[ENG] Kryzys samotnych kobiet w Chinach
YouTube"Shengnu" to nowe słowo w języku chińskim, wymyślone przez internautów i wprowadzone przez resort edukacji do oficjalnego słownika w 2007 roku. Określa przedstawicielki coraz liczniejszej grupy nowoczesnych chińskich kobiet, które odnoszą sukcesy zawodowe, ale z różnych względów nie mogą znaleźć mężów i w związku z tym nie są akceptowane społecznie. Według chińskiej encyklopedii internetowej Baidu Baike w samym Pekinie w 2009 roku było 550 tys. takich kobiet.
Zjawisko "shengnu" to efekt uboczny wprowadzonego przez komunistów równouprawnienia płci oraz dokonujących się współcześnie przemian światopoglądowych związanych z otwarciem Chin na świat. Coraz więcej Chinek otrzymuje wyższe wykształcenie i zajmuje wysokie stanowiska w pracy. Kariery zawodowej nie sposób jednak pogodzić z rolą oddanej żony i matki, przypisywaną kobietom przez wciąż bardzo silną tradycję. Do obowiązków żony należy nie tylko dbanie o dom i rodzinę, ale również podtrzymywanie kontaktów rodziny z innymi rodzinami.
"Chiny to kraj, w którym wciąż bardzo liczy się tradycja. Starsi ludzie uważają, że dziewczyna, która ma ponad 20 lat, powinna już mieć męża. Teraz, w XXI wieku, dziewczyny często idą na studia, dlatego granica przesunęła się do 25. roku życia. Powyżej tego wieku niezamężne dziewczyny określa się już jako +shengnu+" - powiedziała PAP 30-letnia Chinka Pan Jiayi. Choć jest atrakcyjna, wykształcona, ma dobrze płatną pracę, własne mieszkanie i samochód, od lat bezskutecznie poszukuje męża.
Wielu Chińczyków nie chce się wiązać z kobietami, które odniosły sukces, ponieważ zgodnie z przyjętą konwencją to mąż powinien przewyższać żonę, a nie odwrotnie. Atuty "shengnu" stawiają poprzeczkę zbyt wysoko. "W Chinach tradycyjnie mężczyzna powinien mieć wyższy status niż jego żona. Powinien być albo lepiej wykształcony, albo mieć większą władzę, albo lepszą pracę. Inaczej może w towarzystwie stracić twarz"
#chiny #kobiety #rozowepaski