Polecam podkast "Ze stoickim spokojem" prowadzony przez dr Tomasza Mazura. Autor jest doktorem filozofii i praktykującym stoikiem. Przedstawia założenia filozofii stoickiej, stoickie ćwiczenia, stoicki refleksyjny punkt widzenia.
Jeżeli ktoś szuka odrobiny spokoju, refleksyjności czy dystansu do rzeczy niezależnych, które się nam przytrafiają, to dla takiej osoby stoicyzm może (choć nie musi) okazać się interesujący.
https://zestoickimspokojem.pl/podcast/
Nebthtet

@Chryzyp widzę, że i stoicy z wypokiem nie wytrzymują. To sporo mówi


A tak poważnie - muszę odsłuchać, może znajdę coś, co pomaga na większe dystansowanie się do pewnych tematów w życiu.

lubieplackijohn

@Chryzyp Może jakieś warsztaty na hejto dla chętnych?


O, wiem! Zamiast banów będziemy wysyłać na stoicką terapię! To najlepsza resocjalizacja imo

Chryzyp

widzę, że i stoicy z wypokiem nie wytrzymują. To sporo mówi


@Nebthtet a to już jest nadinterpretacja


A tak poważnie - muszę odsłuchać, może znajdę coś, co pomaga na większe dystansowanie się do pewnych tematów w życiu.


@Nebthtet warto. Nawet jeśli stoicyzm jako filozofia życiowa do Ciebie nie przemówi, to bardzo możliwe, że odnajdziesz tam jakieś ćwiczenia, które Ci "przypasują" a które mogą pomóc spojrzeć na problematyczne sprawy z innej (spokojniejszej) strony.


Zresztą współczesny stoicyzm to w gruncie rzeczy mieszanka dość różnych podejść. Z jednej strony można do niego podchodzić jako do filozofii życiowej - takie holistyczne podejście reprezentuje właśnie autor wspomnianego podkastu, ale bywa też (szczególnie w USA) sprowadzany do szeregu ćwiczeń, których celem jest po prostu nabranie dystansu i lepsze radzenie sobie z emocjami. Mnie odpowiada podejście holistyczne, ale że każdy z nas ma inne potrzeby to w pełni akceptuję, że komuś to może nie odpowiadać.

Nebthtet

@Chryzyp taki żarcik


Mam wrażenie że właśnie ze stoicyzmu mniej lub bardziej czerpią różnorakie poradniki "sztuki olewania" - bo faktem jest, że w dzisiejszych czasach nieraz fiksujemy się na czymś i nie umiemy odpuścić. Zachęciłeś mnie jeszcze bardziej

Chryzyp

Może jakieś warsztaty na hejto dla chętnych?


@lubieplackijohn oj nie odważę się - ale chętnie wrzucę od czasu do czasu jakiś stoicki cytat i bardzo chętnie porozmawiam o stoicyzmie


O, wiem! Zamiast banów będziemy wysyłać na stoicką terapię! To najlepsza resocjalizacja imo


@lubieplackijohn są tacy, którzy mogliby potem jednak błagać o bany

Chryzyp

Mam wrażenie że właśnie ze stoicyzmu mniej lub bardziej czerpią różnorakie poradniki "sztuki olewania" - bo faktem jest, że w dzisiejszych czasach nieraz fiksujemy się na czymś i nie umiemy odpuścić. Zachęciłeś mnie jeszcze bardziej


@Nebthtet częściowo na pewno, chociaż nie tylko. Mogą też czerpać np. z epikureizmu (szczególnie te wszystkie podejścia, które proponują koncentrować się na czerpaniu przyjemności z najmniejszych drobiazgów), ale też np. z cynicyzmu (olewanie też norm społecznych).

Nebthtet

@Chryzyp jeszcze więcej tematów do eksploracji

Ja tam lubię hedonizm, ale przesadny niestety szkodzi zdrowiu - zarówno mentalnemu jak i fizycznemu

Chryzyp

Ja tam lubię hedonizm, ale przesadny niestety szkodzi zdrowiu


@Nebthtet więc być może właśnie epikureizm będzie Ci bliższy niż stoicyzm

Nebthtet

@Chryzyp całkiem prawdopodobne, że to może dać najlepsze efekty

MlodyMarketingowiec

@Chryzyp Z jakimi książkami lub nurtami warto się zapoznać rozpoczynając poznawanie filozofii?

ZdrowyStolec

@Chryzyp odpaliłem i jest to dobry podcast, ale będę szczery - 3/4 odcinków pewnie nie obejrzę, bo wydaje się, że jest ich po prostu za dużo na zbyt podobne tematy.

W temacie stoicyzmu dla mnie złotym standardem jest ten wykład sprzed ponad 20 lat: https://www.youtube.com/watch?v=Auuk1y4DRgk

Chryzyp

Z jakimi książkami lub nurtami warto się zapoznać rozpoczynając poznawanie filozofii?


@MlodyMarketingowiec nie czuję się na tyle kompetentny by na to pytanie odpowiedzieć. Nie jestem filozofem ani filozofii nie studiowałem. Jakiś czas temu natrafiłem po prostu na stoicyzm i im lepiej go poznawałem, tym bardziej on do mnie przemawiał. Inne nurty filozofii poznawałem i ciągle poznaję przez pryzmat stoicyzmu - ale to moja droga i z całą pewnością nie jest ona optymalna kiedy celem jest ogólniejsze poznanie różnych filozofii.


Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej o samym stoicyzmie to możesz sięgnąć np. po "Sztuka życia wegług stoików" Piotra Stankiewicza lub po "O stawaniu się stoikiem" Tomasza Mazura,

Chryzyp

odpaliłem i jest to dobry podcast, ale będę szczery - 3/4 odcinków pewnie nie obejrzę, bo wydaje się, że jest ich po prostu za dużo na zbyt podobne tematy.


@ZdrowyStolec myślę, że to kwestia indywidualnej percepcji i być może indywidualnych potrzeb. Ja akurat wysłuchałem wszystkich i choć są tam też odcinki słabsze to jako całość oceniam bardzo pozytywnie. Z tego co widzę to wykład, który podlinkowałeś jest jednym z cyklu wykładów filozoficznych - widzę tam wykłady o Heidegerze, Nietzschem, Heglu, Kancie itd.. nie oglądałem jeszcze żadnego z nich, ale w 40 minutowym wykładzie da się co najwyżej pokazać myśl jakiegoś filozofa lub nurtu filozoficznego " z lotu ptaka". Nie ma w tym nic złego - inny jest po prostu cel. Jeśli nawet po mojej polecajce obejrzysz/wysłuchasz tylko kilku odcinków i uznasz, że było to dla Ciebie w jakimkolwiek stopniu wartościowe, to już uznam swoją polecajkę za sukces.

MlodyMarketingowiec

@Chryzyp Dzięki Ja sam też dopiero od niedawna interesuje się tematem i szukam ciekawych źródeł. Mnie najbardziej interesuje egzystencjalizm

Zaloguj się aby komentować