Hej
Czy ktoś z was zatrudniony jest w zagranicznej firmie i zarabia w innej walucie ?
Chciałem spróbować zrekrutować się w jakiejś zagranicznej firmie i może zarabiać w usd,euro czy funtach.
Macie może jakieś stronki na których można znaleźć takie oferty bo na justJoint i linkedin są same oferty z PL
@bar-gor Linkedin?
@lubieplackijohn jest jakieś filtrowanie ? Bo jam większość z PL
@bar-gor No ba.
@lubieplackijohn a w ten sposób ale nie wiesz czy są otwarci na zatrudnianie kogoś z poza Australi. Tylko wysyłasz w ciemno ?
@bar-gor Z reguły jest w opisie wszystko. Jak zdalnie, to możesz i w Królestwie Tonga robotę znaleźć. Gorzej, jak chcą zatrudniać hybrydowo.
@lubieplackijohn ja sie spotkalem z preferencjami condonroznic w strefie czasowej
@bar-gor niestety afaik nie ma prostego filtra co tpntego czy firma akceptuje pracownikow z twojejnlokalizacji i trzeba szukac w opisach
@5tgbnhy6 @lubieplackijohn dzięki obczaje
Konto walutowe w swoim banku sobie załóż jak już znajdziesz taką robotę i cię przyjmą. Kurs banku jest wyjątkowo niekorzystny zawsze, najlepiej używać jakiegoś kantoru internetowego typu Walutomat albo Revolut.
@jonas revolut to lipa, przewalutowanie, które trwa u nich tyle czasu, ile się typowi od zatwierdzenia i wklepania przelewu zażyczy (miałem przypadki 48h+ hrr tfu na nich).
Albo masz u nich subkonto, przewalutowanie to nie problem, ale mogą z dupy sobie wjechać z zablokowaniem środków, bo im algorytm wykazał, że możesz prać pieniądze. Potem odkręcanie tego i udowadnianie, że nie jesteś wielbłądem zajmuje x czasu i nerwów. Revolut może być ok na wyjazdy - pompuje sobie konto budżetem przeznaczonym na wyjazd i nie bawię się w przewalutowanie. Wtedy moim zdaniem może być. Wszelkie inne moje doświadczenia z tym czymś to droga krzyżowa..
Walutomat nie mam pojęcia. Trejdoo spoko jest, szybko przelewy przy wymianie robią, cinkciarz też jest ok ale przelewy trochę wolniej chodzą.
Banki natomiast mają zarabiać i robią to bardzo ochoczo strzygąc owieczki na spreadzie w swoich kantorach.
@spawaczatomowy Nawet nie sądziłem, że Revolut jest taki nędzny. Korzystam z Walutomatu, wymiana błyskawiczna, dłużej to przetrawia mój bank i czasami przychodzi następnego dnia. Ale przeważnie jest najdalej po kwadransie.
A zanim odkryłem konto walutowe i dobrodziejstwa internetowego kantoru, przez ponad rok strzygli mnie na wymianie po swoim zbójeckim kursie, jak dostawałem wypłaty w obcej walucie. Już im wystarczy, nachapali się.
@jonas
strzygli mnie na wymianie po swoim zbójeckim kursie
Same here, na szczęście od lat unikam jak ognia wymian w bankach i kantorach stacjonarnych.
@jonas @spawaczatomowy z tego co pamiętam to alior miał spoko konto walutowe i nawet jego kantor swego czasu miał dobre kursy.
@spawaczatomowy To przez co Ty wymieniasz ?
@bar-gor obecnie cinkciarz i baaardzo rzadko revolut
Jesli chodzi o it to fajne ogloszenia sa tu it-jobs.de . Glownie wlasnie jakies linkedin, stepstone itp.
@Bezkid Dzięki obczaje
@bar-gor - jeśli mieszkasz permanentnie w Polce i pracujesz na stałe dla firmy, która nie ma biura/filii w Polsce (a przez to nie robi wypłat z Polski) - to prosisz się o problemy ze skarbówką w obcym kraju i w Polsce.
