Pytanie do ludzi w temacie, mam butle 8L argonu ale widzę ze szybko schodzi, ile kosztuje duża butla + kaucja? Bo wymiana małej na pełną to 70zl.
@dildo-vaggins kurde aż mam ochote swojego tiga uruchomić i sobie przypomnieć
A przydało by się zrobić filtr katalityczny i używać też jako aromatyzera
@dildo-vaggins Kup sobie soczewkę i puszczaj więcej gazu. No i trochę mniejszy prąd bo masz podtopienia, musisz szybko spawać przez co argon nie chroni wciąż rozgrzanego materiału.
@Atarax filtr katalityczny Chodzi ci o miedziuchę na samym dole kolumny? To jest ważne przy jednokrotnym przerobie. Jeśli zastosujesz metodę 2,5 to nie potrzeba miedzi (ale nie zaszkodzi).
@myoniwy mam soczewkę, taka szklana, może gazu za mało, miałem ustawione 12L/min, ogólnie elektroda nie jest ciemna ani nic. Ile sugerujesz gazu?
@myoniwy bardziej chodzi mi o wykorzystywanie tego jako aromatyzer. Miedź mogę od razu w rurę wkładać, ale często grzeje na pustej więc trzeba wyciągać
@dildo-vaggins bez szklanej dyszy (na chuj to komu xd) walking the cup po krawędziach z porcelanką 5 albo 6
(soczewka to to sitko do wymuszania laminarnego wypływu gazu z dyszy a nie sama szklana dysza)
Jeśli musisz z wolnej ręki koniecznie to na giętkim palniku żeby ustawić kąt dyszy i rękawica z osłoną termiczną żeby kontakt mieć dla prowadzenia dłoni po flanszy (tylko nie porzezaj powierzchni bo pewnie uszczelka przyjdzie)
No i po co pulsem? Dystrybucję ciepła półprądem reguluj. Puls jest ok, ale do cienkich ścianek
@spawaczatomowy jakoś tak z pulsem jest mi łatwiej. A co oznacza regulowanie półprądem? Druga strona lepiej mi wyszła, zwiększyłem na 1.5Hz i minimalnie wydłużyłem górny puls.
Palnik mam sr9 flex bez przycisku i pedał do zajarzania łuku.
@dildo-vaggins Pedał tylko do zajarzania czy też do regulacji prądu?
Czego wybrałeś SMS a nie TC? TC jest o tyle lepsze że łatwiej rozkręcić jak jest ciepłe i jest możliwość odwrócenia elementów do góry nogami, a w SMS nie da się.
Do KEGa też wspawałeś SMS? Z tego co pamiętam to na oryginalny fitting pasuje któryś TC.
@myoniwy po prostu chciałem sms. Moja spawarka THF206p nie ma regulacji prądu pedałem, złącze jest 2 pin. Do kega nie wspawalem jeszcze bo ucząc się wypaliłem spora dziurę która muszę naprawić ale jeszcze nie wiem jak, prawdopodobnie kawałkiem blachy nierdzewnej.
@dildo-vaggins
A co oznacza regulowanie półprądem?
Na panelu to ten parametr zaznaczony na czerwono.
Twoja spawarka w domyśle nie obsługuje tego, ale da się to obejść:
W instrukcji masz podany przebieg procesu z wykresem dla dwutaktu (ten drugi zrzut ekranu), a interesuje nas dokładnie czas pomiędzy chwilą t3 a t4 pod koniec procesu. No więc gdy potrzebujesz schłodzić jeziorko, ale nie chcesz przerywać spawania, to ustaw sobie czas opadania prądu na 5-7 sekund i wtedy:
● w momencie wymaganego schłodzenia jeziorka zwalniasz pedał
● prąd powoli opada
● jeziorko stygnie ale nie krzepnie, bo naciskasz znowu pedał i podnosisz prąd spawania
O wiele łatwiej jest z palnikiem sr26 z dwoma przyciskami, pod jednym jest start i stop, a pod drugim właśnie tzw pauza lub inaczej półprąd (procentowo ustawiony).
