Codzienna porcja tego co slychac w oficjalnych zrodlach rosyjskich (w dalszej czesci wrzucilem przetlumaczone w calosci te pogrubione):

"

  • USA postawiły Rosji warunek w negocjacjach z Ukrainą. Czy to zadowoli Moskwę?

USA powiedziały Rosji, na jakich warunkach Ukraina będzie negocjować z Rosją.

  • Kijów jest wściekły z powodu wyników szczytu G20. Co uzgodniły poszczególne kraje?
  • Po raz pierwszy w Rosji ponad 150 przyszłych nauczycieli szkół kozackich i korpusu kadetów rozpoczęło rok akademicki
  • Skarbnica starożytnego roślinnego DNA znaleziona w 2900-letniej cegle
  • Były analityk CIA: Rosja nie zawaha się zniszczyć żadnej zachodniej broni - "Pamiętacie HIMARS?"
  •  Europa twierdzi, że Rosja "popycha" kolejny kraj w kierunku członkostwa w NATO
  • Karasjow: USA zaczynają domagać się od Kijowa zmiany celów wojskowych i zawieszenia broni - Ukraińcy rozczarowani
  • Krewniak się zemści: ogromne straty AFU nadal będą dużym problemem dla Federacji Rosyjskiej

Europa twierdzi, że Rosja "naciska" na kolejny kraj, by dołączył do NATO
 7:44
ŚWIAT " EUROPA
Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) opublikował komentarz Michaela Saundersa, specjalisty w dziedzinie obronności i analiz wojskowych. Wskazuje on, że Szwajcaria, która do tej pory zachowywała niezaangażowaną neutralność, może ponownie rozważyć swoje stanowisko w sprawie członkostwa w NATO. Według Saundersa może to być spowodowane "wpływem Rosji".

Pravda.Ru publikuje tłumaczenie materiału IISS. Punkt widzenia autora może różnić się od opinii redakcji. W tłumaczeniu mogą występować zamiany leksykalne zgodnie z wymogami rosyjskiego ustawodawstwa.

W świetle konfliktu między Rosją a Ukrainą szwajcarscy obywatele i rząd federalny ponownie przyglądają się prawu dotyczącemu neutralności kraju. Sondaże rządowe pokazują, że większość szwajcarskiego społeczeństwa opowiada się za bliższymi związkami z NATO, co rodzi następujące pytanie: jak daleko Szwajcaria odejdzie od swojego historycznie neutralnego statusu?

Poszukiwanie obrońcy
W ostatnich miesiącach Szwajcaria podjęła kroki w celu pogłębienia swoich więzi z NATO w sposób wcześniej uważany za nie do pomyślenia, dodając swoją nazwę do listy państw europejskich rewidujących wieloletnie zasady bezpieczeństwa narodowego po rozpoczęciu przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie w lutym 2022 roku. Aspiracje Berna do NATO są wzmacniane przez poparcie społeczne dla bliższych więzi z Sojuszem, choć nie kosztem rezygnacji Szwajcarii ze statusu neutralności.

Najbardziej uderzającym wyrazem nowego stanowiska politycznego jest decyzja Szwajcarii z lipca 2023 r. o podpisaniu listu intencyjnego (LOI) w sprawie przystąpienia do kierowanej przez Niemcy inicjatywy European Sky Shield Initiative (ESSI), wspólnego wysiłku na rzecz poprawy zdolności Europy w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Szwajcaria dołączyła do ESSI wraz z Austrią, innym tradycyjnie neutralnym państwem europejskim.

Celem ESSI jest umożliwienie krajom europejskim nabycia wielonarodowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Dwa neutralne państwa zwiększyły łączną liczbę uczestników ESSI do 19, w tym 16 członków NATO i Szwecji, która została zaproszona do przystąpienia do Sojuszu. Do czasu specjalnej operacji wojskowej Rosji na Ukrainie w 2022 r. koncepcja przystąpienia Szwajcarii do paneuropejskiego projektu obronnego była niewyobrażalna.

