Scientists Say This Fungus-Based Material That Can Repair Itself Could Be Used For The Clothing Of The Future

Scientists Say This Fungus-Based Material That Can Repair Itself Could Be Used For The Clothing Of The Future

All That's Interesting
Według badan naukowców z Uniwersytetu Newcastle i Uniwersytetu Northumbrii, możliwe jest, uzyskanie samoregenerujacych się materiałów. "Grzybowa skóra", to materiał, który wykorzystuje elementy grzybni.
Chlamydospory, to zarodniki grzybów, które dzięki grubej ścianie komórkowej, wytrzymują niekorzystne warunki otoczenia (Wikipedia). Aby w pełni, wykorzystać ich potencjał, naukowcy połączyli je z grzybnią, weglowodanami, białkami i innymi składnikami odżywczymi, tworząc coś, podobnego do materiału z cienkiej skóry.
Ten właśnie materiał zachował, samoregenerujace właściwości chlamydospory. Naukowcy podczas testu, który polegał na zrobieniu, drobnych nakłuć, zauważyli, że w warunkach podobnych do, tych, w których materiał powstawał, nakłucia regenerują się.
Materiał wykorzystujący grzybnie, potrafi zachować zdolności regeneracyjne zarówno w suchym, jaki ubogim w składniki odżywcze środowisku.
Naukowcy uważają, że samo naprawa uszkodzenia, nastąpi w ciągu ok. dwóch dni, bez większej ingerencji w proces.
Na razie wszystko jest w fazie testów. Skóra jest zbyt cienka, żeby można było używać ja do tworzenia ubrań.
Jednak naukowcy planują mieszanie ich materiału m. in. z gliceryną, a także tworzenie materiałów wielowarstwowych.
Firma Reishi już wykorzystuje tą metodę, do tworzenia swoich produktów https://www.madewithreishi.com/products
New York Times podaje natomiast, że branża samochodowa, będąca drugim, największym użytkownikiem wyrobów skórzanych, może być mocno zainteresowana technologia.
Na koniec.
Już niedługo może się okazać, że będzie można odejść od materiałów z tzw. "skaju", na rzecz skóry, pozyskanej dzięki grzybom.
Tekst jest oczywiście streszczeniem, postaranym na 30%... Oryginał w linku.
#nauka #grzyby

Komentarze (6)

MiernyMirek

@razALgul zastanawiam się nad zastosowaniem tego typu materiałów w chirurgii, przy zasklepianiu dużych ran. Nic nie wspominają o biowchłanialności?


PS. Mój angielski nie jest zły, ale stanowczo za słaby na artykuły naukowe.

Atexor

@MiernyMirek wtedy dostanie grzyba to będzie wyższy poziom abstrakcji. Ja myślałem o użyciu tego jako wierzchnia powierzchnia butw albo tapicerka w samochodach (abstrachując od tego że nie cierpię skórzanych siedzisk).


Cóż, niemniej ciekawe wyniki badań. Nie dalej niż pół roku temu czytałem o regenerującym się szkle. Szkoda, że lwia większość tych innowacji nigdy się nie przyjmuje - ciekawe czy to kwestia dofinansowań, patentów czy inne rzeczy które zaburzą "new world order" i czekają w szufladzie (patrzy na foliową czapeczkę).

HolenderskiWafel

@Atexor jeszcze cena takiego rozwiązania - jak miałbym 3x więcej zapłacić za buty z grzyba niż ze skóry to bym podziękował. No i na razie to działa tylko w laboratorium, a w realnym świecie pewnie okaże się, że ma za niską trwałość, nie spełnia jakichś norm albo jest rakotwórcze

MiernyMirek

@razALgul grzyb grzybowi nierówny. Z pewnych pleśni uzyskaliśmy pierwszy antybiotyk.

razALgul

No tak, penicylina, ale tutaj jest raczej za duży mix...

Zaloguj się aby komentować