Przez dzisiejsze wydarzenia sejmowe bym zapomniał dodać wpis.
Wybrane rocznice wypadające 11 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Chruścików
https://youtu.be/bCVR1s4o77c
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Wybrane rocznice wypadające 11 grudnia.
Nietypowe święta: Dzień Chruścików
-
1282 – W bitwie pod Orewin Bridge poległ ostatni książę niepodległej Walii Llewelyn ap Gruffydd.
-
1474 – Izabela I Katolicka została królową Kastylii i Leónu.
-
1618 – Zawarto rozejm w Dywilinie kończący II wojnę polsko-rosyjską. Traktat miał obowiązywać czternaście i pół roku i dawał Rzeczypospolitej Obojgu Narodów ziemie Smoleńską, Czernihowską i Siewierską.
-
1688 – Chwalebna rewolucja: król Anglii i Szkocji Jakub II Stuart został pojmany w Faversham w czasie próby ucieczki do Francji, co jego przeciwnicy uznali za akt abdykacji.
-
1785 – Cesarz Józef II Habsburg wydał patent legalizujący loże masońskie i zarazem ograniczający ich liczbę oraz poddający je kontroli policyjnej.
-
1792 – Rewolucja francuska: rozpoczął się proces Ludwika XVI. Króla oskarżono o obstrukcje obrad Stanów Generalnych, nasyłanie armii przeciwko obywatelom Paryża, sprowokowanie masakry na Polu Marsowym i parę innych punktów których nie chce mi się streszczać.
-
1806 – IV koalicja antyfrancuska: w Sali Redutowej Hotelu Saskiego w Poznaniu Napoleon I Bonaparte i Fryderyk August I podpisali traktat pokojowy między Francją a Saksonią.
-
1848 – Powstanie węgierskie: szwadron 2. Pułku Ułanów (84 spieszonych ochotników polskich) Legionów Polskich na Węgrzech pod dowództwem ppłka Władysława Mniszek-Tchorznickiego, wspartych 42. batalionem honwedów, powstrzymał pościg austriackiego korpusu feldmarszałka Franza von Schlika po porażce Węgrów w bitwie pod Koszycami.
-
1868 - Przedstawiciele 19 państw podpisali Deklarację petersburską, zakazującą stosowania broni powodującej niepotrzebne cierpienie żołnierzy przeciwnika i odmawiania zakwaterowania pokonanym żołnierzom.
-
1880 – Została założona Cukrownia Kruszwica.
-
1886 – Arsenal F.C. (wówczas występujący pod nazwą Dial Square) rozegrał swój pierwszy mecz, pokonując Eastern Wanderers 6:0.
-
1895 – Paul Mauser uzyskał niemiecki patent na pistolet Mauser C96. Pistolet jest uznawany za pierwszy udany typ pistoletu samopowtarzalnego.
-
1905 – W argentyńskim mieście Rivadavia odnotowano rekordowo wysoką temperaturę na kontynencie południowoamerykańskim (+48,9 °C).
-
1907 – Spłonął gmach parlamentu Nowej Zelandii w Wellington.
-
1911 - W Nowym Delhi Jerzy V i Maria Teck zostali koronowani na cesarza i cesarzową Indii.
-
1916 – I wojna światowa: włoski pancernik „Regina Margherita” zatonął u wybrzeża Albanii po wejściu na dwie miny ustawione przez niemiecki okręt podwodny SM UC-14, w wyniku czego zginęło 675 spośród 945 członków załogi.
-
1917 – Litwa ogłosiła niepodległość (od Rosji Radzieckiej).
-
1920 – W odpowiedzi na niedawną zasadzkę bojowników IRA, wojska brytyjskie spaliły irlandzkie miasto Cork.