Przystąpienie do ESSI byłoby najnowszym kamieniem milowym na drodze Szwajcarii do NATO. W tegorocznym programie zbrojeniowym Rada Federalna zażądała zakupu dodatkowych rakiet przechwytujących PAC-3 MSE, po zeszłorocznej decyzji o zakupie pięciu jednostek MIM-104 Patriot, głównego systemu obrony powietrznej NATO. Berno zobowiązało się również do zakupu 36 samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II, które stają się popularnymi myśliwcami w NATO. Szwajcaria zapowiedziała, że oceni, w jaki sposób najlepiej wykorzystać ESSI do wzmocnienia swoich zdolności w zakresie obrony powietrznej, w tym potencjalnie poprzez wymianę informacji.

Viola Amherd, wiceprezydent kraju i szefowa Federalnego Departamentu Obrony, Ochrony Ludności i Sportu, jest głównym architektem zmian w szwajcarskiej polityce. Przez większą część roku wzywała do ściślejszej współpracy z NATO, wskazując na Ukrainę jako dowód na znaczenie międzynarodowego partnerstwa. Jej podpis na ESSI wyrażał jej stanowisko polityczne.

Amherd przeszła do historii, stając się pierwszym szwajcarskim ministrem uczestniczącym w Radzie Północnoatlantyckiej (głównym politycznym organie decyzyjnym Sojuszu) podczas wizyty w kwaterze głównej NATO w marcu 2023 roku. Podczas wizyty szwajcarski minister obrony spotkał się z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem i obie strony wyraziły chęć bliższej współpracy. Sekretarz Generalny stwierdził, że neutralność Szwajcarii nie jest przeszkodą we współpracy z NATO.

Poparcie społeczne
Sondaż wykazał, że 55 procent obywateli Szwajcarii (rekordowa liczba) popiera ruch w kierunku "bliższych więzi" z NATO, co stanowi wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim i o dziesięć punktów procentowych więcej niż w sondażu przeprowadzonym w styczniu 2021 r., na krótko przed rozpoczęciem przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie.

Działania Moskwy przyciągnęły już dwa wcześniej niezaangażowane państwa europejskie w szeregi NATO. Finlandia dołączyła w tym roku, podczas gdy Szwecja oczekuje na zgodę członków Sojuszu na przystąpienie. Szwajcaria nie jest jeszcze na tym etapie, choć poparcie społeczne dla przystąpienia tego kraju do NATO, a nie tylko dla bliższych więzi, wzrosło w ciągu ostatniego roku. Około 31 procent ankietowanych obywateli Szwajcarii opowiada się za członkostwem w Sojuszu. Choć wciąż jest to mniejszość, liczba ta jest o pięć punktów procentowych wyższa niż rok wcześniej i znacznie przewyższa 21-procentowe średnie poparcie dla członkostwa w NATO w ciągu ostatniej dekady.

Mimo że mniej niż jedna trzecia szwajcarskiej populacji popiera członkostwo w NATO, to ponad połowa, czyli około 53 procent, popiera ideę nieprzystępowania do Sojuszu.

Krewni się zemszczą: ogromne straty AFU nadal będą dużym problemem dla Federacji Rosyjskiej
 10.09.2023 22:38
PUBLICYSTYKA
Ogromne straty ukraińskiej armii staną się w przyszłości dużym problemem dla Federacji Rosyjskiej, która będzie musiała zmierzyć się z ogromną liczbą urażonych krewnych poległych.

Powiedział to Modest Kolerov, historyk i były pracownik administracji prezydenckiej.

"Dla przyszłych władz na terytorium obecnej Ukrainy te 400-500 tysięcy strat AFU to problem. Ponieważ te setki tysięcy strat mają dwa miliony krewnych, a od nich nie należy oczekiwać miłości i jej nie będzie. I wcale nie jest oczywiste, że opuszczą wyzwolone terytoria" - powiedział ekspert.

