Samce tego gatunku bardzo różnią się od samic i są od nich ponad połowę mniejsze. Ich ciała mierzą przeciętnie 186 mikrometrów (mikrometr = jedna tysięczna milimetra). Z takimi rozmiarami są sporo mniejsze niż niektóre organizmy jednokomórkowe. Samice mierzą zwykle około 550 mikrometrów.
Dicopomorpha echmepterygis to tak zwany idiobiont - pasożyt, który po zaatakowaniu i sparaliżowaniu organizmu żywiciela, zwykle na etapie jaja, larwy lub poczwarki, powstrzymuje jego dalszy rozwój.
W tym przypadku żywicielem jest (również bardzo mały) owad Echmepteryx hageni. Osy Dicopomorpha echmepterygis pasożytują na jego jajach, składając w nich swoje własne. W każdym zaatakowanym jaju wykluwa się później co najmniej jedna samica i jeden samiec. Na dalszym etapie rozwoju rodzeństwo krzyżuje się między sobą, odbywając gody jeszcze w jaju - samce krótko potem giną, nawet go nie opuszczając, samice natomiast wydostają się na zewnątrz i szukają jaja-żywiciela dla swojego potomstwa.
Na drugiej ilustracji porównanie rozmiaru osy Dicopomorpha echmepterygis z innymi organizmami, m. in. z amebą, a także z rozmiarem ludzkiego neuronu.
#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
@CzosnkowySmok Faktycznie, niezbyt urodziwe, ale za to rekordziści
@Apaturia i on po mnie se łazi teraz ?
@Apaturia to z ilu komórek się składa taka osa? Zakładam, że policzalne ilości. Ale ze np jedna noga to jedna komórka? I wszystko w chitynowej osłonce. To ma jakiś układ krwionośny? Oddycha jakoś w ogóle? Je buziom? Jak to działa?!
@kopytakonia a niby skąd masz katar?
@CzosnkowySmok z zatok
@kopytakonia tam właśnie te osy żyją
@kopytakonia Te osy występują we wschodnich regionach Ameryki Północnej. Do nas nie zaglądają i ogólnie nie ciągnie ich specjalnie do ludzi
@Apaturia a więc jaki jest najmniejszy owad w Polsce występujący?
@plemnik_w_piwie Na temat komórek tych os nic niestety nie znalazłam - sama byłam ciekawa, ile ich mają. Taki na przykład niesporczak dorasta do pół milimetra długości i ma w sobie od około tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy komórek (w przypadku większych gatunków) ale nie wiem, na ile to można w ogóle porównywać. Tak to już jest, że komórki organizmów żywych nie mają jednego konkretnego rozmiaru i różnią się między sobą.
Osa na pewno jest zbudowana z wielu tysięcy komórek, to nie jest tak, że jedno odnóże = jedna komórka
@kopytakonia Nasze najmniejsze owady to chyba również pasożytnicze błonkówki - kruszynki (Trichogramma). Jest sporo informacji o największych polskich owadach, ale z najmniejszymi jest chyba problem, bo rzadko są wymieniane.
@Apaturia Ileż to żyjątek można zobaczyć pod dobrym mikroskopem.
Pewnie takie doświadczenie jest przerażające.
Zaloguj się aby komentować