Dziś dorwałem dane fizjograficzne i dalej uczę się QGIS'a
Na początek mapa wszystkich JEZIOR w Polsce - 6047 obiektów
#mapporn #mapy #polska #ciekawostki #heheszki
widać zabory
@zuchtomek fajnie widać, że lodowiec lepiej pracował na czymś, co teraz jest pojezierzem wielkopolskim. Dałbyś screena okolic warszawy?
@Zielczan
A masz link do tak wygenerowanej mapy?
@kwahu666 No, nie bo ja to lokalnie robię w programie, pewnie jakoś się da wystawić, ale na razie jestem na etapie poznawania interfejsu
@zuchtomek Co to za ściema? Połowa jezior z południowej Polski nie jest zaznaczona XD
@kwahu666 Wyeksportowałem do google, ale ogólnie nie chciał przyjąć danych bo za duże pliki mam w przypadku jezior i gór, z mniejszą liczbą punktów spokojnie by się dało, albo korzystając z jakiego OpenStreetMap serwera
@andre Bo to sztuczne zbiorniki wodne, jak np. 'Jezioro Goczałkowickie', które masz m.in. zaznaczone na swoim screenie
@zuchtomek ma sens
@zuchtomek widać zlodowacenia XD
@zuchtomek tak przy okazji jezior - masz już rangę sum xD
@Borsuk_z_boru Sum tak zwany olimpijczyk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@andre Jedno z tych kółek to zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, na mapie jest akwenem, a w rzeczywistości jest suchy.
@choochoomotherfucker @andre Sztuczne zbiorniki mniej więcej tam gdzie zaznaczyłeś
@choochoomotherfucker @andre I w skali całego kraju - 342 obiekty
@choochoomotherfucker @andre Jeziora i sztuczne zbiorniki razem
@zuchtomek widać zabory
@zuchtomek wszystkich tam nie ma xD
@zuchtomek a dobra ze zbiornikami pasuje
@SciBearMonky Ok, którego konkretnie według Ciebie?
@zuchtomek A to pod Kampinosem to co za Jezioro?
@lavinka Tomczyn?
Ale wiele po nim nie zostało...
https://proszewycieczki.wordpress.com/2022/03/26/puszcza-kampinoska-bylo-kiedys-jezioro-tomczyn/
Na filmie od 6:30
@zuchtomek Mam znajomego, który kompletuje listę jezior, dookoła których przebiegł. Już chyba z pół tysiąca ma
@Ragnarokk No to jeszcze trochę mu zostało
@zuchtomek Uczysz się obsługi qgisa metoda prób i błędów, bądź z youtube'a czy masz jakieś inne metody?
@Evensah Prób i błędów głównie, bo póki co sam interfejs chcę poznać jak najlepiej. O jakieś podstawowe rzeczy pytam kolegę leśnika
@zuchtomek tak z ciekawości czemu uczysz się qgisa.
Pytam, bo sam na co dzień pracuje z tym ciemieżcą i zastanawiam się co Cię pchnęło do tego.
Btw jakbyś potrzebował jakiejś pomocy czy może jakiś takich bardziej losowych wtyczek które są przydatne to śmiało pisz. Ostatnio więcej robiłem wtyczek do niego niż standardowej pracy, ale trochę lat w nim się siedzi, więc mam nadzieję że coś tam pamiętam
@vealen NIE WIEM dlaczego ani po co xD
Na moje potrzeby (planowanie wycieczek) wystarcza spokojnie google earth, geoportal, bdl i stare messichtblatty
Ostatnio ktoś tu wrzucił mapkę z najpopularniejszymi miejscowościami w Polsce, ale coś mi nie pasowało i postanowiłem zweryfikować.
Jak już zweryfikowałem, że było tam spore niedoszacowanie to chciałem wszystkie te punkty pokazać na mapie, a po prostu wiedziałem, że ten kombajn to potrafi (domyślam się, że strzelam do muchy ze strzelby na słonie xD).
Nie wiem, chcę go poznać i może w przyszłości wykorzystać do planowania swoich wycieczek i na przykład spiąć funkcjonalności 4 różnych map, z których korzystam w jedno miejsce na zasadzie warstw.
