Chce miec na wyjsciu ok. do 30v i do 3A (niekoniecznie naraz, bo to pierdolnie)
Przewody przed wyjściem są prawie pod kątem prostym. Prąd będzie miał problem by płynąć, zwiększy się opór i albo się spali albo co gorsza przeleje... zrób łagodnym łukiem.
Elektrony sie nauczą driftowac
@redve a potem na czerwonym, pod prąd i za szybko?! Pewnie... wychowuj w ten sposób elektroniki, zobaczymy co wyrośnie!
@redve Jeżeli transformator ma na wtórnym 35V to weź pod uwagę, że w zależności od obciążenia napięcie po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie się wahać od ok. 44V do ok. 50V. Daj kondensator na minimum 63V. Zerknij też na notę katalogową przetwornicy i zastanów się, czy nie przekroczysz maksymalnego napięcia wejściowego. Poza tym masz rozbieżności między schematem a opisem.
@6502 gdzie są rozbieżności?
A propos prostowania, tak właśnie coś kojarzyłem ale nie mogłem nic wygooglować na ten temat. Dzięki że mówisz
@redve Chodziło mi o pojemność - dopiero jak powiększyłem to widzę 1mF, więc się zgadza. Ale napięcie jest różne - 40V vs 80V. Typowa pojemność dla zasilacza to 1000uF na 1A, więc u Ciebie przydałoby się >=3000uF. Daj 4700uF - nie zaszkodzi, a nie są drogie. Równolegle do niego możesz dać jakieś 100nF do odfiltrowania wyższych harmonicznych. Elektrolit tego nie zrobi ze względu na wysoki ESR.
@6502 przekreśliłem 80 i dałem 40 wyżej (kiepsko narysowałem, moja wina). Dzięki za doradzenie z kondensatorami. Przyda sie
Jak na wejściu masz 35V RMS to napięcie szczytowe na kondensatorze bez obciążenia może przekroczyć 50V i kondensatory mogą jebnąć - na Twoim miejscu bym to sprawdził przed zakupem docelowych kondensatorów.
Vp = 50V
Vrms = 35,35V
https://www.allaboutcircuits.com/tools/rms-voltage-calculator/
Warto dać bezpiecznik i wyłącznik przed transformatorem.
@redve
Zapomniałeś o najważniejszym. Przy takiej zabawie, OCHRONA OD PORAŻEŃ. Wiem jak to jest podczas takich zabaw, zabawa na gołych kablach i elementach przewodzących pod napięciem 230V. Obwód pod którym będziesz się bawił musi być zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym. Nawet jak coś złapiesz "gorącego", RCD wyskoczy zanim zacznie cię telepać.
A i bezpiecznik PRZED i ZA trafo. Tak na wypadek zwarcia lub przeciążenia. Aby spłonął bezpiecznik, nie uzwojenie transformatora.
Aby uzyskać 40V DC za mostkiem po wyprostowaniu, potrzebujesz na stronie wtórnej trafo około 40 / pierwiastek(2) = 28,3 V AC. Kondensator powinien mieć odpowiednio więcej, dałbym 20% zapasu (strzelam, nie znam się). Przetwornica powinna również mieć zakres na wejściu max przynajmniej około 45V (zapas względem DC wyprostowanego). Nie wiem jakie są napięcia w typoszeregu dostępne na rynku (przetwornic jak i kondensatorów), nie chce mi się szukać.
Co do pomiary prądu i napięcia. Ładniejsze i prostsze są przyrządy analogowe
@Marchew
Ładniejsze i prostsze są przyrządy analogowe
Bardzo subiektywna kwestia. Też lubię, ale często cyfrowe są po prostu wygodniejsze i prostsze w instalacji i użyciu.
Edit: Te starsze, nawet w dobrym stanie warto sprawdzić. Kupiłem ostatnio kilkanaście i niektóre pracują trochę nieliniowo.
@Marchew ale tym sposobem nie biegam z miernikiem żeby ustawić prąd który za chwile będę zmieniał
Zaloguj się aby komentować