-
1923 – We wsi Antoniówka (powiat radomski) chora psychicznie Cyganka Marianna Dolińska zamordowała czworo swoich dzieci wieszając je na drzewie. Na początku zimy 1923 w wioskach pod Radomiem panowała nędza i głód. Policja Państwowa intensywnie rozpraszała cygańskie grupy, które dopuszczały się kradzieży żywności i żywego inwentarza w okolicy. Tydzień przed dokonaniem zbrodni mąż Dolińskiej został aresztowany pod zarzutem wielokrotnej kradzieży. Kobieta została sama z czworgiem dzieci, bez środków do życia. Nie mogąc liczyć na pomoc lokalnej społeczności romskiej i polskiej, błąkała się po okolicy popadając w stan obłąkańczy. W końcu uznała że jedynym sposobem na uchronienie dzieci przed głodem, jest ich zabójstwo. Powiesiła czwórkę swoich dzieci w wieku od 0,5 do 7 lat i następnego dnia oddała się w ręce policji. Śledztwo w sprawie morderstwa trwało pół roku, U Dolińskiej obserwowano częste i gwałtowne zmiany psychiczne: miewała napady szału, autoagresji lub popadała w kilkudniowy stupor. Została zbadana przez najlepszych ówczesnych psychiatrów, którzy orzekli, że była tylko „neutralnym sprawcą zbrodni, osobą pozbawioną w momencie dokonania czynu świadomości konsekwencji”. Została skierowana na obserwację i leczenie do szpitala psychiatrycznego w Tworkach, tam dyrektor ośrodka rozpoznał u niech chorobę, którą dziś nazywamy chorobą afektywną dwubiegunową. Umarła w 1928 i została pochowana na szpitalnym cmentarzu. Policyjne fotografie z miejsca zbrodni były w ciągu ostatnich kilkunastu lat nieprawidłowo wykorzystywane w polskich publikacjach jako ilustracje zbrodni dokonanej przez UPA.
-
1927 – Otwarto Elektryczną Kolej Dojazdową w Warszawie. Jeśli nic Wam to nie mówi, to obecnie nazywa to to się Warszawska Kolej Dojazdowa.
-
1931 - Niceto Alcalá-Zamora został pierwszym prezydentem II Republiki Hiszpańskiej.
-
1931 - Brytyjski parlament przyjął Statut Westminsterski 1931, głosił on że Wielka Brytania i jej dominia są sobie równe.
-
1932 – Na sesji Ligi Narodów ogłoszono wspólną brytyjsko-amerykańsko-francuską deklarację o równouprawnieniu Niemiec w rozbudowie sił morskich. W praktyce oznaczało to że Niemcy dostały zgodę na zwiększenie swojej marynarki ponad limity narzucone przez Traktat Wersalski (chyba że coś pomyliłem).
-
1936 - W „Monitorze Polskim” ukazał się komunikat rządowy ostrzegający przed możliwością pozbawienia obywatelstwa polskiego osób biorących udział w hiszpańskiej wojnie domowej.
-
1936 – Jerzy VI został królem Wielkiej Brytanii po abdykacji swego brata Edwarda VIII.
-
1937 - Włochy wystąpiły z Ligii Narodów.
-
1939 – Dowódca okrętu podwodnego ORP „Orzeł” Jan Grudziński został odznaczony przez króla Jerzego VI Orderem za Wybitną Służbę. Dowodził "Orłem" od brawurowej ucieczki z Estonii po jego zaginięcie w 1940 roku.
-
1940 - II wojna światowa w Afryce: zwycięstwem wojsk alianckich nad włoskimi zakończyła się dwudniowa bitwa pod Sidi Barrani w Egipcie.
-
1941 – Niemcy i Włochy wypowiedziały wojnę USA. Wypowiedzenie wojny USA przez Niemcy często jest wymieniane jako jeden z największych błędów Hitlera.
-
1941 – Polska wypowiedziała wojnę Japonii. Japończycy wypowiedzenia wojny nie przyjęli.
-
1941 - Wojna na Pacyfiku: Japończycy utracili podczas bitwy o atol Wake swój pierwszy okręt nawodny - niszczyciel "Kisaragi".
-
1942 - Niemcy dokonali masakry co najmniej 164 mieszkańców wsi Kitów na Zamojszczyźnie. Była to jedna z najkrwawszych pacyfikacji przeprowadzonych przez Niemców w czasie operacji wysiedleńczo-pacyfikacyjnej na Zamojszczyźnie.
-
1942 - Rozpoczął działalność obóz koncentracyjny dla dzieci polskich w Łodzi. Do 18 stycznia 1945 przez obóz przeszło, według różnych źródeł od 2 do ponad 3 tysięcy dzieci, zmarło niemal 200. Nie jest znana dokładna liczba ofiar.
-
1944 – Na terenie wsi Lipówka na szosie z Pińczowa do Działoszyc, oddział partyzancki „Awangarda” dowodzony przez Wasyla Tichonina przeprowadził zamach, zginął w nim komendant niemieckiego obozu Treblinka I SS-Hauptsturmführer Theodor van Eupen, 2 niemieckich podoficerów i lotnik.
-
1944 - Urodziła się Brenda Lee, amerykańska piosenkarka. Jej wykonanie piosenki "Rocking Around the Christmas Tree" możemy słuchać podczas oglądania filmu "Kevin sam w Domu".