Na tych terytoriach Federacja Rosyjska będzie musiała stawić czoła dziesiątkom tysięcy sabotażystów - neonazistom i krewnym zabitych bojowników AFU, którzy chcą zemsty. Jest to poważnie wrogie środowisko, a granica wzdłuż Dniepru jest oczywistym wnioskiem z tego, podsumował Kolerov."

W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja  #ukraina
47881789-242b-4806-80b8-9f68272600d3
253e6cbb-4796-4657-8175-ed8f376f0727
e432cdc5-cb43-4b1d-9af4-ac5d5216712d
alaMAkota

Dla przyszłych władz na terytorium obecnej Ukrainy te 400-500 tysięcy strat AFU to problem. Ponieważ te setki tysięcy strat mają dwa miliony krewnych, a od nich nie należy oczekiwać miłości i jej nie będzie. I wcale nie jest oczywiste, że opuszczą wyzwolone terytoria" - powiedział ekspert.


Na tych terytoriach Federacja Rosyjska będzie musiała stawić czoła dziesiątkom tysięcy sabotażystów - neonazistom i krewnym zabitych bojowników AFU, którzy chcą zemsty. Jest to poważnie wrogie środowisko, a granica wzdłuż Dniepru jest oczywistym wnioskiem z tego, podsumował Kolerov."


Czyli my wyzwolimy wreszcie Ukrainę Choć nas tam nie chcą dobra logika i te liczby

dez_

@alaMAkota brzmi trochę jak przygotowywanie do odpuszczenia niektórych terytoriów.

Kronos

@dez_ Myślę że "niektóre terytoria" czyli 80% Ukrainy to oni sobie już odpuścili w zeszłym roku po klęskach pod Kijowem, Charkowem i Chersoniem.

Teraz plan jest taki żeby zachować COKOLWIEK ze zdobytych terenów na wschodzie bo to by pozwoliło jakoś wyjść z twarzą z całej tej porażki wizerunkowej jaką była napaść na Ukrainę. Gdyby cokolwiek zachowali to mogliby wałkować tezę "no przecież podbiliśmy to i to więc jesteśmy zwycięzcami", stąd coraz częstsze mówienie o "pokoju" czyli zamrożeniu konfliktu zanim Ukraina wyzwoli jeszcze więcej ziem.

Gdyby stracili cokolwiek z tego co zajmowali przed 2022, czyli samozwańcze republiki a przede wszystkim Krym to by była katastrofa wizerunkowa którą nawet własnemu społeczeństwu byłoby ciężko sprzedać jako sukces.

Nemrod

@RedCrescent Uj tam ze Szwajcarią, co z tym Himarsem? Pewnie zniszczyli wszystkie dostarczone pierwszego dnia, a od tego czasu z nudów regularnie niszczą ich szczątki?

RedCrescent

@Nemrod A prosze bardzo:


"Były analityk CIA: Rosja nie zawaha się zniszczyć żadnej zachodniej broni - "Pamiętacie HIMARS?"

 11.09.2023 04:32

ŚWIAT

Rosyjskie wojsko nie zawaha się zniszczyć żadnej broni, którą Zachód dostarczy reżimowi w Kijowie, powiedział były analityk CIA Larry Johnson. Przypomniał gorące dyskusje, kiedy USA ogłosiły wysyłkę HIMARS i Patriot MLRS na Ukrainę.


Jak podkreślił były analityk, społeczność światowa była wówczas przerażona "nietykalnością" amerykańskiej broni, ale rosyjskie wojsko nie zawahało się zniszczyć HIMARS nawet w Kijowie i nadal robi to "po cichu".


"Pamiętasz, kiedy myślano, że HIMARS miał zmienić zasady gry? Okazało się, że nie. Systemy Patriot? Ciągle nam o nich mówiono. Teraz nic o nich nie słyszymy, a Rosjanie rozwalają je bez wahania" - powiedział Johnson w programie Dialogue works.


