#heheszki #glupiehejtozabawy #gownowpis
@Budo XDDDDDDDDDD
@Budo tak
Powiem ci ze białystok to miasto w którym wielu ludzi sie o mnie troszczyło, już na dworcu trzykrotnie pytali czy mam jakis problem....
Kupiłeś piwo mi i sobie? Tak, kupiłem mi i sobie.
To zależy czy zleciles kradzież czy zostałeś okradziony.
@Budo odpowiadam jako reprezentant Podlasia, tu nikt nie powie "ukradli dla mnie rower" i zamykam temat. Te dla nie stosuje się w 100% zamiennie z np. mi.
@HamsKloss @Budo
"Dla" jest używane w celowniku wyłącznie w sensie przekazywania czegoś komuś. Czyli "ukradli dla mnie rower", analogicznie jak "kupili dla mnie rower", oznaczałoby że ktoś ukradł ten rower, dając go mi. Nikt nie powie "ukradli dla mnie rower" w sensie że rower został jemu zabrany. Nikt nie powie "zabrali dla mnie bluzę" jak ktoś zabierze mu bluzę. Nikt nie powie "Jezu ufam dla ciebie", czy "wierzę dla ciebie" zamiast "ufam tobie, wierzę tobie" jak to napisał @Swietlan - bo to nie jest związane z przekazywaniem czegoś innej osobie. Użycie "dla" w tych przypadkach to wyłącznie wymysły ludzi z zewnątrz, my tak nie mówimy.
"powiedz dla taty", "idź i daj to dla Oli", "mamy coś na prezent dla Bożeny?", "weźmiemy coś dla Zbycha?", dla mnie te sformułowania wszystkie brzmią naturalnie jak "parking dla mieszkańców", "kwiaty dla żony". Dlaczego w klasycznej polszczyźnie poprawne jest "parking dla mieszkańców", ale już niepoprawne "miasto udostępniło parking dla mieszkańców"? A może poprawne? Czemu miasto jak udostępni parking dla mieszkańców to jest poprawne, ale jak Józek da kwiaty dla Oli to już jest niepoprawne?
My przyjmujemy po prostu, że "dla" jest poprawne we wszystkich w/w przypadkach, czy jest to w bezokoliczniku jako nazwa własna, czy jako część zdania opisująca czynność
@GazelkaFarelka zgoda w 99% (ten 1% odjęty za to bo ostatnio słyszałem że te "dla mieszkańców" też jest niepoprawne ale gdzieś kiedyś tak się przyjęło, nie pamiętam szczegółów :p)
@HamsKloss Na pewno samo sformułowanie "parking mieszkańcom" na tabliczce, jak wczoraj wrzucałam, nie jest poprawne. Parking dla mieszkańców. To jest parking dla mieszkańców. Inaczej się nie mówi.
Natomiast to samo sformułowanie rozszerzone do zdania: "Miasto udostępniło parking dla mieszkańców" to już rzekomo poprawne nie jest [?] - niby czemu? Już wtedy musisz powiedzieć że miasto udostępniło parking mieszkańcom. Nie kumam tego kompletnie, dla mnie oba brzmią poprawnie a nie dziwnie.
Z kolei mój mąż wiecznie mnie poprawia i się nabija, ale sam np. mówi "kogo to jest szklanka" zamiast "czyja to jest szklanka" i jeszcze się kłóci że tak jest poprawnie bo u niego na wielkopolskiej wsi tak gadają
@GazelkaFarelka
powiedz dla taty
To zdanie może być poprawne, ale ja to rozumiem tak, że mówienie ma sprawić tacie radość więc robimy to dla niego. Powiedziałbym "powiedz tacie".
mamy coś na prezent dla Bożeny?
To jest po polsku, bo prezent jest przeznaczony dla Bożeny, wszystko git, nie zmieniłbym nic.
idź i daj to dla Oli
Brzmi dla mnie jakbyś miał coś dać jakiejś osobie trzeciej, a Ola będzie miała z tego korzyść. Lub inaczej, że Ola poprosiła kogoś, żeby wyświadczył jej przysługę i coś komuś dał, bo ona nie może. Powiedziałbym "idź i daj to Oli".
"Parking dla mieszkańców" mówi o przeznaczeniu parkingu, jak "klatka dla chomików", "karmnik dla ptaków" etc.
W sformowaniu "miasto udostępniło parking dla mieszkańców" można dodać komu udostępniło rzecz, która nazwana została "parkingiem dla mieszkańców". Np. "miasto udostępniło turystom parking dla mieszkańców". W domyśle jest, że "parking dla mieszkańców" ma służyć mieszkańcom, ale to "dla" odnosi się do opisu parkingu, nie adresata.
@lurker_z_internetu
W sformowaniu "miasto udostępniło parking dla mieszkańców" brakuje mi komu udostępniło rzecz
czyli "miasto udostępniło parking dla mieszkańców mieszkańcom"?
@GazelkaFarelka edytowałem komentarz, bo w sumie sam się skapnalem, że tutaj nie trzeba wcale adresować. To tak jakby powiedzieć, że leśnictwo wstawiło nowe karmniki dla ptaków, domyślne jest, że zainteresowane będą nimi raczej ptaki, ale nie ma potrzeby o tym mówić. Nie jest to jednoznaczne, z "leśnictwo wstawiło nowe karmniki ptakom".
@lurker_z_internetu no i tutaj właśnie natywni Podlasiacy się gubią, kiedy można powiedzieć "dla", bo "miasto udostępniło parking dla mieszkańców" jest poprawne, ale "miasto rozdało bilety dla mieszkańców" to już niepoprawne, więc postanawiają na wszelki wypadek nie używać "dla" w ogóle, w żadnym przypadku XD
Nawet ja tego nie odróżniam, ale po prostu sprawdzam sobie w głowę alternatywną wersję jak pic rel, jeżeli brzmi głupio to znaczy że można w tym przypadku użyć "dla"
@GazelkaFarelka no i tutaj właśnie natywni Podlasiacy się gubią, kiedy można powiedzieć "dla", bo "miasto udostępniło parking dla mieszkańców" jest poprawne, ale "miasto rozdało bilety dla mieszkańców" to już niepoprawne,
Można też powiedzieć, "miasto udostępniło parking mieszkańcom", ale ja to bym zrozumiał tak, że był jakiś parking, ale mieszkańcy nie mogli z niego korzystać, a teraz już mogą.
"Miasto udostępniło parking dla mieszkańców" to inaczej "Miasto oddało do użytku nowy parking przeznaczony do użytku przez mieszkańców". Nie ma tu wprost informacji komu udostępniono ten parking, to jest domyślne. Tak w "domku dla lalek" będą raczej mieszkać lalki, a nie chomiki.
"miasto rozdało bilety dla mieszkańców"
To trochę tak jak "kot zjadł całe jedzenie dla psa i teraz pies nie ma co jeść". Bo "dla" oznacza, że to było psie jedzenie. Więc analogicznie tutaj to rozumiem tak, że miasto miało jakieś bilety, które należały się mieszkańcom, ale np. rozdało je imigrantom.
Zaloguj się aby komentować