Na jutro może zdążę.
#gotujzhejto #gotowanie #domowelepsze #jedzenie #jedzzhejto #slowfood #nietylkomielonka #ramen
@UncleFester co tam pływa w tym słoiczku, że tak z ciekawości zapytam?
@Rimfire
Jajka nitamago się marynują. W towarzystwie sosu sojowego, mirinu, wina czerwonego, wody, czosnku i imbiru.
@Rimfire - obstawiam, że jajca się marynują
@UncleFester - swoje zdanie na temat tego boskiego dania wyraziłem już w tym komentarzu: https://www.hejto.pl/wpis/nie-wiem-czy-sa-tutaj-fani-ostatnio-u-nas-ramen-czas-noooo-bylo-to-z-8-9-godzin-?commentId=d785fcd9-0204-436d-974f-39e4744c3fed
@koszotorobur
Pambuk jak skończył dzieło stworzenia, to sobie siadł wymyślił Ramen.
Takie boskie wariacje na temat rosołków/bulionów/wywarów i dodatków wszelkich.
Pomyśleć, że kiedyś nie lubiłem bulionu.
Jaki wysyp wpisów o ramenie! Wrzucaj foty. Ja też mam smaka i będę w weekend robił ale bulion drobiowy bo ostatnio robiłem tonkotsu.
widzę w miseczce chyba kombu - dajesz do marynowania jajek?
@ColonelWalterKurtz
Kombu eksperymentalnie do wywaru.
Jak na slowfood przystało, fotki gotowego będą jutro.
@UncleFester tzn tej marynaty do jajek?
@ColonelWalterKurtz Nie, kombu dodane do gotowania bulionu.
@UncleFester OK, rozumiem. Nie chcę się czepiać ale jak gdzieś się w JAP kuchni pojawia kombu (dashi, tare) to zawsze podkreślają żeby go nie gotować. Rozumiem, że gotowanie kombu w bulionie nie wpłynęło jakoś źle na smak?
@UncleFester to opinia chata GPT na ten temat
Kombu należy usunąć przed zagotowaniem, aby uniknąć gorzkiego smaku i zmętnienia bulionu. Wodorosty kombu zawierają składniki, takie jak kwas glutaminowy (odpowiedzialny za umami), które najlepiej wydobywają swój smak w temperaturze około 60–90°C. Gdy temperatura wody przekroczy punkt wrzenia:
-
Powstaje gorycz: Wysoka temperatura powoduje uwalnianie substancji, które mogą nadać bulionowi nieprzyjemny gorzki smak.
-
Zmiana tekstury: Kombu staje się zbyt miękkie, co może wpłynąć na klarowność bulionu.
-
Zbyt intensywny smak: Nadmierne podgrzewanie może sprawić, że bulion stanie się "przeładowany" smakiem kombu, co może zdominować inne składniki potrawy.
Aby uzyskać idealny balans smaku, zaleca się gotowanie na małym ogniu i usunięcie kombu przed zagotowaniem wody.
@ColonelWalterKurtz
po pierwsze - opinie GPT jeszcze dłuuuuuugo będą trzecim rodzajem prawdy (wg Tischnera), a cytując je można sobie strzelić w stopę.
po drugie - to co wypluł "cyfrowy demiurg" ma sens jedynie w odniesieniu do lekkich bulionów typu dashi/kombu dashi/kombu katsuo dashi, itp..., o bardzo delikatnych smakach, gdzie każde przegięcie z technologią lub proporcją składników może mieć katastrofalne skutki.
pa trzecie - chyba Ci umknęło słówko eksperymentalnie w moim wpisie, a właśnie o to chodziło. Dodałem kombu tylko ze względu na glutaminiany, które mają przesterować i tak już potężny w smaku i strukturze tonkotsu. Powstające zmętnienia nie mają żadnego znaczenia, gdyż tonkotsu z natury ma być mętny, wręcz mleczny, ewentualne goryczki nie mają szans się wybić przy tych proporcjach składników, a o przeładowanie smaku właśnie chodziło.
Po czwarte i ostatnie - nieśmiało polecam lekturę sprawdzonych receptur i książek np. "Ramen - zupa szczęścia i miłości"
@UncleFester Dzięki za wyjaśnienie. Chata wkleiłem bo to podsumowało to co już słyszałem w innych źródłach. Ale faktycznie przy dashi masz racje - to bardzo delikatny i zbalansowany smak.
Rozumiem eksperymenty ale to co słusznie piszesz o tonkotsu to by znaczyło, że ten dodatkowy smak/gorycz w tle jest niepotrzebny? Jak to w praktyce wyszło - odczułeś wgl dodanie tego kombu?
@ColonelWalterKurtz Jak wieczorem skonsumuję porcyjkę, to zdam relację.
Tonkotsu ma być z wieprzowiny.
@Wlacza OP na zdjęciu wrzucił właśnie foty świńskich nóżek jeżeli dobrze widzę
@Wlacza zmień okulary
@UncleFester mały ekran w telefonie
@Wlacza Zmień telefon.
Próbowałem raz, bo nakupiłem za pół darmo kości świńskich w Lidlu. Nie wytrzymałem smrodu... a gotowy nawet zjem na mieście
@mordaJakZiemniaczek Rób z nóżek, a nie z kości.
Wow,wygląda nieźle ten ramenik
Zaloguj się aby komentować