DZIWNY WILK
Na filmiku o ile działa, jak i zdjęciach macie wilka etiopskiego, który najprawdopodobniej (bo wymagane są dalsze badania) zapyla kwiaty Trytomy (kwiatuszek w kształcie pochodni).

---------------------------
News nie jest najnowszy, bo mogliście już o tym przeczytać miesiąc temu, ale dzisiaj został opublikowany artykuł na The Conversation przez jedną z osób działających w etiopskim programie ochrony wilków, to sobie przybliżymy ten temat. Tych wilków żyje obecnie tylko około 500 i to jeden z najbardziej narażonych na wyginięcie mięsożerców na świecie.
Niżej macie trochę koślawego tłumaczenia ciekawych fragmentów.

Gdy zgłębiliśmy temat, stało się jasne, że nie jest to wyjątkowe zjawisko. Wręcz przeciwnie, wilki rzeczywiście aktywnie poszukiwały nektaru i potrafiły spędzać znaczną ilość czasu na jego zbieraniu. Na przykład zaobserwowaliśmy samicę wilka, która spędziła 1,5 godziny na kwiecistej polanie i odwiedziła 30 różnych kwiatostanów. Analiza kwiatów potwierdziła, że pyłek mógł być przenoszony przez ssaka.

Istnieje kilka ssaków zapylających żywiących się nektarem, głównie gatunki nietoperzy. Żerowanie na nektarze jest rzadkością wśród drapieżników i zazwyczaj dotyczy jedynie małych gatunków, takich jak cywety czy mangusty. Niedźwiedzie wszystkożerne, takie jak biruangi malajskie , również mogą spożywać nektar, choć jest to słabo udokumentowane.

Dlatego zachowanie wilka etiopskiego jest przełomowe. Ten wyspecjalizowany łowca gryzoni jest pierwszym dużym drapieżnikiem, u którego zaobserwowano spożywanie nektaru.

Choć nektar prawdopodobnie nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych, by zaspokoić dzienne potrzeby wilków, może stanowić niewielki zastrzyk energii. Smaczny przysmak na rozpoczęcie dnia lub deser, by uzupełnić posiłek z gryzonia.

To, czy wilki mogą być skutecznymi zapylaczami, musi zostać jeszcze potwierdzone, ale warto zbadać, co to oznacza dla trytomy. Być może wilk etiopski nie jest jedynym dużym drapieżnikiem lubującym się w nektarze. Większa świadomość takich nietypowych interakcji może doprowadzić do odkrycia kolejnych przykładów w innych ekosystemach.

Jakby kogoś ciekawiło, to nektar z tej rośliny jest używany tradycyjnie do słodzenia kawy i etiopskich podpłomyków, a ona sama ma mieć właściwości lecznicze.
Na ostatniej focie macie biruangi malajskie, czyli @Dziwen niedźwiadki.
---------------------------
#apwdndziwen < Polecam obserwować tag lub społeczność, by nie przegapić takich wpisów, bo widać, o jakich porach ja to wrzucam - no... średnich. xd

#ciekawostki #etiopia #natura #zapylanie #wilki
b0819b9b-7156-4182-8230-902eb5812445
0af8efa2-82f4-4d05-b992-1145edf99aa4
f8018c09-81d6-4589-a47a-9c6b43d4dcdf
45fc07c4-fdca-4969-a071-c0c0b9bfaa97
5e6f4669-4737-427e-9c41-8013dc66572d
entropy_

zapyla kwiaty

@Dziwen rzeczywiście dziwna ta pszczoła

Dziwen

@entropy_ Etiopia - kraj, gdzie pszczoły majo kły.

bojowonastawionaowca

Pan @Dziwen jak dostarczy kontent to nie ma we wsi

Dziwen

@bojowonastawionaowca nie ma we wsi, bo kradno, ale to osobny temat. xd

bojowonastawionaowca

@Dziwen gdybym tylko ja tak dostarczał swój kontent, echhhh

Dziwen

@bojowonastawionaowca gdybym tylko ja umiał tak szybko czytać książki... echhhhh xD

bojowonastawionaowca

@Dziwen wyczuwam dziwne deja vu XD

bojowonastawionaowca

@Dziwen poza tym 40 książek w ciągu roku to poniżej mojej normy XD

Dziwen

@bojowonastawionaowca ty w ciągu tygodnia dodałeś ze 20 pozycji, jak nie więcej. W takim tempie za rok wchodzisz do Empiku i masz przerobiony cały asortyment. xD

bojowonastawionaowca

@Dziwen toć mówiłem, że nadrabiam wpisy dla książek, które czytałem od początku roku XD moje tempo czytania ostatnio to jedna książka tygodniowo

ErwinoRommelo

Ale creepy niedzwiedzie 🙉

Zaloguj się aby komentować