W ubiegłym roku, gdy dostawy rosyjskiego gazu do Europy mocno się zmniejszyły, kupowano surowiec po bardzo wysokich cenach i gromadzono go w magazynach na wypadek ostrej zimy. Ta jednak nigdy nie przyszła.
W efekcie Europa posiada dziś największe zapasy gazu od lat, a duża część surowca utkwiła w magazynach. Ceny gazu od czasu szczytu w sierpniu 2022 roku spadły aż o ponad 80 proc. Oznacza to, że sprzedaż zgromadzonych zapasów może oznaczać stratę miliardów euro. Koszt ten poniosą konsumenci i podatnicy, ponieważ dużą część surowca kupowano za państwowe pieniądze, a zakupy były częściowo finansowane z opłat sieciowych płaconych przez konsumentów.
W pewnym sensie Europa padła ofiarą własnego sukcesu. Stary Kontynent, w obliczu zmniejszenia dostaw z Rosji, rzucił się na import gazu LNG. Magazyny udało się zapełnić, a zima, której wszyscy się obawiali, była łagodna, przez co zapotrzebowanie na ogrzewanie również było znacznie niższe. W efekcie Europa uniknęła jednego z największych kryzysów energetycznych.
https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8660628,europa-magazyny-gazu-pelne-ceny-o-wiele-nizsze.html
#punktzwrotny #ekonomia #energetyka #europa #rosja #wojna #finanse #pieniądze #giełda
@Miszcz_Joda jakoś w całej Europie w domach (polski to nawet nie mówię) wszędzie rachunki za gaz w górę. Do tego CNG dla ciężarówek nadal kosztuje 5 razy tyle co przed wojna
@ivanar co do cen w domach - bo są i tak zamrożone, nigdy nie zbliżyły się do rynkowych - ot, tajemnica
@ivanar bo w polsce juz sobie to odbijają. Sam grzeje gazem i rok do roku 100% w gore.
@pasta_o_serwerowni od 2024 ceny będą rynkowe dla indywidualnych wtedy pewnie spadną
@PlatynowyBazant20 chyba ze do 2024 rynek zadba o odpowiednia cene XD.
Jakos mi sie wydaje czy orlen i pgnig to jedna grupa i maja nas w dupie i ich jedynym celem jest nas ojebac z ostatniej zlotowki? XD
@pasta_o_serwerowni Dokładnie tak. Ceny rynkowe wzrosły w pewnym momencie nawet 10x. Ceny dla gospodarstw domowych wzrosły o 2x. W sumie cena dla gospodarstw domowych to była cały czas cena, do jakiej dopiero teraz spadł gaz. Można powiedzieć że dopiero teraz gospodarstwa domowe płacą adekwatną cenę rynkową, nie zawyżoną ani nie zaniżoną.
@Cybulion Na rynku cena gazu poszła momentami nawet 1000% (słownie: tysiąc procent) w górę. Tobie rachunki wzrosły "tylko" o 100%. I tak miałeś zaniżoną cenę, a żeby nie robić strat dostawcy gazów odbijali sobie twoje zniżki na przedsiębiorcach, którzy zaczęli dostawać faktycznie 10x większe rachunki i zamykać interesy.
Więc bardzo się mylisz, sądząc że ktoś się twoimi rachunkami nachapał. Raczej ktoś przez nie zbankrutował, bo musiał płacić i za siebie i za ciebie.
I kto zarobił najwięcej na gazie?
@Iskraa Ja bym obstawiał Degesch, tych od cyklonu B
@Miszcz_Joda no i zajebiscie, jak już wydali to niech teraz trzymają, jak na giełdzie. Przecież to i tak się zużyje. Chciwość korporacji mnie poraża.
@BattlemoveR Od stycznia do listopada 2022 r. import LNG z USA wyniósł ponad 50 mld m3. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2021 r. (ponad 22 mld m3).
@GazelkaFarelka mordo, jak zobaczylem propozycje pgnig na gaz dla firmy to zbladłem i zmienilismy sposob grzania budynku.
Bronisz pgnig, czyli bronisz obajtka.
Mija firma nie upadla tylko dlatego ze mam leb na karku i mozliwosc zmiany zrodla ciepla, tak bym skonczyl jak wielu innych.
@Miszcz_Joda trochę nie rozumiem tego, że mielibyśmy mieć stratę na tym gazie. Kupiony był to po, aby trzymać go w magazynach na wypadek srogiej zimy. Zima była dość łagodna, gaz potaniał. Teraz można go kupować taniej i dalej mieć zapełnione magazyny, przecież to magicznie nie znika, ani nikt nie zmusza do odsprzedania tego komuś innemu. Jakby była sroga zima i gaz by podrożał o 80% to by to oznaczało, że mamy zysk, bo teraz gaz trzeba będzie kupować za większą kasę? Serio tego nie czaję.
@Xax kupili na gorce, wiec wyprzedaja zapasy z gorki, mimo ze gaz kazdy moglby miec tanszy. To tak jak kupisz buty za 200 zl, a za miesiac jest promocja i sa za 90 zl, to musisz chodzic w tych za 200 zl, a moglbys je miec za 90 zl
@Miszcz_Joda ale jakby scenariusz z mroźną zimą się sprawdził, to część krajów by się pewnie wyprztykała z zapasów magazynowych i musiała dokupić towar po zapewne jeszcze wyższej cenie, bo byłyby braki. Ten zakup gazu przed zimą, to nie były spekulacje giełdowe, tylko robienie zapasów na gorsze czasy. Jakby się przydały to dobrze. Jak się nie przydały to jeszcze lepiej. Zamiast zużyć wszystko to mają wciąż zapas, albo mogą go sprzedać i odzyskać choćby te 20%
Ale po co to sprzedawac
Zaloguj się aby komentować