-
1946 - Został założony UNICEF, organ ONZ-u odpowiedzialny za zapewnienie żywności i opiekę zdrowotną matkom i dzieciom w krajach ubogich i zniszczonych przez wojny/klęski żywiołowe. Polski lekarz Ludwik Rajchman jest powszechnie uważany za założyciela UNICEF i był jego pierwszym prezesem od 1946 do 1950 r.
-
1948 – W Zakopanem funkcjonariusze MBP aresztowali ostatniego Delegata Rządu na Kraj Jerzego Brauna i jego żonę.
-
1949 – W czasie mszy w kościele we wsi Číhošť w Czechach kilka razy poruszyć miał się na boki półmetrowy krzyż ołtarzowy. Cud miał się powtórzyć na Boże Narodzenie. Szerząca się wieść o cudzie zainteresowała służby bezpieczeństwa (Státní bezpečnost), w wyniku czego 29 stycznia 1950 proboszcza Josefa Toufara uwięziono i przewieziono do Pragi. W trakcie brutalnych przesłuchań próbowano go zmusić do podpisania przyznania się do wykorzystywania seksualnego dzieci oraz do skrytego poruszania krzyżem. Ekspertyzy sądowe w latach 90. wykazały, że zeznanie zostało sfabrykowane w całej rozciągłości. Dochodzenie ujawniło również, że chłopcy, którzy mieli być molestowani przez ks. Toufara, zostali groźbami zmuszeni do podpisania oskarżających zeznań. Nie udało się ponadto odkryć przyczyny poruszania się krzyża. 25 lutego księdza Toufara odwieziono w stanie krytycznym do praskiego szpitala, gdzie zmarł tego samego dnia, nie odzyskawszy przytomności.
-
1954 - Urodził się Jermaine Jackson, amerykański piosenkarz, członek grupy "The Jackson Five", brat Michaela Jacksona. Z Pią Zadorą nagrał hit "When the Rain Begins to Fall"
-
1960 - Urodził się ksiądz Piotr Natanek, znany z zamieszczonego w internecie kazania, na którym mówił o opętaniu przez szatana i okultyzmie. W lipcu 2011 roku kard. Stanisław Dziwisz nałożył na ks. Natanka karę suspensy, która zawiesiła go w sprawowaniu funkcji kapłańskich. Nie przeszkodziło mu to jednak w dalszym głoszeniu swoich poglądów.
-
1962 - Przeprowadzono ostatnią egzekucję w Kanadzie. Straconym był morderca Arthur Lucas.
-
1963 - 11 osób zginęło, a 22 odniosły obrażenia w pożarze tawerny „Seeley Club" w Chicago, podpalonej z zemsty przez wyrzuconego z niej wcześniej klienta.
-
1963 - Wojna wietnamska: krótko po starcie z bazy lotniczej w Tuy Hòa w Wietnamie Południowym rozbił się amerykański samolot transportowy Fairchild C-123 Provider, w wyniku czego zginęło 85 osób (81 spadochroniarzy południowowietnamskich i 4 oficerów amerykańskich).
-
1963 - Premiera zachodnioniemiecko-jugosłowiańsko-włoskiego filmu przygodowego "Winnetou: Złoto Apaczów" w reżyserii Haralda Reinla, będący adaptacją powieści Karla Maya.
-
1964 - Zginął Sam Cooke (ur. 1931), amerykański kompozytor i piosenkarz uznawany za twórcę gatunku muzycznego Soul. Został zastrzelony przez Berthę Franklin, recepcjonistkę motel, w którym nocował. Półnagi piosenkarz zażądał ujawnienia personaliów kobiety, z którą zameldował się w hotelu, a która uciekłą z jego ubraniem. Kiedy mu odmówiono, wściekł się i przewrócił recepcjonistkę. Ta wyrwała się i w samoobronie zastrzeliła gwiazdora. Recepcjonistka została uniewinniona, jako działająca w warunkach obrony koniecznej. Musiała potem ukrywać się przed grożącymi jej śmiercią fanami piosenkarza, w końcu wywalczyła 30000 dolarów rekompensaty od jego rodziny za napaść i straty moralne.
-
1964 - Argentyński rewolucjonista Che Guevara wygłosił przemówienie w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
-
1967 – W Tuluzie zaprezentowano pierwszy ukończony prototyp naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde.
-
1970 - 31 osób zginęło, a 18 zostało rannych w wyniku zderzenia pociągu ekspresowego z wykolejonymi wagonami pociągu towarowego pod Řikonínem w Czechach. Wśród ofiar śmiertelnych było 30 Polaków.