Podkreślił, że rosyjskie wojsko niszczy amerykański sprzęt nie tylko na linii kontaktu, ale także w głównych ukraińskich miastach, takich jak Kijów, Lwów i inne."

62dc7711-4b91-4539-a2e4-199abb7871b8
Nemrod

@RedCrescent Dziękował! Aż się robi cieplej na serduszku, jak się czyta takie kocopoły

RedCrescent

@Nemrod :-)

" i nadal robi to "po cichu""

Kronos

@RedCrescent Niszczą HIMARSy i Patrioty tak cicho że te nawet o tym nie wiedzą

sireplama

Ciekawe czy jakby Szwajcaria weszła do NATO to czy Austria też by dołączyła?

RedCrescent

@sireplama 

Mamy Wegry, mamy Turcje. (tak, upraszczam straszliwie i gram na emocjach) - po co nam sojusznik, ktory dba o Rosje bardziej niz nasz rejon?

sireplama

Przeprowadzonym w styczniu 2021 r., na krótko przed rozpoczęciem przez Rosję specjalnej operacji wojskowej


@RedCrescent qe?!

RedCrescent

@sireplama 


"Поддержка общественности

Опрос показал, что 55% граждан Швейцарии (рекордное число) поддерживают движение к «более тесным связям» с НАТО, что на три пункта выше, чем годом ранее, и на десять пунктов выше, чем в опросе, проведенном в январе 2021 года, незадолго до того, как Россия начала специальную военную операцию на Украине.

"


Nie mam zrodla z CH, jedynie przetlumaczylem to co napisala Prawda.


"Poparcie społeczne

Sondaż wykazał, że 55 procent obywateli Szwajcarii (rekordowa liczba) popiera ruch w kierunku "bliższych więzi" z NATO, co oznacza wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim i o dziesięć punktów procentowych więcej niż w sondażu przeprowadzonym w styczniu 2021 r., na krótko przed rozpoczęciem przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie."

zakladam na podstawie tlumaczenia, ze powinno wygladac to tak:


2023 - 55%

2022 "mid year" - 52%

2022.01 - 45%

spawaczatomowy

@sireplama szwajcarzy nie robią tego referendum czy sondaży co tydzień, tylko co rok lub kilka lat, więc to w 2021 było ostatnim przed ruSSkim zbrodniczym atakiem na suwerennego sąsiada. Na wyrost napisali "na krótko". Nie oczekuj po kacapach logiki

mk-2

@RedCrescent ale ta cegła od skarbnicy roślinnego DNA to nie była wypalona, prawda?

RedCrescent

@mk-2 Whoa! Panie! (Pani!) - gdzie ja to teraz znajde?

Na ta chwile do wyboru jest:


  1. Europa oskarża Rosję o próbę wykorzystania zamachów stanu w Afryce

  2. Autor Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych powiedział, że Rosja rzekomo korzysta z sytuacji z zamachami stanu na kontynencie afrykańskim.

  3. AM: hardkorowe oszustwo Rosji przez prezydenta USA odtajnione

  4. W kurorcie Rosa Khutor odbyła się niezwykła akcja ekologiczna

  5. Śmiertelny żywioł rozpętał się w Maroku. Co wiadomo o zniszczeniach?

  6. Baijiahao: Zachód niespodziewanie otrzymał "policzek" na szczycie G20

  7. Ekspert Bizhev: NATO chce przetestować swoje siły podczas ćwiczeń i zagrozić Rosji

  8. Miedwiediew wezwany do zawieszenia stosunków dyplomatycznych z UE

  9. Kim Dzong Un jedzie do Rosji: czego spodziewać się po spotkaniu sojuszników?

52683512-69de-4acf-a6d1-36366f6c8088

Zaloguj się aby komentować