieje w pewnym wieku jak dużo widział i wie że już nie będzie ciekawych wrażeń , praktycznie najgorsza wersja dnia świstaka jak codziennie robisz to samo, wstać dostać się do kombinatu, zrobić swoje, powrócić do piwnicy, zresetować przed spaniem aby nie myśleć o kolejnym dniu


najlepsze już mam za sobą - a najgorsze przed nami

448f0262-0a5c-4bbc-820a-780563859163
Klopsztanga

@bimberman a bezpiecznik nie wywala dopiero gdybyś był podłączony do uziemienia? Czy on nie bierze informacji, że coś jest nie tak, właśnie poprzez fazę i uziemienie? Gdy na uziemieniu wykryje coś pojebanego?


Bo jak byłeś na drabinie metalowej, i dotknąłeś fazy, no to się w sumie nie dziwie że cię jebło


@jonas jak to jest?

mortt

@Klopsztanga zwykły bezpiecznik zadziała przy za dużym prądzie albo za wysokiej temperaturze. Tzw. różnicówka wykrywa prąd idący nie tam gdzie trzeba. Nie jestem elektrykiem.

bimberman

@Klopsztanga tak złapałem za uziemienie i fazowy przypadkowo myślałem że włączniki były na off

100mph

@bimberman bo masz zle zamontowane oswietlenie, przewod PE wykorzystywany jest na pewno na L drugiego przycisku od oswietlenia ;)

ziel0ny

@bimberman Miałem jakieś pół roku w pokoju w bolcach w gniazdkach prąd, aż w końcu przypadkiem przez gitarę mnie jeblo jak jednocześnie dotknąłem grzejnika xd też nie umarłem, głupi ma zawsze szczęście xd chociaż że nie umarłem to raczej pecha

szczekoscisk

@Klopsztanga @bimberman Różnicowa wykrywa upływ prądu. W skrócie, ile prądu przepłynie przez urządzenie tyle samo wypłynie. Jeśli suma wej/wyj nie jest równa 0 oznacza że gdzieś jest przebicie (np. ktoś złapał za fazę i niewielki prąd popłyną do ziemi przez jego ciało). PE podobnie jak N jest uziemiony a różnica jest taka że PE omija zabezpieczenie różnicowe. Rolą PE jest uziemić metalowe obudowy by w razie przebicia prąd uciekł z obwodu i wykryło to zabezpieczenie różnicowe a nie dotykający użytkownik. Ważne jest by PE miała niska rezystancję względem ziemi. W skrajnej sytuacji, PE może być nieuziemione i wówczas przy przebiciu na obudowę pojawi się potencjał na PE (napięcie) które trafi na inne obudowy w obrębie instalacji elektrycznej.

Marchew

@bimberman @Klopsztanga

Nie bezpiecznik, a wyłącznik różnicowo-prądowy (RCD). Nie musisz dotknąć czegoś metalowego aby prąd popłynął. Twojego ciało to przewodnik, beton w ścianie/podłodze również przewodnik. A twój kapeć+skarpetka+panel podłogowy to co prawda izolatory, ale w sieci jest prąd przemienny. Beton i noga to niczym okładki, a to pomiędzy > dielektryk. Mamy kondensator który prąd przemienny "przepuszcza".

Rmbajlo

@bimberman jak masz kiepska instalacje elektryczna, przewody popękane,/popękane w ścianach to prąd może popłynął po żarowe i Ciebie trzepnelo. Zamknąłeś obwód łapiąc ręką żarówki. Pytanie też jaka żarówka to była. Ja w mieszkaniu miałem problem z płynący prądem przez wodę w kranie w kuchni. Niewielki uplyw prądu, bo raptem 0.5A, natomiast i tak było go czuć. Okazało się, że jest kiepska instalacja przy zmywarce i trzeba przerobici. Wymienić aluminiowe przewody na miedziane. Czuć było przy każdym zmywaniu naczyń.

InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz

@Klopsztanga jak wygląda taki przegląd? Trzeba obskoczyć wszystkie gniazdka?

jonas

@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz Łazi ci po kwadracie facet z piszczącym przyrządem, wtyka coś do gniazdek i mierzy parametry. Jeśli nie wykryje nieprawidłowości, to niekoniecznie będzie się upierał przy obskoczeniu każdego jednego punktu, choć teoretycznie powinien. U mnie przy odbiorze nowego domu takie pomiary robił ten sam gość, który ciągnął tam wcześniej kable. Gniazdka i łączniki już oprawiłem sam, ale mam uprawnienia SEP i wieloletnią praktykę, zatem żaden problem. On o tym wiedział, więc nie miał nic przeciwko i pomiary tylko potwierdziły, że wszystko jest w porządku.

