Scientists Say This Fungus-Based Material That Can Repair Itself Could Be Used For The Clothing Of The Future
All That's InterestingChlamydospory, to zarodniki grzybów, które dzięki grubej ścianie komórkowej, wytrzymują niekorzystne warunki otoczenia (Wikipedia). Aby w pełni, wykorzystać ich potencjał, naukowcy połączyli je z grzybnią, weglowodanami, białkami i innymi składnikami odżywczymi, tworząc coś, podobnego do materiału z cienkiej skóry.
Ten właśnie materiał zachował, samoregenerujace właściwości chlamydospory. Naukowcy podczas testu, który polegał na zrobieniu, drobnych nakłuć, zauważyli, że w warunkach podobnych do, tych, w których materiał powstawał, nakłucia regenerują się.
Materiał wykorzystujący grzybnie, potrafi zachować zdolności regeneracyjne zarówno w suchym, jaki ubogim w składniki odżywcze środowisku.
Naukowcy uważają, że samo naprawa uszkodzenia, nastąpi w ciągu ok. dwóch dni, bez większej ingerencji w proces.
Na razie wszystko jest w fazie testów. Skóra jest zbyt cienka, żeby można było używać ja do tworzenia ubrań.
Jednak naukowcy planują mieszanie ich materiału m. in. z gliceryną, a także tworzenie materiałów wielowarstwowych.
Firma Reishi już wykorzystuje tą metodę, do tworzenia swoich produktów https://www.madewithreishi.com/products
New York Times podaje natomiast, że branża samochodowa, będąca drugim, największym użytkownikiem wyrobów skórzanych, może być mocno zainteresowana technologia.
Na koniec.
Już niedługo może się okazać, że będzie można odejść od materiałów z tzw. "skaju", na rzecz skóry, pozyskanej dzięki grzybom.
Tekst jest oczywiście streszczeniem, postaranym na 30%... Oryginał w linku.
#nauka #grzyby