Od 2025 r. mamy segregować dodatkową frakcję odpadów. Polska czeka z przepisami na Unię

Od 2025 r. mamy segregować dodatkową frakcję odpadów. Polska czeka z przepisami na Unię

www.portalsamorzadowy.pl
Ministerstwo Klimatu i Środowiska czeka na ostateczną wersję unijnej dyrektywy, by zabrać się za krajowe przepisy ws. zbiórki odpadów tekstylnych, która będzie obowiązkowa od stycznia. Na razie wiemy tylko, że ma być ona oparta na systemie PSZOK-ów.

Unia Europejska generuje 12,6 mln ton odpadów tekstylnych rocznie. Sama zużyta odzież i obuwie stanowią z tego 5,2 mln ton. Według danych Komisji Europejskiej przeciętny obywatel UE każdego roku kupuje ok. 26 kg nowej odzieży i wyrzuca ok. 11-12 kg odpadów tekstylnych.

Przemysł modowy - jedna z największych gałęzi globalnej gospodarki - jest gigantycznym trucicielem środowiska. Zużywa więcej wody niż cały przemysł spożywczy. Aby wyprodukować bawełnianą koszulkę, zużywa się 2700 l wody, a do wyprodukowania jednego kilograma bawełny potrzeba 10 tys. litrów wody, czyli tyle, ile człowiek wypija przez ponad 9 lat. [...]

#wiadomoscipolska #gospodarka #odpady #segregacja #ochronasrodowiska

Komentarze (3)

GazelkaFarelka

@Mr.Mars Bardzo dobrze, ja już od dawna segreguję. Wrzucam do pojemników PCK, zgodnie z tym co kiedyś czytałam można tam wrzucać także zniszczone rzeczy - byle czyste - jest to segregowane i to co nie nadaje się do noszenia idzie na recykling - do produkcji papieru, czyściwa itp.


Natomiast ubrania wyrzucane do zmieszanych często zaplątują się w maszyny na sortowniach automatycznych (zmieszane są też sortowane, tylko automatycznie) i powodują awarie.

5tgbnhy6

ufff, juz sie balem ze kolejna frakcja bedzie odpad ludzki, ktory chodzi w nastoletnich ciuchach az nie zetra sie z garba

ColonelWalterKurtz

Bdb. Ja wszystkie tekstylia daje znajomej pracującej w szpitalu psychiatrycznym. Trafia tam dużo ludzi którzy nie mają nic i trzeba ich ubrać od stóp do głów. Wszystko się przydaje.

Zaloguj się aby komentować