#psychologia #psychoterapia #depresja #borderline
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Dzień 13.
Regulacja emocji Zmiana reakcji emocjonalnych Przeciwstawne działanie
PRZECIWSTAWNE DZIAŁANIE - WPROWADZENIE
Przeciwstawne działanie = działanie przeciwne do emocjonalnego impulsu, nakazującego nam coś zrobić.
Użyj go, gdy twoje emocje NIE pasują do faktów (zobacz: Jak sprawdzać fakty? https://www.hejto.pl/wpis/psychologia-psychoterapia-depresja-borderline-tag-do-obserwowania-czarnolistow-1 ) i/lub działanie zgodnie z emocjami NIE będzie skuteczne.
Jest to skuteczna metoda zmiany lub przynajmniej zredukowania niepożądanych emocji.
Przykładowo, w depresji stosuje się metodę aktywizacji behawioralnej (tzw. "idź pobiegać, wyjdź do ludzi" ), jest to jedna z najbardziej skutecznych metod poprawy stanu, wymaga tego, by zadziałać przeciwnie do swoich impulsów izolowania się i bezczynności, i działać pomimo braku motywacji. Więcej możesz poczytać o tym (i pobrać fajne pdf-y z zadankami) w cyklu ośmiu wpisów na tym blogu: https://emocje.pro/aktywizacja-behawioralna-depresji-1/ - polecam!
Kiedy przeciwstawne działanie najlepiej się sprawdza?
  1. Gdy znajomość prawdziwej sytuacji (sprawdzenie faktów!) nie wystarcza.
  2. Gdy emocja nie jest uzasadniona sytuacją, nie pasuje do faktów.
  3. Gdy emocja nie jest skuteczna (w kontekście osiągania naszych celów). Nawet gdy emocja jest uzasadniona, czasami jej wyrażanie może przynieść nam więcej szkody niż pożytku.
  4. Gdy unikamy tego, co należy zrobić.
W następnym wpisie: Jak zastosować przeciwstawne działanie?
Tag do obserwowania / czarnolistowania: #codziennedbt
Literatura:
  1. Matthew McKay, Jeffrey C. Wood, Jeffrey Brantley – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Praktyczne ćwiczenia rozwijające uważność, efektywność interpersonalną, regulację emocji i odporność na stres – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – ta książka to DBT w pigułce, jest napisana w bardzo przystępny sposób, od niej polecam zacząć!
  2. Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Materiały i ćwiczenia dla pacjentów – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – zbiór ulotek z informacjami oraz kart do uzupełniania – polecam jako kolejną po tej powyżej, jeśli ktoś jest spragniony więcej szczegółów
  3. Marsha M. Linehan – Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Podręcznik terapeuty – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik szczegółowo omawiający każdy aspekt treningu DBT, jak go poprowadzić – opcjonalne
  4. Marsha M. Linehan – Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – podręcznik dla terapeutów szczegółowo opisujący założenia terapii DBT i jak ją prowadzić – opcjonalne
  5. Marsha Linehan – Życie warte przeżycia. Opowieść psychoterapeutki o własnej drodze od samodestrukcji do afirmacji – wyd. Media Rodzina – to jest autobiografia / wspomnienia M. Linehan
Kamil67

@JanKowalski

Przykładowo, w depresji stosuje się metodę aktywizacji behawioralnej (tzw. "idź pobiegać, wyjdź do ludzi" ), jest to jedna z najbardziej skutecznych metod poprawy stanu, wymaga tego, by zadziałać przeciwnie do swoich impulsów izolowania się i bezczynności, i działać pomimo braku motywacji.


Ja się tylko gorzej po tym czułem. Oglądanie jak setki ludzi jest szczęśliwych, ma życie towarzyskie, a ty jedyny sam. Już lepiej siedzieć w domu jak się jest dnem społecznym i się izolować.

JanKowalski

@Kamil67 myślę, że ważne jest w taki sposób dobrać te sytuacje do eksperymentowania, żeby to było jednak jakoś adekwatne do naszych możliwości i metodą małych kroczków. Ja też nie czułabym się dobrze w tłumie roześmianych, hałaśliwych imprezowiczów xd Ale już spokojny spacer z jakąś jedną osobą, albo zwiększenie kontaktu z członkiem rodziny, który nie działa na nas toksycznie, uważam za spoko opcję na początek. Przy braku znajomych np. wyjście do nowej biblioteki i założenie tam karty, jak ktoś lubi czytać, albo pójście gdzieś w celu załatwienia czegoś lub uzyskania informacji. Każdy jest inny i ma inne potrzeby, więc trzeba to indywidualnie rozpatrywać.

Zaloguj się aby komentować