Piramida w górach
hejto.pl#urbex #ciekawostki #fotografia #slask #tworczoscwlasna
"Maciejka" pachnie i otwiera się wieczorami. Taki opis tego kwiatu, wyłania się jako pierwszy, po wpisaniu frazy w google.
Taką nazwą też, została nazwana jedna z piramid w Ustroniu. Gdyby ktoś nie wiedział, kompleks uzdrowiskowy, składający się 17 budynków w kształcie piramid został zaprojektowany przez architektów: Henryk Buszko i Aleksander Franta, w 60tych poprzedniego wieku.
Po upadku PRLu, wszystkie piramidy zostały wykupione i przekształcone w hotele.
Oprócz Maciejki...
Maciejka była pod zarządem Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, która nie wykupiła obiektu, a ten przeszedł na własność gminy. Zaczęła się degradacja. Oczywiście po drodze, w szalonych latach 90tych, były plany stworzenia tam kasyna przez amerykanów, ale spełzło to na niczym. Dziś Maciejka, stoi jako niechciane dziecko, pośród reszty gawiedzi, które zostały dobrze ubrane i lśnią czystością. A Maciejka żebra o godną śmierć.
Zabita miejscami dechami, lub z zionącymi pustką oczodołami, w postaci okien bez szyb. Na parterze, od wejścia, wita nas piękny przeszklony hol. Byłem w czynnych piramidach i wiem, jak można świetnie zaaranżować to miejsce. Niestety dziś można sobie obejrzeć kontrast między obojętnie jakim, czynnym hotelem a Maciejką.
Budynek ma 7 pięter i dwie podziemne kondygnacje. W podziemiach działały: Bar, świetlica, salon gier i inne miejsca do spędzania wolnego czasu. Jak na czasy PRLu, pokoje były dobrze wyposażone, każdy z własną łazienką i balkonem. Trzeba uważać eksplorując obiekt, bo szyb windy zieje odkrytą pustką, a na wyższych piętrach jest ciemno i nie trudno o wypadek.
Nietypowa konstrukcja z zewnątrz, również potrafi zaintrygować wewnątrz. Z labiryntami korytarzy i schodów, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach.
W zasadzie, nie wiadomo, co zrobić z tym budynkiem. Cały kompleks piramid, został wpisany do rejestru zabytków, więc zburzyć go nie jest tak łatwo, a remont to ogromna inwestycja. Ale może kiedyś, jakiś szaleniec się na to porwie.
Tym razem, nie kryję lokalizacji obiektu. Jest ogólnie znany i nawet oznaczony na google maps. A jeśli kogoś interesuje głębsza historia Ustrońskich piramid w dzielnicy Zawodzie, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę. Na koniec kilka fot, z czasu, kiedy Maciejka wyglądała jeszcze jako tako. Foty ze strony gazeta.pl
Stay Tuned (° ͜ʖ °)