#fizyka #matematyka #rakiety
Mam model rakiety która wg obliczeń poleci na ~120m w górę.
Hipotetycznie możliwe jest wystrzelenie takiej nie w górę, a w bok (tj. w kierunku prostopadłym do siły grawitacji).
Planeta na równiku obraca się z prędkością ~463m/s a rakieta leci z prędkością ~20m/s czyli leci jakieś 5s.
W tym czasie planeta pokona 2315m.
Czy teoretycznie gdybym wystrzelił rakietę na wschód (na równiku), to poleciałaby znacznie dalej niż gdybym strzelił na zachód? Wiem że ta prędkość ma jakieś znaczenie gdy wystrzeliwujemy rakiety na orbitę, bo chcemy właśnie wykorzystać darmowy boost jakim jest przyspieszenie ziemskie
odyshon

@redve Nie poleci dalej. Wyobraź sobie że odpalasz tę rakietę w pociągu jadącym ze stałą prędkością. Czy pokonana przez rakietę droga względem pociągu zależy od kierunku w którym ją wystrzelisz?

SuperSzturmowiec

@odyshon na starcie będą mniejsze lub wieksze opory powietrza w sensie że powietrze opływajace pociąg bedzie stanowić przeszkode lub bedzie pomagać. Wim że różnice minimalne ale bedą w odległości lotu. tak se myślę ale jak tylko skuterem jeżdżę

redve

@odyshon względem pociągu tak. Jeżeli wystrzele ją w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy pociągu, to po sekundzie będzie ode mnie dalej niż gdybym ją wystrzelił w przeciwnym kierunku.

Jeżeli pociąg jedzie 30m/s a rakieta 20m/s, to po wystrzeleniu jej w tym samym kierunku który jedzie pociąg to rakieta to będzie leciała do tyłu, ale powoli.

Jeżeli ją wystrzele do tyłu, to poleci dalej.


To jest tak samo jak z pluciem przez okno pociągu. Jeżeli będziesz pluł w złą strone to oplujesz sobie buzie

myoniwy

@redve No nie. Bo obserwator i punkt odniesienia się nie porusza. Więc czy do tyłu czy do przodu rakieta pokona tą samą odległość względem punktu startu.

Poszukaj w gorących filmu z kolesiem na pociągu.

M_B_A

@redve Myslisz się. Jeśli wystrzelić ją do przodu to będzie leciała +20 m/s względem pociągu, czyli +50m/s względem ziemi. Jeśli wystrzelić ją do tyłu to będzie leciała -20m/s względem pociągu i +10 m/s względem ziemi.


To przy założeniu że pomijamy opór powietrza. Przykład ze splunięciem jest mylący, bo to właśnie opór powietrza sprawia, że oplujesz sobie buzię.

odyshon

@redve W takim razie co się stanie jak podskoczysz w pociągu jadącym ze stałą prędkością? Czy jesteś w stanie wylądować dalej skacząc w stronę lokomotywy?

odyshon

@SuperSzturmowiec Jesteśmy w wagonie, opór powietrza można pominąć.

redve

@odyshon dobra, teraz widzę swój błąd

SuperSzturmowiec

@odyshon aaa myslalłem ze z dachu

figa-rybka

No są to efekty które uwzględniają się w balistyce, ale to dopiero przy prędkościach ponad kilometra na sekundę i dystansach dziatek kilometrów. Pierwszy chyba Eötvös nad Balatonem te pomiary przeprowadzał przy użyciu czulych grawimetrów

16baef41-87ce-4ae6-ad90-c44e954b4023

Zaloguj się aby komentować