Bo mam okazję tanio kupić, bez dowozu (zamawiam jeszcze inne rzeczy), i myślałem kupić sobie trochę takich - 3m, 60mm w najwęższym miejscu, na wszelki wypadek, a nóż się przydadzą do budowy jakiejś tymczasowej kanciapy na drewno albo co.
Co sądzicie?
#drewno
#diy #budownictwo #stolarstwo
Tylko wyobraźnia Cię ogranicza. A jak wyobraźni zabraknie to zawsze zrobisz fajne ognisko 😄
@Opornik zrób sobie palisadę.
@AdelbertVonBimberstein I będę Opornik Palownik?
Na wsiach tną na pół i robią łaty dachowe do budynków gospodarczych. Zawsze może być na jakieś ogniska czy do pieca.
@Pieszczoszek Do pieca sosna to bardzo zły pomysł. Pomysł z cięciem na pół super, ale to trzeba mieć pewnie jakieś prowadnice do krajzegi, na oko się nie da.
@Opornik sosna w piecu nie robi problemu jak jej nie kisisz
@Opornik ja tam z wujkiem za młodu cieliśmy "na oko" i dach na stodole 20 lat nadal stoi
@Opornik stelaż na huśtawkę, płot, różne konstrukcje pod winogron np itp :)
Winogrono/winogrona*
Jeśli niekorowane, to zaraz robak wejdzie, szkoda zachodu. Jak korowane to można wykorzystać na słupki do tymczasowego ogrodzenia z siatki leśnej.
@s_____ A środki przeciw drewnojadom? Albo okorować ręcznie?
@Opornik jak korować to tylko szpadlem (serio), ale to jest full roboty - tym gówienkiem co wrzuciłeś to od razu daj sobie spokój. Możesz zrobić huśtawkę z tego, możesz konstrukcję szopki cyknąć. Jak wyżej ktoś wspomniał, tylko wyobraźnia Cię ogranicza.
Jak, kurła szpadlem 🤔
@dez_ A może szlifierką z nakładką drucianą? Tak czy inaczej, nie jest to materiał do konstrukcji na lata... Chociaż praktyka pokazuje że prowizorki są najtrwalsze.
Kiedyś na szybko zrobiłem komuś sławojkę - 3 stare drzwi wewnętrzne (pilśnia, płyta wiórowa itd), na dach gruba skleja, wszystko złapałem kontownikami - na sklejkę reszta papy - 7 rok stoi, jebana.
@Opornik szlifierkę odpuść, naprawdę do tego tylko szpadel. Jeśli to dokładnie te żerdzie które możesz kupić (na zdjęciu) to wydają się świeżo ścięte, a dzięki temu będą się łatwiej obierały z kory (szpadlem najszybciej). Są jeszcze techniki z myjką ciśnieniową, ale to mało wydajne i kosztowne (pomijając że musi być naprawdę mocna myjką - żaden karcherek).
@dez_ Zdjęcie dałem poglądowe, ale dzięki za radę, przetestuję niedługo.
żaden karcherek
Heh, miałem kiedyś na robocie myjkę która by łeb obcięła, bynajmniej nie koloryzuję, wiem co masz na myśli.
@Opornik W tym roku korowałem żerdzie na trzonki takim byle karcherkiem i dawało radę. Jeśli stemple są świeże, to powinno dać radę karcherkiem. Środki przeciw robactwu działają jedynie po zdjęciu kory.
@Klapek00 wielu możliwości nie ma, więc na pewno wpadniesz na to sam :), podpowiem tylko tyle że musi być w miarę płaski z lekko ostrzejszą krawędzią.
@s_____ Przy okazji, możesz coś polecić na drewnojady?
@dez_ IMO to jak jedzenie zupy widelcem, niby można ale są do tego inne przyrządy. Ale jestem ciekawy efektywności użycia szpadla do korowania. Sprawdzę w wolnej chwili 😉
@Opornik Najszybciej i w miarę skutecznie, jest stosowanie wszelkiego rodzaju preparatów solnych, jeśli chodzi o drewno konstrukcyjne. Jeśli chodzi o budowle z drewna, to używać drewna bez kory, heblowanego, a zabezpieczenie, to właściwie wszystkie preparaty spełniają normy. Od siebie polecam v33.
te stemple mogą być za suche aby je korować,
niby można, ale mordęga straszna
żeby to poszło na drewno opałowe poprzez cięcie na pilarce stołowej a.k.a krajzedze, to się upewnij czy to nie ma powbijanych gwoździ, albo jakiś metalowych dodatków pobudowlanych
bo jak się tarcza nadzieje to będzie wesoło (´・ᴗ・ ` )
pomysłów nie mam poza zrobieniem tratwy
za cienkie to żeby puścić na traka i zrobić z tego jakieś kantówki
choć żeby coś budować z sosny to z założeniem wymiany materiału po max 5 latach
Zaloguj się aby komentować