-
1970 - Premiera filmu animowanego "Aryskotraci" w reżyserii Wolfganga Reithermana, ostatniego który został zaaprobowany przez Walta Disneya, zmarłego w 1966 roku.
-
1972 – Moduł księżycowy z dwoma członkami załogi Apollo 17 wylądował na Księżycu. Astronauci Gene Cernan i Harrison Schmitt są jak dotąd ostatnimi ludźmi którzy stąpali po księżycu. Planowany na najbliższe lata program "Artemis", który miał ponownie zabrać człowieka na księżyc pewnie się opóźni, bo ktoś stwierdził że zajebistym pomysłem było zrobienie z ciągle rozpiermandalającego się Starshipa lądownika księżycowego.
-
1973 – RFN i Czechosłowacja podpisały układ o wzajemnych stosunkach.
-
1976 – Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego "Daleko od szosy" w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego.
-
1978 - Amerykańska Mafia przeprowadziła napad rabunkowy na magazyn Lufthansy w porcie lotniczym JFK w Nowym Jorku. Skradziono 5 milionów dolarów w gotówce i 875 tys. w biżuterii.
-
1980 – Premiera 1. odcinka amerykańskiego serialu kryminalnego "Magnum".
-
1981 - Helmut Schmidt jako pierwszy kanclerz RFN przybył z wizytą do NRD.
-
1981 - Muhammad Ali stoczył ostatnią w karierze walkę bokserską. Przegrał.
-
1981 - Około 900 osób zamordowano w czasie masakry w El Mozote, dokonanej przez żołnierzy salwadorskiego batalionu Atlacatl.
-
1982 – W brytyjskim programie telewizyjnym po raz ostatni wystąpiła szwedzka grupa ABBA.
-
1988 – Podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Leninakanie (Giumri) w Armenii rozbił się radziecki wojskowy samolot Ił-76 z pomocą humanitarną dla ofiar niedawnego trzęsienia ziemi, w wyniku czego zginęło 78 osób.
-
1990 - W Albanii rozpoczęły się demonstracje studenckie które wkrótce miały doprowadzić do upadku ustroju komunistycznego w tym kraju.
-
1993 - W stolicy Malezji Kuala Lumpur zawalił się budynek mieszkalny, zginęło 48 osób. Przyczyną zawalenia się budynku było osunięcie się ziemi spowodowane przez długotrwałe opady.
-
1994 - Zmarł generał Stanisław Maczek (ur. 1892), dowódca 1 dywizji pancernej z którą zamknął kocioł pod Falaise, wyzwalał Holandię i na koniec wojny zdobył główny niemiecki port wojenny w Wilhelmshaven. Na wniosek ponad 40 000 mieszkańców Bredy generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie. o7
-
1994 - Bomba wniesiona na pokład filipińskiego Boeinga 747 przez terrorystę Ramzi Yousefa eksplodowała podczas ostatniej fazy lotu do Tokio, zabijając jednego pasażera oraz uszkadzając systemy sterowania. Piloci zdołali wylądować awaryjnie na Okinawie.
-
1994 - Rozpoczęła się I wojna czeczeńska. Tego dnia wojska rosyjskie na rozkaz prezydenta Borysa Jelcyna wkroczyły na terytorium Czeczenii, by przywrócić w zbuntowanej republice porządek konstytucyjny. Wojna była krwawa i pełna zbrodni wojennych. Szacuje się że zginęło od 30 tys. do 100 tys. cywili i kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy walczących stron. Wojna skończyła się rozejmem w Chasawjurcie w 1996, odkładającym kwestię statusu Czeczenii na 5 lat
-
1996 – Zakończono negocjacje ws. traktatu nt. zmian klimatycznych (Protokołu z Kioto).
-
1998 – W tajlandzkim mieście Surat Thani, w katastrofie lotu Thai Airways zginęło 101 osób, a 45 zostało rannych. Gdy samolot dolatywał do lotniska Surat Thani Airport, kapitan zmniejszył wysokość lotu w celu podjęcia próby podchodzenia do lądowania. W okolicach lotniska panowały bardzo złe warunki atmosferyczne - padał ulewny deszcz, a widoczność była mocno ograniczona. Pierwsze dwie próby podchodzenia do lądowania zakończyły się fiaskiem. W czasie trzeciej próby samolot rozbił się dwie mile na południowy zachód od lotniska. Jak ustalono, przyczyną katastrofy była dezorientacja przestrzenna pilotów, wywołana złymi warunkami atmosferycznymi.