_Maniek_

@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz Koniecznie kuchnia i łazienka. Wszystkich gniazdek nie sprawdzisz. Dorabiałem na studiach, robiąc takie przeglądy. Hit, pani zgłaszała, że ją łaskocze jak wkłada pranie do pralki. W całym mieszkaniu pozamieniana faza z zerem...

InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz

@<em>Maniek</em> fajnie wyświetla się Twój nick w powiadomieniu — kursywą

O i w odpowiedzi też

O, a teraz coś popsułem...

ziel0ny

@_Maniek_ też tak miałem w pokoju, smyrało mnie jak na gitarze grałem xD

globalbus

@Klopsztanga w praktyce liczy się papier. Spoldzielniany przegląd to fikcja, obskoczą dwa gniazdka i fajrant. Wedle przepisów to każdy punkt musiałby obskoczyć, łącznie z rzeczami, które są wpięte na sztywno, bez gniazdek.

ppp-ppp

@globalbus U mnie elektryk obleciał wszystkie punkty, więc i niektóre spółdzielnie współpracują z dobrymi fachowcami. Co znaczy na sztywno? Zawsze jest jakaś kostka, wago czy inne połączenie.

globalbus

@ppp-ppp np. sprawdzenie uziemienia w płycie indukcyjnej, która nie ma gniazdka (bo jest skręcona na 2-3 fazy). Ktoś ze spółdzielni odsuwał szafkę, żeby dostać się do gniazdka lodówki na przykład? To się raczej nie zdarza.

bori

@Klopsztanga Obowiązkowych przeglądów jest więcej, a niektóre trzeba robić co roku. W przypadku bloków ogarnia to najczęściej zarządca, ale w domkach jednorodzinnych bywa różnie.


O instalacjach fotowoltaicznych robionych przez przypadkowych ludzi nie wspominam...

Klopsztanga

@bori ale przegląd fotowoltaiki jest ustawowym obowiązkiem? Słyszałem o przeglądzie gazu, kominiarzu... no i elektryce. Coś więcej?

dmic

Mógłbyś wypisać te obowiązkowe przeglądy i co ile lat trzeba je wykonywać?

Klopsztanga

@dmic takie cos chyba

4c7a32ce-7b88-4fe1-8bbf-6677bd381b63
mahoney

@dmic 

Co roku szczelność instalacji gazowej i instalacji wentylacji.

Co 5 lat elektryka i odgromówka.

Tak w dużym skrócie dla większości przypadków.

Art. 62 prawa budowlanego.

dmic

Dziękuję, a obowiązkowe terminy/częstotliwość?

Marchew

@bori @Klopsztanga @dmic @mahoney

A oprócz pomiaru impedancji pętli zwarcia i RCD, elektryk również zmierzy rezystancję uziemienia ; )

A ja jestem ciekawe jak to jest z tą fotowoltaiką na dachu. Ciekawe czy ubezpieczyciel zażąda uzgodnień z ZE, ciekawe czy na panele był projekt elektryka, projekt konstruktora (bo obciążenie dachu), projekt na uziemienie. A czy ta foto na dachu jest podpięta do uziomu. Podejrzewam że większość domków jednorodzinnych o uziomie nigdy nie słyszała, nie mówiąc już o pomiarach czy podpięciu pod niego paneli foto. Kolejna sprawa to uzgodnienie instalacji fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kWp z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jest tak wiele możliwości aby ubezpieczenia nie wypłacić

Sweet_acc_pr0sa

@Klopsztanga od tego jest spółdzielnia xD niech sie na cokolwiek przydadzą

Klopsztanga

@Sweet_acc_pr0sa no niby tak, ale jak opisałem nie mam i chuj. gdybym sam sie nie zainteresowal to lipa.

ppp-ppp

@Klopsztanga Zanim przyjdzie pan od pomiarów polecam kupić w Juli zabawkę za 39zł (Tester do gniazd ściennych 230 V)

i przelecieć gniazda w domu. Najpopularniejsze mankamenty wyjdą na tej pierdółce i można je usunąć przed pomiarami. Pamiętajmy, że pomiary z zastrzeżeniami mogą również przekreślić wypłatę ubezpieczenia.

utede

@Klopsztanga a to nie jest obowiązek wspólnoty mieszkaniowej? Czyli np firmy zarządczej

Rmbajlo

@utede zwykle jest, ale tak naprawdę mieszkanie własnościowe do Ciebie należy i Ty decydujesz czy robić pomiary czy nie. Instalacje w mieszkaniu kładła Ci spoldzielnia czy Ty sam?

utede

@Rmbajlo deweloper. Jeden przegląd już miałem w sumie

PanWibson

@Klopsztanga np. z OWU ubezpieczenia. Każdy kto ma ubezpieczenie powinień je przeczytać, aby mieć pewność, że w razie W dostanie się odszkodowanie. Jeżeli ktoś nie czyta umów to bardzo dobrze jak zostanie z niczym, jakaś presja ewolucyjna powinna istnieć.

Zaloguj się aby komentować