Niemieckie firmy odbudowują okupowany Mariupol
Polon.pl#niemcy #wojna #ukraina
a jakieś dowody czy tylko takie pierdololo?
@Klopsztanga Kasa nie smierdzi - w koncu "najwiekszy europejski dobroczynca Ukrainy" umie robic interesy.
Ponizej?powyzej? dodalem zrodlo oraz przetlumaczony caly artykul na ktory sie zanlezisko OP powoluje.
Mariupol został całkowicie zniszczony przez Rosję. Dziesiątki tysięcy cywilów zostało zabitych i wysiedlonych. Odbudowa odgrywa kluczową rolę w rosyjskiej wojnie propagandowej. Według badań Monitora, zaangażowane są w nią również niemieckie firmy.
Janine Arendt, Julius Baumeister, Véronique Gantenberg i Till Uebelacker, WDR
To była jedna z najbardziej przerażających bitew rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przez tygodnie rosyjskie wojska oblegały Mariupol nad Morzem Azowskim, głodząc ludność, nie oszczędzając ani pacjentów w szpitalach, ani cywilów ukrywających się w teatrze. Wielu ocalałych zostało wypędzonych przez armię Władimira Putina. Kiedy rosyjska flaga została podniesiona na zniszczonych budynkach Mariupola, rozpoczęto prace budowlane nad "nowym" Mariupolem. Rosyjskiego miasta, z rosyjskimi mieszkańcami, zbudowanego na zlecenie Kremla. W całym mieście są place budowy, bloki mieszkalne wyrastają z ziemi.
Putin w Mariupolu
Jest to tak ważne dla rosyjskiej propagandy, że nawet sam Putin przyjechał w zeszłym roku zobaczyć postęp prac. "Odbudujemy mieszkania, szkoły, szpitale, teatry i muzea" - powiedział Putin o Mariupolu. Innymi słowy, wszystko to, co wcześniej brutalnie zniszczył.
Ale kto pomaga mu w tym projekcie? Reporterzy programu politycznego ARD Monitor wyruszyli na poszukiwanie wskazówek. W raportach biznesowych, na stronach internetowych firm, na zdjęciach i filmach - wszędzie są dowody na to, że niemieckie firmy również odgrywają ważną rolę w odbudowie Mariupola, z ciężkimi maszynami lub oknami opatrzonymi logo kilku niemieckich producentów. A na workach z gipsem raz po raz pojawia się nazwa Knauf. Niemiecka firma rodzinna z prowincji frankońskiej jest światowym liderem w produkcji gipsu. Również dlatego, że od dawna prowadzi ważne interesy w Rosji.
4000 pracowników Knauf pozostaje w Rosji
Patriarcha firmy Nikolaus Knauf był rosyjskim konsulem honorowym przez ponad dwie dekady, uśmiechając się na zdjęciach obok prezydenta Putina. Zachował to stanowisko nawet po aneksji Krymu, a w 2018 roku nadal opisywał kolejne sankcje wobec Rosji jako "straszne". Według Knauf, firma nadal zatrudnia 4000 osób w Rosji, gdzie generuje miliardowe przychody. Knauf pisze do Monitora w ogólnym oświadczeniu na temat swojej rosyjskiej działalności, że potępia rosyjską wojnę agresji przeciwko Ukrainie i przestrzega wszystkich sankcji UE wobec Rosji. Firma produkuje w Rosji "wyłącznie na rynek rosyjski". Knauf pozostawił jednak obszerny katalog pytań od redakcji bez odpowiedzi, więc czy rosyjski biznes nie ma nic wspólnego z niemiecką spółką-matką? Ekspert ds. sankcji Viktor Winkler nie zgadza się z tym: "Pomysł, że jeśli prowadzę spółkę zależną w Rosji tylko na obszarze Rosji, tylko na terytorium Rosji, to nie ma to znaczenia dla sankcji, jest absolutnym mitem i nie może być bardziej odległy od rzeczywistości".
Rosja korzysta
Nawet jeśli materiały budowlane zasadniczo nie są objęte sankcjami UE, firmy "muszą być w stanie skutecznie wykluczyć, że istnieje związek wojskowy, jakikolwiek związek wojskowy między tym, co dostarczają", mówi Winkler, dodając, że niekoniecznie musi to być akt wojny w ścisłym tego słowa znaczeniu. "Wystarczy również, że wojsko, że działania wojskowe Rosji, pośrednio korzystają z tego, co robią" - mówi ekspert.
