Cytat na dziś:
Jedyną pozytywną opinią, jaką można by wyrazić o rozmaitym leżącym wokół pieczywie, była ta, że jest pewnie tak samo jadalne jak w dniu, gdy zostało upieczone. Chociaż lepszym określeniem byłoby "wykute". Chleb krasnoludów wykorzystywany był jako posiłek tylko w ostateczności, a służył także jako broń i waluta. Krasnoludy, o ile Vimes się orientował, nie należały do osobników religijnych, jednak sposób, w jaki myślały o chlebie był temu bliski.
Terry Pratchett, Piąty elefant
#uuk
moll

@ewa-szy a proszę bardzo

Alky

@moll Rzecz i cała rzecz.

Dzikie_oregano

Jak się u Was mówi na ten końcowy kawałek chlebka? W moim rodzinnym mieście to była piętka albo dupka dupka chlebka bożego

tyle_slow

@moll nigdy się nie przekonałem do Pratcheta, chociaż miał super fragmenty. Może znów spróbuję.

Dzikie_oregano

@tobaccotobacco nigdy nie słyszałam, cudne! Jaki to województwo?

tobaccotobacco

@Dzikie_oregano wschodnie mazowsze

Borsuk_z_boru

@Dzikie_oregano u mnie też przylepka - mazowieckie na wschód od wisły

GazelkaFarelka

@Dzikie_oregano @tobaccotobacco @Borsuk_z_boru nie znacie się, piętka to końcówka, a przylepka (jak sama nazwa wskazuje) powstaje w miejscu gdzie jeden chleb zetknie się z drugim w trakcie pieczenia.


Na prawym chlebku widać przylepkę.

597ecaf9-985f-4289-8814-3ddd52c2c173
2655d316-4a49-41e1-879d-31fa45ae5714
tobaccotobacco

@GazelkaFarelka środkami się nie stykają tylko przylepkami właśnie

dziedzicpruski

@GazelkaFarelka I co z tego, że być może kiedyś przylepka znaczyło coś innego niż teraz? Kiedyś określenie czerstwy chleb, znaczyło, świeży chleb. Dziś czerstwego nikt nie chce. Tylko Pepiczki wciąż wolą czerstwy.

Ja od dziecka uwielbiam przylepki.

GazelkaFarelka

@tobaccotobacco stykają się dowolną częścią która leży w pobliżu innego chleba. Na załączonych zdjęciach na przykład u mnie przylepka była po bokach chlebków bo się zetknęły bokami (widać na zdjęciu w piekarniku). Na zdjęciu na kratce jest tylko odwrócony o 90 stopni (widać po nacięciu na górze).


Owszem przylepka może być na piętce i wtedy jest dwa w jednym, ale piętka to nie to samo przylepka. Piętka jest stałą częścią chleba, a przylepka powstaje tylko jeżeli bochenki się zlepią. Etymologia nazwy jest zresztą jednoznaczna.

moll

@tyle_slow próbuj może zacznij od straży albo wiedźm?

tobaccotobacco

@GazelkaFarelka być może w moim regionie chleby pieczono tak by stykały się w ten sposób zawsze, ani nie jestem za to odpowiedzialny, ani nie mam zamiaru z tego powodu wojować

Sniffer

@moll zdaje mi się, że już było

moll

@Sniffer właśnie nie pamiętam, który już był, a nie miałam czasu rano sprawdzać

Zaloguj się aby komentować