HomeAsistant #2 - Automatyzacje, HACK i Tuya

HomeAsistant #2 - Automatyzacje, HACK i Tuya

hejto.pl
Witam ponownie :D 
Nowy wpis miał być za kilka dni, ale nie przewidziałem, że pojawienie się dziecka w rodzinie będzie aż tak angażujące XD

Dzisiaj opowiem wiem jak zrobiłem lokalną integrację z gniazdkiem tuya. Wiele się dzięki temu nauczyłem, ale nie polecam od tego zaczynać :D 
Samo gniazdku kupiłem w zielonym obi dość impulsywnie, wpadłem na pomysł sterowania ledami i ich harmonogramem właśnie przez HomeAsistanta. 
Nie był to dobry pomysł, ale dzięki temu mam kilka przydatnych rzeczy w swoim HA. Oficjalnie dodatek do obsługi urządzeń tuta jest dostępny, ale on działa przez serwery producenta a tego właśnie chcemy uniknąć. Oficjalny plugin ma jeszcze tę wadę, że możesz integrować wszystkie swoje gadżety (jeżeli popełniłeś ten błąd więcej niż 1x XD) lub żadne. Nic pomiędzy

No więc tak: 
Aby instalować nieoficjalne dodatki do H,A potrzebujemy zainstalować HACS - taki sklep z dodatkami, ale community,
Aby móc zaintalować HACS potrzebujemy termina SSH i od tego właśnie zaczniemy. Instalacja HACS może się delikatnie różnić w zależności od tego, jaką wersję HA posiadasz: https://hacs.xyz/docs/use/download/prerequisites/

  1. Z oficjalnego sklepu z dodatkami ściągamy SSH 
  2. Konfigurujmy klucz
  3. Otwierasz sobie ten dodatek logując sie do swojego systemu przez SSH
  4. Odpalasz instalacje dodatku takim poleceniem: wget -O - https://get.hacs.xyz | bash - (po tej operacji najlepiej wykonać restart HA i wyczyścić cache przeglądaraki),
  5. Przejdź do Ustawień > urządzenia i usługi, kliknij „Dodaj integrację” i wyszukaj HACS,
  6. Aby skonfigurować HACS, musisz posiadać konto na github, jeżeli nie masz tam konta, załóż je,
  7. Dodatek poprowadzi Cię za rękę z pierwszą konfiguracją i integracją z github. Po instalacji i konfiguracji pluginu do SSH, będizemy mogli zalogować się na nasz serwerek przez terminal. Bez potrzeby wchodzenia w HA.

Wow nieźle, mamy teraz łatwy dostęp do dodatków community co ułatwia nam sprawę w dalszej konfiguracji.
Teraz dzięki temu możemy wyszukać i zainstalować dodatek „Local tuya” do naszego systemu. Kolejne kroki jaki potrzebujemy wykonać, wyglądają następująca: 

  1. Musimy z platformy tuya uzyskać klucze API i info, na jakim serwerze obsługiwane jest nasze urządzenie. Najlepiej wyjaśni to step by step dindu z YT: https://www.youtube.com/watch?v=wtzw_d4KMEQ
  2. Jak już mamy bezpośrednie połączenie WiFi <> gniazdko warto ustawić stałe IP dla urządzenia. W przeciwnym razie po zmianie IP, a wystarczy zanik prądu, HA zgubi ustawienia urządzenia. Stałe IP na routerze polecam ustawić wszystkim urządzeniom w naszym smart home, które latają po WiFi.
  3. Do naszej karty dodamy przełącznik, aby móc sterować gniazdkiem. Ja zamiast klasycznej opcji z przełącznikiem góra-dół wybrałem panel z ikoną, która podświetla się kiedy gniazdko jest w stanie „ON”.

No dobra, ale gdzie tu jest coś smart? 
Ja mam tutaj dwa zastosowania: 

  • Ustalam sobie harmonogram przez opcje „Automatyzacje”. Zadziała to jak prosty programator.
W polu dodawaniu nowej automatyzacji, w sekcji "Kiedy" wybieramy czas kiedy dane gniazdko ma się włączyć, Do mojego podpięty jest pasek z ledami więc można powiedzieć, że zapalam światło tym wyzwalaczem. Wybieram dodaj wyzwalacz > czas i lokalizacja > czas. Ustalam sobie czas na 7:00. W tej samej automatyzacji mogę dodać kiedy ledy mają zapalić się na wieczorne przeglądanie internetu w łóżku więc wybieram ten sam schemat, ale o 21:00
W sekcji „Jeżeli” możemy opcjonalnie dodać pewne warunki, pod którymi nasz harmonogram ma się odpalić. Albo też ma się przestać uruchamiać. Tym razem sobie to pominiemy. W „Wykonaj” wybieram „Przełącznik” > włącz > smatr socket. I voilà mamy pierwszą automatyzację. Można skonfigurować ten sam schemat na wyłączenie się ledów tylko już o godzinie 8:00 i 23:00 kiedy już czas na spanko albo kiedy na w tym łóżku nie ma.
  • Drugie zastosowanie to wyłącznik czasowy z przycisku na telefonie. Zamiast sięgać do telefonu czy wyłącznika klikam w przycisk, który po 2 minutach zgasi światło. W tym czasie mogę pogłaskać psa, skorzystać z łazienki czy użyć kremu do rąk. A kiedy już wygonie się ułożę, światło samo się zgasi. Do tego celu mam prosty skrypt. W sekwencji dodaje jako pierwsze opóźnienie o 3 minuty, a w kolejnym kroku wyłączam mój smart switch. Taki skrypt mogę przypisać do przycisku na górnej belce w telefonie, dzięki czemu klikam go w 2 ruchach.

