Pierwszy raz widzę papierowe torebki w publicznie dostępnym zestawie (w tym wypadku kupiony przez duńskie lego.com). Słyszałem o nich co najmniej odkąd dołączyłem do LEGO, pod koniec 2021. Miło widzieć, że udało się to w końcu wprowadzić na rynek.
Niestety nie mamy jeszcze wyrobionego procesu na pakowanie papieru w papier, więc mniejsze elementy nadal są pakowane w folię. Na drugim zdjęciu zawartość pierwszego wor... pierwszej koperty.
Co ciekawe, wprowadzanie tej zmiany do istniejących zestawów ujawniło kolejne wyzwanie. Papierowe woreczki mają mniejszą pojemność od plastikowych. Projektanci muszą teraz przerabiać instrukcje, żeby dopasować długość kolejnych etapów budowania, do możliwości nowych opakowań.
#lego #theLEGOgroup #ciekawostki
Projektanci muszą teraz przerabiać instrukcje, żeby dopasować długość kolejnych etapów budowania, do możliwości nowych opakowań.
@lukmar weź to rozwiń bardziej. W sensie do tej pory wiedzieli ile klocków można zmieścić, i teraz zostali zaskoczeni przez politykę firmy (bo nagle poszedł ninja update na prod I zamiast plastiku jest papier, a instrukcja robiona jak dawniej i teraz zonk)? Czy o co biega?
@damw tak, był tu ostatnio fajny artykuł o projektowaniu polaroida i tam opisywali, że soft im nawet pozwala rozbić zestaw na woreczki i kroki składania
Papierowe worki są chyba we wszystkim, co wyszło w tym roku - w pawiu już mieliśmy papier ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Projektanci muszą teraz przerabiać instrukcje, żeby dopasować długość kolejnych etapów budowania, do możliwości nowych opakowań.
Zastanawiam się, dlaczego poszli w tą stronę, zamiast.... po prostu użyć większych worków. Pewnie rozmiar worków musi odpowiadać wymiarom plastikowym worków.
A ten papier z którego są robione woreczki to jest zwykły papier, czy jakiś ulepszany i dodatkowo foliowany od środka, żeby czasem nie był zbyt ekologiczny? (Nawiązuję do rakotwórczych słomek papierowych pokrywanych od środka jakimś syfem)
Projektanci muszą teraz przerabiać instrukcje, żeby dopasować długość kolejnych etapów budowania, do możliwości nowych opakowań
Przecież można dać kilka woreczków z tym samym numerem - rozwiązanie szeroko stosowane z foliowymi woreczkami.
@lukmar te torebki to nie mają w sobie czegoś plastikowegi mimo wszystko? Taką cienką warstwę w środku? Chyba mój syn miał zestaw z papierowymi torebkami.
@lukmar A gdyby jednorazowy plastik zamienić na wielorazowe woreczki strunowe?
@bori i to ma sens
@bori @jedzczarnekoty God, I wish xD https://www.hejto.pl/wpis/wlasnie-zamowilem-dwa-tysiace-woreczkow-strunowych-xd-chcialem-miec-dwa-rozmiary
Niestety pewnie nawet jeżeli to by się okazało tańsze niż zmiana całego procesu na papier, to pewnie by nie byłoby tak atrakcyjne marketingowo.
Breaking news z drugiej torebki! Jednak da się pakować papier w papier. Wygląda na to że mam nieaktualne info.
astronauta tez juz byl w papierze
@lukmar Śmieciare techika mialem w plastiku za to z lego city truck'a fastfood juz papier.
@lukmar naj naj gorsze jest to że papier w który pakuje lego zamiast folii jest impregnowany chemicznie więc nie można go oddać do recyklingu tylko trzeba wyrzucać do zmieszanych.
Takie rozwiązanie pod publiczkę.
Jak wyszła propozycjq plastiku na bazie polimerów z kukurydzy która sama kompostuje to zlali zupełnie.
@Zly_Tonari nie zlali, tylko sprawdzili że klocki byłyby gównianej jakości i zrezygnowali. I bardzo dobrze, nie ma co ulegać propagandzie "ekologii" na każdym kroku. Akurat Lego to produkt który działa latami.
A plastik w który pakują klocki to nic w porównaniu do plastikowych odpadów które produkuje każde gospodarstwo domowe. Nikt się nimi nie żywi codziennie
@jedzczarnekoty ja nie o klockach tylko torebkach
@Zly_Tonari a to ten wątek przeoczyłem w internetach, zwracam honor.
@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz @Zly_Tonari @cec Tak, torebki są wyściełane cienką warstwą plastiku, ale to nie stoi na przeszkodzie, żeby mogły być poddane recyklingowi. Oficjalnie można je wyrzucać do koszy na papier w UE, UK, USA i Kanadzie.
The rollout of the new paper-based bags, which are verified as recyclable in the European Union, United States and Canada, started in Europe and Asia this year and will continue into 2024 when the rollout across the Americas markets will also start.
@lukmar przepraszam mam informacje z innego źródła które jest moim zleceniodawcą w zakresie transportu i zaopatruje fabrykę w Kladnie.
Nie chcieli woreczków z polimerów kukurydzianych z racji braku dostawców dla takich rozwiązań poza EU.
Fabryka w CHRL oraz w MEX musiałaby wtedy importować folię polimerową z HU bo dostawca rozwiązania jest Węgrem.
To przeważyło, nawet chęć podwykonawcy do otwarcia zakładu w DK i CHRL w umowie ramowej nie pomogła.
@Zly_Tonari Muszę przyznać że nie do końca rozumiem Twój komentarz. Twoje źródło w takim razie mówi że woreczki są recyklingowalne, czy nie?
@lukmar Może są ale w technologii dostępnej tylko w krajach wysoko rozwiniętych.
U nas, u Czechów, Węgrów, Niemców a nawet Brytyjczyków papier impregnowany jest od razu wyłuskiwany w procesie wodnego przetwarzania pulpy i usuwany. Później jedzie na zwykłe wysypisko gdzie papier się rozkłada a plastik zostaje. Był to argument ale przegrał ostatecznie.
@damw @micin3 @cec Musiałem trochę doczytać na temat podziału instrukcji na woreczki, ale niestety jedyne źródło jakie znalazłem to komentarze z wewnętrzengo sharepointa
Możliwe, że do tej pory były jakieś wewnętrzne standardy dla projektantów, co do tego ile elementów może być średnio na etap. Możliwe, że te standardy musiały się zmienić razem z materiałem woreczków.
Co do robienia kilku woreczków z tym samym numerem, to słyszałem, że od tego też odchodzimy. W niektórych nowych zestawach, każdy woreczek ma inny numer, i jeżeli musisz otworzyć kilka na raz, to wszystkie numery są wymienione w instrukcji. Moim zdaniem to byłaby super zmiana, bo jak składam duży zestaw na raty i trzymam 20 worków w pudełku, to nie musiałbym wyciągać wszystkich, żeby sprawdzić czy na pewno znalazłem wszystkie "piątki".
Fotka z reddita, z instrukcji do wieży Eiffla.
Generalnie organizacja jest tak duża (i tajna)
@lukmar tak, jest. Można sobie o niej obejrzeć dokument. Gdy oprowadzali filmowców po terenach firmy, ludzie w biurach zasłaniali się żaluzjami.
Fajnie było też widać zmianę zachowania kolesia, który bardzo chciał pracować w LEGO. Z zakręconego pozytywnego kolesia zmienił się w ostrożnego i sztywnego.
Zaloguj się aby komentować