#elektronika
mam pytanie odnośnie robienia płytek PCB w domu:
-czy jak rozpuszczę wytrawiacz B327 i rozpuszczę 100g do zrobienia jednej płytki PCB, to resztę mogę trzymać aż będę robił kolejną płytke czy może roztwór się w jakiś sposób zepsuje (czytałem że krystalizuje, ale to nie rozpuszcze go ponownie?)
-co zrobić ze zużytym wytrawiaczem? Czytałem na elektrodzie że ludzie do kibla wylewają, ale jak dla mnie to zły sposób obchodzenia się z chemikaliami. Jak go najlepiej zutylizować?
Swbd

Po trawieniu przelej do butelki i zakręć na korek. W ten sposób nie skrystalizuje się tak łatwo ;) oczywiście dobrze opisz, że to wytrawiacz i żeby nikt tego nie wypił!


Generalnie parę razy coś wytrawisz, im intensywniejszy błękitny kolor, tym gorzej będzie działać po kolejnych razach.


I hint, staraj się utrzymywać temperaturę ok.50 stopni tak jak piszę na opakowniu i mieszaj roztwór jak płytka będzie leżeć w środku - wtedy najszybciej zajdzie reakcja i miedź się wytrawi. Do kolejnych razów ja robiłem kąpiel wodną. Kuwetę z wytrawiaczem wkładałem do większej kuwety i ją zalewałem wodą. No chyba że masz wytrawiarke albo jakąś grzałkę to nie ma tematu.


Jeżeli chodzi o utylizację... cóż ja zazwyczaj wylewałem do kibla po trochu i dużo zalewałem wodą xD

cec

Myślę, że większe znaczenie ma ilość wytrawionej miedzi niż wiek wytrawiacza. Najlepiej trzymać w plastikowej butelce (unikać słoików), na wypadek gdyby wytrawiacz postanowił zmienić objętość.

Czasami są organizowane zbiorki odpadów niebezpiecznych - można tam spróbować albo w jakimś PSZOKU.

Gustawff

Jak go najlepiej zutylizować?


No skoro jesteś taki prawy to nie pozostaje nic innego jak zawieźć to na pszok.


Ja bym po prostu wyjebał do kosza.

ataxbras

@redve krystalizuje i rozpuszcza się ponownie. Z każdym wytrawianiem robi się ciemniejszy i słabszy. Warto podgrzać przed użyciem, a najlepiej kupić/zrobić podgrzewaną wytrawiarkę z wymuszonym obiegiem cieczy, bądź powietrza (akwariowa pompka - obieg bąbelków wymusza obieg cieczy).

Co do utylizacji - przy ilościach amatorskich to doprawdy bez znaczenia.

Roztwór można też nieco regenerować w jakimś stopniu. Włożenie czegoś żelaznego wytrąca miedź z roztworu. Ale to nie warte zachodu.

6502

@redve

-Rób tyle ile potrzebujesz, B327 się psuje. Nie wiem co dokładnie się dzieje, piszę z doświadczenia. Chlorek żelaza jest bardziej trwały, ale ma inne wady.

-Wylewaj do zlewu.

Zaloguj się aby komentować