Fresk pochodzi z kaplicy Trójcy Świętej na zamku w Lublinie.
Kaplica ta została zbudwana za panowania Kazimierza Wielkiego, ale Władysław Jagiełło zlecił pokrycie jej freskami w stylu wschodnim. Budowla oraz malowidła przetrwały ponad 600 lat, do dzisiejszych czasów, co jest rzadkością na polskich ziemiach, niszczonych przez wojny i zabory, a także zmienne gusta kolejnych właścicieli. Podobne malowidła, zamówione przez króla do przyozdobienia sal na Wawelu, nie zachowały się.
Na jednym z fresków znajduje się wizerunek samego fundatora malunków, modlącego się do Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W chwili jego wykonania miał ok. 50-60 lat. O ile sama twarz została przedstawiona dosyć schematycznie, nie ulega wątpliwości, że artysta usiłował uchwycić pewne charakterystyczne cechy jego fizjonomii, takie jak łysina z dłużśzymi włosami z tyłu, oraz broda.
#ciekawostkihistoryczne #zabytki
O, byłem tam w 2016. Freski pokrywają całą kaplicę, fajnie to wygląda, tylko jakiś mózg wymyślił, żeby zrobić pstrokatą, kolorową podłogę, nijak nie pasującą do klimatu wnętrza. Nie wiem, czy dalej tak jest.
@Piechur
pstrokatą, kolorową podłogę
A to nie był tylko taki krótki projekt? Też tam byłem chyba w 2016 (jak teraz liczę) i Lublinianka mi mówiła, że to tylko na jakiś czas, bo to jakaś tam instalacja. To masz na myśli?
@KLH2 O, dokładnie to. Jeśli na chwilę to spoko, bo strasznie się gryzło z tymi freskami.
@Piechur Może się gryzło, ale mi się bardzo podobało. Właśnie przez to, że się gryzło chyba. Lubię takie kontrasty jakoś. Jak kwiatki z betonu i stali
@Piechur Też tam byłem! Raz. Jakoś ze 25 lat temu. Jak się tak teraz zastanawiam to chyba jedyny zabytek Lublina który zwiedziłem....
Mieszkam od urodzenia 15 kilometrów dalej...
@KLH2 nie ma na pewno już tego
Co ten Piotr Frączewski?
@GazelkaFarelka czyli klasycznie:
krótko z przodu długo z tyłu i wąsy na przedzie
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czytałem już o tej kaplicy parę ładnych lat temu, tylko ten Lublin jakoś niegdy nie po drodze.
@ipoqi polecam zwiedzanie całego zamku, można wejść na basztę, jest trochę wystaw archeologicznych, malarstwa, oryginał obrazu Matejki "Unia Lubelska", tak że spokojne dwie godzinki zwiedzania. Niewielkie ceny biletów (cała rodzina 90 zł karnet na wszystko), mały ruch, darmowy parking w galerii koło zamku.
Zaloguj się aby komentować