Poczytaj sobie o rezydencji podatkowej, umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanymi między Polską a innymi krajami oraz o lokalnych prawach podatkowych obowiązujących w tych krajach (zwłaszcza w krajach spoza UE).
@koszotorobur b2b?
@wombatDaiquiri - można starać się zdobyć kontrakt B2B na kilka miesięcy by rezydencja podatkowa się nie zmieniła, można też robić różne zlecenia z zagranicy mając własną firmę w Polsce...
No ale jeśli chodzi o permanentne zatrudnienie na umowę o pracę przez firmę z zagranicy (lub maskowane takowej jako B2B) to skarbówka jest ostatnio na takie rzeczy wyczulona
Oczywiście niektóry firmy to obchodzą poprzez używanie specjalistycznych firm co zatrudniają na umowę o pracę w Polsce gdy tak naprawdę pracownik pracuje 100% dla tej firmy z zagranicy - niemniej na papierze wszystko jest cacy bo firma z zagranicy zleca coś tej firmie w Polsce a ta firma używa swoich pracowników do wykonania pracy i dba o to by nie można udowodnić, że pracownik pracuje 100% dla tej firmy z zagranicy.
@koszotorobur Zapłaci podatek "tam", zadeklaruje dochody i skarbówka poprosi o dopłatę różnicy "tu", jeśli wyjdzie tak, że "tam" zapłaciłby mniej. Ani obca, ani polska skarbówka nie będą utrudniać, dopóki pacjent nie wpadnie na genialny pomysł migania się od podatków tu i tam.
Rezydencja podatkowa to jak zwykle kwestia interpretacji przepisów przez dany urząd skarbowy, a do tego prawo jest tu nieścisłe - 183 dni poza krajem lub ośrodek interesów życiowych w Polsce mają określać rezydencję podatkową. I teraz czy nieruchomość albo zarejestrowany na siebie samochód to już interesy życiowe czy jeszcze nie?
@koszotorobur
permanentne zatrudnienie na umowę o pracę
od jak długiego terminu zaczyna się "permamentne"?
Ja szczerze mówiąc totalnie nie rozumiem zatrudniania programistów na UoP - właściwie żadne wymogi ani benefity prawa pracy się wobec nich nie stosują i z mojego doświadczenia wszystko się kręci na "wymyśl i zrób żeby było dobrze". Ale może mam po prostu specyficzne otoczenie, nie wykluczam tego.
@jonas - wszystko da radę załatwić jak się wie jakie jest prawo - ja chciałem ostrzec OPa że są wymagania i komplikacje przy pracy świadczonej z Polski dla zagranicznego podmiotu i musi się rozeznać dla swojej sytuacji.
@koszotorobur No jasne, że takie rzeczy konsultuje się z księgowym oblatanym w podobnych tematach, a nie z bandą anonów w Internecie.
Albo jak mój kolega, też gastarbeiter - niczego nie konsultował, niczego nie deklarował, bujał się kilka lat na zagranicznym kontrakcie i dochodach, a potem wystąpił z wnioskiem o kredyt hipoteczny i otworzył tym psiarnię urzędniczych piekielnych ogarów. Nie wiem ile mu dowalą teraz, ale to było bardzo głupie.
@jonas - i niech to będzie przestroga dla OPa
@wombatDaiquiri - permanentnie w moim komentarzy znaczy, że do przekroczenia ilości dni wymuszających zmianę rezydencji podatkowej - niemniej trzeba brać poprawkę na indywidualną sytuację każdego i interpretację Urzędu Skarbowego
@jonas @koszotorobur Ciekawe myślałem że na B2B nie będzie z tym problemu
@bar-gor - jak będziesz świadczył usługi B2B dla firmy z kraju należącego do UE to musisz się dowiedzieć czym jest Wymiana Wewnątrzwspólnotowa - tu masz dobry artykuł dotyczący świadczenia takich usług opisujący, że opodatkowanie usług na rzecz zagranicznych kontrahentów podlega innym zasadom opodatkowania niż ich świadczenie na terytorium kraju.
@koszotorobur dzięki zagłebie temat nie wiedziałem o tym.
@bar-gor - no troszkę naiwnie myślałeś, że jak B2B to nie będzie komplikacji
Zaloguj się aby komentować