Mam nadzieję, że się podobało, bo w brudnopisie jest już zaczątek kolejnego etapu :) 



#smarthome #homeassistant #automatyzacja #dyi
13

Komentarze (13)

@jonas No mam taki a co?

@Maroko Też mam, ale nie musiałem do niego nic pisać ani instalować, tylko ponaciskałem i załącza mi pompkę obiegu ciepłej wody trzy razy na dobę na pół godziny.

Komentarz usunięty

Jeżeli dobrze zrozumiałem to te same funkcje można osiągnąć z urządzeniami Tuya i standardową aplikacją Tuya Smart. Po co w takim razie jakieś HACS itp?

Ja mam kilka gniazdek, sterowników w puszkach z gniazdkami, sterowanie bramy, ledy, żarówki. Do tego włączniki i piloty zaprogramowane na różne działania. Wszystko spięte standardową apka Tuya i to posiada te funkcje o których piszesz.

@ColonelWalterKurtz W tuya nie ma możliwości wyciągnięcia skryptu na belkę androida. Ale to najmniejszy problem, w tym projekcie chodzi o to, żeby wszystko było lokalnie, w tuya się to wyklucza.

@Maroko A, ok czyli masz po prostu bardziej pod ręką konfigurowalne przyciski do obsługi?

A co do lokalnie/nie lokalnie to nie bardzo rozumiem bo się nie znam na tym, wybacz. To chodzi o to, że całe "centrum zarządzania" masz u siebie na telefonie i dane nie przechodzą przez serwery tuya niewiadomo-gdzie-pewnie-w-chinach?

@ColonelWalterKurtz Tak dokładnie, dane nie latają po serwerach chińskich i tutaj mamy trzy zalety: działa to szybciej, nikt Ci nie wyłączy tych serwerów i trzy prywatność.

@ColonelWalterKurtz Dla mnie największym plusem (poza lokalnym działaniem) jest to że w Home Assistant wszystkie te systemy się łączą.

Mój oczyszczacz powietrza włącza się na max moc gdy odkurzacz wyjeżdza na dom, mimo że to dwa osobne systemy.

Gdy drzwi wejściowe mam otwarte dłużej niż 30s to światło mi mruga w salonie (żeby żaden kot sąsiada nie wlazł xd).

Gdy wcisnę przycisk na biurku to na czacie grupowym leci bluzg na moje kumpla (OK, niezbyt przydatne).

Ilość intergracji jest niesamowita, możesz podlewać trawnik gdy ktoś gra na Waszym serwerze Minecrafta xD


Mam wzmacniacz schowany za właśnie takim "smart gniazdkiem" (switchem Sonoff tak naprawdę) i podpięty fizycznie do serwera home assistant na którym jest zainstalowana aplikacja która w lokalnej sieci ogłasza się jako głośnik spotify. Efekt? Jednym kliknięciem włączam potężny wzmacniacz a drugim puszczam na niego co chce ze Spotify. Mam bardzo sprawne smart nagłośnienie Ogranicza Cię tylko kreatywność.


Co jeszcze lubię to wykresy, statystyki, dane. Tutaj w home assistant mój zewnętrzny termometr spotyka się z wbudowanym w oczyszczacz powietrza i razem rysują mi gradient temperatury w domu i poza nim, wraz z wykresiorami ile było w nocy.

@Maroko @Barcol Dzięki za wyjaśnienia. Ja też się różnymi automatyzacjami bawiłem ale tylko w ramach standardowej apki Tuya. Na tuya mam bramę, światła, grzejnik w łazience (ciepły ręczniczek rano XD), na xiaomi mam odkurzacz i nawilżacz (też mają ustawione swoje harmonogramy i scenariusze) a osobna apka jeszcze do wzmacniacza (on ma po prostu wbudowane funkcje sieciowe, też można włączyć dowolne źródło albo puścić muzykę z poziomu spotify) - to o czym piszecie to rozumiem rozwiązania żeby to spiąć do kupy razem?


Fajnie to brzmi ale obawiam się skomplikowanej konfiguracji która się może rozwalić i później będzie kombinowanie Te dedykowane rozwiązania są jednak bardzo stabilne. Mam to już lata i tylko mi się niektóre światełka rozłączyły z pilotami jak robili remont i co chwilę wyłączali prąd. A tak to nawet jestem zaskoczony jak to sprawnie wszystko chodzi.

@ColonelWalterKurtz Nawet nie jest najgorzej z tą stabilnością, chociaż podobno update Zigbee2MQTT nieźle namieszał ostatnio xD Ale wiesz, zależy jak się stabilność definiuję, jak weźmiesz pod uwagę że ktoś może wyjąć chiński kabelek i nagle całe Twoje automatyzacje leżą to jest 1:1


Innym plusem jest to że te automatyzację są zapisywane jako dokumenty tekstowe yml i tak samo można je edytować. To pozwala na bardzo proste dzielenie się nimi, backupy, monitorowanie zmian, uniwersalność tworzenia, itp. W przeciwieństwie do ekosystemów gdzie musisz coś wyklikać na interfejsie a jak się usunie to trzeba wyklikać jeszcze raz

@Maroko czyli jesteś jeszcze na etapie, że Ci się chcę bawić w kombinowane integracje Ja już się przestawiłem albo na MQTT albo na Zigbee2MQTT. Z wszystkimi integracjami internetowymi, czy też kombinacją z kluczem, jak w LocalTuya, notorycznie są problemy i kończą jako elektrozłom.

@zomers Tak jak mówiłem, to był błąd, ale fakt to już tylko nieporęczny przełącznik do gniazdka

z2m już mam i będę o tym pisał

Zaloguj się aby komentować