W googlu online rysuje trasy, w geoportalu sprawdzam LIDAR, w Google Earth satelitarne zdjęcia historyczne i w międzyczasie zerkam jeszcze na mapy z przełomu XIX i XX w.
Domyślam się, że LIDAR spokojnie jakimś WMS podepnę, jak też pewnie stare mapy, ale póki co uczę się samego 'klikania'.
Zaczęło się od tego:
https://www.hejto.pl/wpis/mapa-trzech-najczesciej-wystepujacych-nazw-miejscowosci-w-polsce-na-podium-nowa-
@zuchtomek piękna grafika. Jeden z niewielu powodów dla ktorych moglbym się przeniesc na północną czesc Polski (drugim jest czyste powietrze i to w zasadzie tyle)
@zuchtomek No i zajebiście, powodzonka w nauce i trzymam kciuki. Nie wiem za bardzo jaki masz poziom, ale
Z tego co napisałeś możesz obczaić, o ile już ich nie używasz bo są dość basic, następujące wtyczki do QGIS. Mogą być przydatne właśnie do takiego "klikania" dla Kowalskiego (i nie tylko, bo dane z gugiku są już trochę bogate).
z Gugiku:
Archiwalna Ortofotomapa - to są te same dane co na geoportalu, jednak masz je w QGIS własnie jako warstwa i suwaczek do ustawiania daty. Nie musisz się męczyć z gejoportalem, aczkolwiek wtyczka jest dziurawa jak ser szwajcarski, często nie wczytuje, datę to tak musisz obczaić jak odczytywać. Jednak nie raz ratowała dupę do szybkiego sprawdzenia co tam kiedyś było.
Pobieracz Danych GUGIK - jeśli potrzebujesz zassać dane z gejoportalu do siebie to lepszej opcji nie ma. Masz tam wszystko. Zaczynając od właśnie tych samych fotek orto w True color, poprzez zdjęcia w bliskiej podczerwieni (polecam się przyjrzeć temu zagadnieniu, sporo można ugrać z tych danych) idąc przez wektorowe dane BDOT10k (budynki, drogi itp ogólnie infrastruktura budynków i budowli) kończąc właśnie na czystych danych lidarowych w formacie las/laz. Swoją drogą tutaj możemy podziękować Waldkowi ówczesnemu Głównemu Geodecie Kraju za udostępnienie nam tych danych całkowicie za darmoszkę! Dziękuję panie Waldku.
LAT LON Tools - wygodne, rozszerzone przybliżanie do współrzędnych.
A będąc przy laserach, do wykorzustujesz te dane lidarowe?
@zuchtomek Pod Kaliszem niepotrzebnie oznaczyłeś Jezioro Pokrzywnicke, to jest zwykły zbiornik, który powstał w latach 70.
edit: Taka sama sytuacja ze zbiornikiem w Piaskach w Ostrowie Wlkp.
@Irlfit Świetne oko
Faktycznie z tego co da się znaleźć oba wspomniane obiekty są sztuczne, natomiast to nie był mój subiektywny wybór, a po prostu wszystkie zbiorniki wodne skatalogowane jako 'jezioro' w Polskim Rejestrze Nazw Geograficznych przez głównego geodetę
Szkoda, że wychodzi na to, że nie do końca można ufać rządowym danym
@vealen Dzięki, jak coś będę wiedział gdzie się zgłosić
Podczerwień brzmi ciekawie, w ten sposób jeszcze nie oglądałem okolicy
Jeśli chodzi o Lidar to mam na myśli głównie ukształtowanie terenu, czy zaglądanie w 'krzaki' - bo wiem, że jest też jakaś siatka LIDARowa, ale nie zagłębiałem się i nie mam pojęcia o co chodzi - jak mylę jakieś pojęcia to mnie popraw .
Ogólnie, czasem do szukania celu typu nietypowy obiekt w lesie (grodzisko, fundamenty po wsi czy leśniczówce, albo po prostu starej drogi), potem do sprawdzenia optymalnej ścieżki, a czasem po prostu z ciekawości
Zaloguj się aby komentować