W jaki sposób nartnik chodzi po wodzie? Umiejętność tę zawdzięcza wykorzystaniu napięcia powierzchniowego wody i odpowiednio zbudowanym odnóżom - ich końce są pokryte tysiącami mikroskopijnych włosków, pomiędzy które wnikają pęcherzyki powietrza, oraz warstewką hydrofobowego wosku. Dzięki temu "stopy" nartnika mogą zagłębiać się w powierzchnię wody nawet na głębokość czterech milimetrów, ale nie przebijają błony powierzchniowej. Dodatkowo pluskwiak ma własną miniaturową poduszkę powietrzną, którą tworzą pęcherzyki powietrza zebrane pomiędzy gęstymi włoskami na spodzie jego odwłoka.
Przednie odnóża nartnika są krótsze niż pozostałe, skierowane ku przodowi, zaopatrzone w pazurki i służą głównie do chwytania i przytrzymywania ofiary. Para długich odnóży środkowych odpowiada za lokomocję, pracując jak wiosła, którymi owad odpycha się od powierzchni wody - jedno "uderzenie wioseł" jest w stanie przesunąć nartnika nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Odnóża tylne są również wydłużone i odpowiadają zarówno za równomierne rozkładanie ciężaru ciała pluskwiaka, jak i za sterowanie.
#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #polska
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
A podobno tylko Jezus potrafi chodzić po wodzie
Ehh wykopek cyk na czarno.
@SuperSzturmowiec może więc Jezus był nartnikiem?
@splash545 Akurat jedna z popularnych nazw nartnika w języku angielskim to Jesus bug
@Apaturia bardzo trafna nazwa
@Apaturia A po morzu umie chodzić?
@moderacja_sie_nie_myje Przeczytaj całość.
@dziedzicpruski Przeczytałem i nic.
@moderacja_sie_nie_myje Przeczytalem za ciebie. Tu masz odpowiedź:
"choć na przykład pięć gatunków z rodzaju Halobates spędza całe swoje życie na otwartych wodach oceanicznych i trafia w pobliże brzegu jedynie jeśli przypadkiem przeniesie je tam sztorm."
@dziedzicpruski Dziękuję! Jakoś mi umknęło. Miłej Niedzieli
@moderacja_sie_nie_myje
Lubię tego robaczka
@maly_ludek_lego Niestety, jak wszystkie wodne pluskwiaki, potrafi ukłuć, jeśli weźmie się go do ręki. Ale jest faktycznie przyjemny w obserwacji
@Apaturia a kojarzysz takiego robala w kształcie łezki, co można czasem zobaczyć w kałużach, który macha dwoma nóżkami i nurkuje pod wodę?
@maly_ludek_lego wioślarek? (´・ᴗ・ ` )
@maly_ludek_lego Jak wiosłuje dwiema nóżkami, to prawdopodobnie albo pluskolec, albo wioślak. Są podobne, ale pluskolec pływa do góry brzuchem, a wioślak do góry grzbietem. To, co wrzucił @VonTrupka to właśnie pluskolec
@Apaturia chodziło o Wioślaka punktowanego, dzięki
Zaloguj się aby komentować