Mordeczki czy można popsuć dynamo rowerowe obracając zbyt szybko kołem? Chodzi mi o elektronikę, nie łożyska. Chciałem sprawdzić czy lampka jest sprawna, a że dynamo nie jest jeszcze zaplecione to na szybko założyłem je na widełki, stara dętka posłużyła za pas napędowy a wiertarka za napęd:) . Puściłem na chwilę żeby zobaczyć czy to zadziała i dynamo dostało z 400/500 rpm przez kilka sekund. Potem podłączyłem multimetr i są strasznie dziwne odczyty. Dynamo nominalnie powinno dawać 6V, przy pierwszym pomiarze dawało max 3V i nie chciało przekroczyć tej granicy, a po chwili przerwy, sprawdzeniu połączeń i multimetra kolejne pomiary dochodziły do 40-50V, a nominalne 6V było przy powiedzmy 30-40 rpm. Jakieś pomysły?
#rower #elektronika #elektryka
Gitler

Tam nie ma żadnej elektroniki. Chyba że już jestem stary i teraz są jakieś kosmiczne dynama

cec

@bladybezczel napięcie wyjściowe dynama zależy od prędkości obrotowej, a dokładnie od szybkości zmian strumienia indukcji magnetycznej względem cewki. Cewka z rozwartymi zaciskami ma to do siebie, że po zaindukowaniu się w niej prądu, na jej zaciskach powstaje teoretycznie nieskończenie wielkie napięcie. Rzeczywista cewka jest wykonana z drutu o jakiejś skończonej wytrzymałości napięciowej, po przekroczeniu której następuje przebicie izolacji. W praktyce takie dynamo nie powinno się zepsuć od pracy bez obciążenia z prędkością znamionową, bo gdyby tak było, to każde przepalenie się żarówki kończyłoby się wymianą zarówno tej żarówki jak i dynama. Jednak napięcie wyjściowe dynama polecam mierzyć pod obciążeniem, a najlepiej za jakimś prostownikiem, bo na wyjściu mamy prąd przemienny o jakiejś bliżej niezdefiniowanej częstotliwości, przy której pomiar miernikiem bez True RMS może być obarczony sporym błędem.


A teraz widzę, że chodzi Ci o dynamo w piaście. Chuj wie co tam siedzi, czy to jest po prostu wirujący magnes i stałe cewki bezpośrednio połączone z wyjściem, czy siedzi tam jakaś elektronika.

bladybezczel

@cec tak, dynamo w piaście. Poszukałem trochę w internecie i na zdjęciach nie widać, żeby prócz magnesu cewek i dwóch kabli wewnątrz było coś więcej. Chyba, że jakiś mini układ znajduje się wewnątrz tego "walca"

https://youtu.be/oXptXRqxj9c?t=460

W sumie to znalazłem jeszcze coś takiego

https://www.youtube.com/watch?v=qbE_CFHnENo

SailorMoon

@bladybezczel dobrze jest, tam masz prąd przemienny a nie dc.

Zaloguj się aby komentować