Dlaczego nasza cywilizacja jest zacofana, czyli czym jest skala Kardaszewa
joemonster.orgPrzy okazji skali Kardaszewa warto wspomnieć o technologicznej osobliwości, która hipotetycznie może hipotetycznie bardzo zmienić oblicze naszej cywilizacji.
Technologiczna osobliwość (lub po prostu osobliwość, z ang. singularity) – hipotetyczny punkt w przyszłym rozwoju cywilizacji, w którym postęp techniczny stanie się tak szybki, że wszelkie ludzkie przewidywania staną się nieaktualne. Głównym wydarzeniem, mającym do tego doprowadzić, byłoby stworzenie sztucznych inteligencji przewyższających intelektualnie ludzi. Takie sztuczne inteligencje mogłyby opracowywać jeszcze wydajniejsze sztuczne inteligencje, wywołując lawinową zmianę w technologii.
<br />
Nazwę osobliwość wprowadził i rozpowszechnił Vernor Vinge w latach 80. XX wieku, porównując niemożliwość przewidzenia skutków takiego wydarzenia do niemożliwości zastosowania znanych nam praw fizyki w osobliwości grawitacyjnej. Podobne idee były jednak omawiane już w latach 50. i 60., m.in. przez Irvinga Gooda, Janusza Zajdla i Johna von Neumanna. Obawy, że takie wydarzenie mogłoby stanowić zagrożenie dla istnienia ludzkiej cywilizacji, wyrazili m.in. Bill Joy, Nick Bostrom i Hugo de Garis.
<br />
Ray Kurzweil przedstawił alternatywne podejście do osobliwości, twierdząc, że można przewidzieć jej nadejście na podstawie ekstrapolacji dotychczasowych trendów rozwoju techniki i uogólnienia prawa Moore’a na inne dziedziny technologii. Według Kurzweila, przełomy w rozwoju technologicznym zdarzają się w coraz mniejszych odstępach czasu, które zmaleją do minimalnych wartości około 2045 roku.
<br />
Robin Hanson stwierdził, że wiele „osobliwości” miało już miejsce w historii ludzkości, znacznie wpływając na rozwój gospodarki. Najjaskrawszymi przykładami była rewolucja neolityczna i rewolucja przemysłowa. Według niego, powstanie sztucznych inteligencji, zastępujących całą ludzką pracę, wywołałoby 60–250-krotny wzrost gospodarczy[7].
<br />
Hipotezę o dążeniu ludzkości do osobliwości podważają m.in. Hubert Dreyfus, Steven Pinker, Andriej Korotajew i Jürgen Schmidhuber.
<br />
Motyw osobliwości po raz pierwszy pojawił się w powieściach Vingego Marooned in Realtime i Ogień nad otchłanią. Obecnie jest często wykorzystywanym elementem fabuły w fantastyce naukowej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologiczna_osobliwo%C5%9B%C4%87Sądzicie, że technologiczna osobliwość pojawi się jeszcze za naszego życia czy to odległa pieśń przyszłości? Oczywiście wszystko zależy od definicji, możemy przyjąć, że preludium do osobliwości mogłaby fuzja jądrowa rozwijana przez AI.