-
1998 – Wystrzelono amerykańską sondę marsjańską Mars Climate Orbiter. Początek jednej z największych kompromitacji NASA. 23 września 1999 roku, w trakcie wchodzenia na orbitę Marsa kontakt z satelitą został przerwany. Przez błąd w projekcie komputera sterującego misją i sonda uległa zniszczeniu w atmosferze Marsa. Jakiż to mógł błąd? Naukowcy użyli różnych jednostek miar przy wyznaczaniu trajektorii, program przetwarzający instrukcje kontroli naziemnej używał systemu imperialnego, a oprogramowanie sondy metrycznego. Sonda zeszła 170 km niżej niż planowano i sfajczyła się w atmosferze. <facepalm>.
-
2000 – Podpisano Traktat nicejski. Traktat nicejski był pomyślany przede wszystkim jako mający zreformować Unię Europejską, by mogła sprawnie działać po przyjęciu 10 nowych krajów z Europy Środkowej i Południowej.
-
2001 – Chiny wstąpiły do Światowej Organizacji Handlu.
-
2005 – W miejscowości Leverstock Green na północ od Londynu doszło do serii silnych eksplozji w składzie paliw Buncefield należącym do spółki Total Texaco. Ranne zostały 43 osoby, ponad 2 tysiące ewakuowano.
-
2007 – 45 osób zginęło w wybuchach dwóch samochodów-pułapek przed budynkami sądu konstytucyjnego i biura ONZ w Algierze.
-
2008 - Otwarto Tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
-
2008 - Amerykański finansista Bernard Madoff został aresztowany przez FBI pod zarzutem wielomiliardowych nadużyć finansowych. Stworzył piramidę finansową znaną jako Piramida Madoffa, w której poszkodowanych zostało ok. 13 500 indywidualnych inwestorów i organizacji. W pewnym momencie straty szacowano nawet na 65 miliardów dolarów, ale szacunki te były zawyżone. Został skazany na 150 lat pozbawienia wolności.
-
2009 - Premiera hitowej gry mobilnej "Angry Birds" autorstwa fińskiego studia Rovio. Gra była gigantycznym sukcesem i zrodziła całą markę gier i filmów o przygodach wściekłych ptaszysk walczących z zielonymi świniami.
-
2009 - Amerykański golfista Tiger Woods przyznał się do zdradzania żony i ogłosił zawieszenie kariery sportowej.
-
2009 - Dokonano oblotu wojskowego samolotu transportowego Airbus A400M.
-
2009 - W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci zbezczeszczono grób i skradziono zwłoki byłego prezydenta Cypru Tassosa Papadopoulosa.
-
2011 - Były dyktator Panamy Manuel Noriega, po 22 latach pobytu w amerykańskim, a następnie francuskim więzieniu, został przewieziony do ojczyzny, gdzie jest oskarżony o zabójstwa i zaginięcia opozycjonistów w czasie swych rządów.
-
2012 - Wojna domowa w Syrii: od 125 do 150 cywilów zginęło w masakrze w wiosce Akrab między Hims a Hamą, przeprowadzonej przez nieustaloną stronę konfliktu.
-
2017 – Prezydent RP Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Taka namiastka metra.
-
2018 – Podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Strasburgu 29-letni obywatel Francji pochodzenia algierskiego Chérif Chekatt zastrzelił 5 i ranił 10 osób. Dwa dni później zginął w czasie obławy policyjnej.
-
2019 - Na należącej do Papui-Nowej-Gwinei autonomicznej wyspie Bougainville na Pacyfiku, odbyło się referendum niepodległościowe. Ponad 98% głosujących opowiedziało się za niepodległością. Zgodnie z porozumieniem z 2021, Bougainville otrzyma niepodległość do 2027 roku, jeśli ratyfikuje to parlament Papui-Nowej-Gwinei.
-
2020 - Szczepionka Pfizer-BioNTech na Covid-19 została warunkowo dopuszczona do użytku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków, jako pierwsza szczepionka przeciwko Covid zaaprobowana przez tę agencję.
https://youtu.be/bCVR1s4o77c
#rocznicanadzis #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
Zapomniałeś o najważniejszym
11 grudnia 2023 skończył się w Polsce kaczyzm ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KLH2 @Okrupnik Zapominacie o jednym. Moje wpisy są o rocznicach, nie bieżących wydarzeniach.
Możesz spokojnie dodać wydarzenie z 2023..
Zaloguj się aby komentować