Ten "związek wojskowy" jest już widoczny u klienta: na przykład oficjalny autoryzowany dealer Knauf publicznie ogłasza, że zbudował projekt budynku mieszkalnego z materiałów budowlanych Knauf na zlecenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Redakcja Monitora posiada zdjęcia tego placu budowy z workami Knauf.krytykowany przez KiesewetteraRoderich Kiesewetter, poseł CDU do Bundestagu i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu, potępia zaangażowanie niemieckich firm w prace budowlane w Mariupolu. Angażują się one w wojnę, która narusza prawo międzynarodowe: "Jest to bardzo oczywiste w przypadku firmy Knauf, ponieważ w rzeczywistości cementują one rosyjską władzę na okupowanych terytoriach, w tym w Mariupolu." Ale Knauf nie jest odosobnionym przypadkiem. Na zdjęciach i filmach przeanalizowanych przez Monitor, betonowe bloki owinięte zieloną folią można zobaczyć na wielu placach budowy. Znajduje się na nich napis niemieckiej firmy z Münsterland w Nadrenii Północnej-Westfalii - WKB Systems GmbH. Firma ta zajmuje się między innymi wyposażaniem zakładów produkujących bloczki betonowe.
Głównym udziałowcem spółki jest rosyjski oligarcha Wiktor Konstantynowicz Budarin. Budarin wykorzystywał swoją niemiecką firmę jako dostawcę dla przemysłu budowlanego w Rosji Putina. Dane celne dostępne dla Monitora pokazują, że WKB Systems GmbH przez kilka lat dostarczała całe instalacje do fabryk produkujących takie bloki z betonu komórkowego jednej z rosyjskich firm Budarina - najwyraźniej tej samej firmie, której produkty Rosja wykorzystuje w Mariupolu do konsolidacji swojej władzy.
Sankcje UE bez planu?
Wielu rosyjskich oligarchów zostało już objętych sankcjami w ostatnich latach. Budarin nie jest jednym z nich. Ekspert ds. prawa sankcyjnego Winkler mówi: "Wybór UE, którzy oligarchowie są objęci sankcjami, a którzy nie, nie może być przypisany do znormalizowanego planu, delikatnie mówiąc".
Wielu wykonawców budowlanych nie jest objętych sankcjami, mówi Winkler. Chociaż z pewnością jest to możliwe - nawet w przypadku Budarina: "Z prawnego punktu widzenia istnieje bardzo dobry powód, aby ukarać tę osobę, a mianowicie, że najprawdopodobniej robi ona wiele, aby wzmocnić rosyjską gospodarkę. A Niemcy są w to bardzo zaangażowane". WKB Systems GmbH nie odpowiedziało na prośbę o komentarz, a więcej na ten i inne tematy będzie można zobaczyć w czwartek o 21:45 w niemieckim programie telewizyjnym Monitor.
Wcześniejsza wersja programu odnosiła się do Mariupola nad Morzem Czarnym. Miasto znajduje się jednak nad Morzem Azowskim.
Możesz dowiedzieć się więcej o tle tej i innych poprawek tutaj: tagesschau.de/korrekturen
@RedCrescent tylko się zastanawiam czy scholz liczy już zysk po zakończeniu wojny jaki osiągnie na "odbudowie". Czy on faktycznie jest tak umoczony, że putino trzyma go w szachu.
@alaMAkota A dlaczego nie oba?
Ja szczerze uwazam, ze Niemcy nie maja uprzedzen historycznych, ktore przeszkadzalyby im realizowac interesy.
@RedCrescent die Ordnung muss sein
@alaMAkota Genau.
Zgniła amunicja, stare hełmy i pro-rosyjski premier tusk obsadzony w pl. Wszystko ma sens
@KasiaJ idź by głupim trollem gdzie indziej.
@Rafau wyzwiska, bronienie Tuska i rosyjskiej narracji...wszystko ma sens
@KasiaJ i czysto rosyjskie partie PiS i konfa.
@KasiaJ xDDDDD
Zaloguj się aby komentować