Ale da się to regulować właśnie tym czasem opadania pod warunkiem spawania w dwutakcie
@dildo-vaggins ogólnie z tigiem nauka jest zawsze taka:
-
Chujowo
-
Chujowo, ale stabilnie
-
Stabilnie, ale czasem chujowo
-
Stabilnie
-
Progres
A i nie zrażaj się, na początku zdobywa się 90% wiedzy, potem to już tylko korekty swoich błędów i kwestia wprawy
@spawaczatomowy Ten sposób zadziała tylko jeśli spawarka nie będzie wyglądała łuku po ponownym naciśnięciu pedału. Mój Spartus niestety wygasza, ale za to mam możliwość regulacji prądu przyciskami lub potencjometrem.
@myoniwy w dwutakcie powinno to działać, bo obwód zamyka się tutaj i otwiera zerojedynkowo.
W czterotakcie zgasi się natychmiast łuk i napewno to nie zadziała.
Spawarki mogą mieć inaczej zaprojektowany przebieg procesu i u Ciebie może to skutkować gaszeniem, ale w inwertorowych (nawet makrokeszach) z którymi miałem styczność zawsze to działało na 2T. Subtelne różnice to był zazwyczaj tylko płynny lub skokowy wzrost natężenia.
@dildo-vaggins daj znać jak to u Ciebie wygląda, bo aż ciekawy jestem
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@spawaczatomowy u mnie jeśli ustawie długi czas wygaszania łuku, np 2 sekundy to po puszczeniu pedału łuk maleje ale gdy nacisnę znowu to moc wzrasta bez użycia hf.
@dildo-vaggins super, no to na twoim miejscu do spawania ścianek 2mm i większych olałbym puls i wyskilował tę metodę kontroli jeziorka. Na pulsie jeziorko jest płytkie i żelowate, a gdy jest dużo mięsa wkoło, to nie wtapiasz się odpowiednio, bo materiał spawany odbiera zbyt szybko ciepło.
No i nie masz możliwości wstrzymania spawania bez zgaszenia łuku - a to się przydaje gdy np chcesz poprawić swoją pozycję. Pamiętaj, że każde rozpoczęcie i zakończenie spoiny to potencjalne przyklejenia, niezgaszone kratery (pora lub wręcz nieszczelność) i niepotrzebna energia w strukturze stopu
Miłej zabawy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@dildo-vaggins
długi czas wygaszania łuku, np 2 sekundy
Dwie sekundy to bardzo krótkie wygaszanie
@spawaczatomowy dzięki za poradę, wrócę do domu to sprawdzę ten sposób o którym piszesz, jaki czas wygaszania radzisz?
@spawaczatomowy Aż byłem sprawdzić swoją spawarkę jeszcze raz. No i wygasza łuk do zera i zapala od nowa.
@dildo-vaggins im więcej materiału, grubsza ścianka, wyższa spoina, tym dłużej, bo i energii masz dużo w spoinie i trzeba ją płynnie rozprowadzić żeby nie dopuścić do zbyt gwałtownego skurczu podczas chłodzenia spoiny.
Jak na szczelność styki robię, to minimum daję pod 4 sekundy.
Jak widzisz, że zamykasz spoinę, to zaczynasz gasić po najechaniu na nią i jedziesz po już położonej by koniec nalać i stopić na zespawany początek tejże spoiny dodając raczej oszczędnie drut (jeśli w ogóle).
Idealnie jest, jak masz ułożone zakończenie z praktycznie niewidocznym końcem spawania (trudne w chuj, ale do zrobienia jak się setki tych samych styków robi na dzień - ja nie umiem, a jak przypadkiem wyjdzie, to sam się sobie dziwię).
Jak robi się taki sutek odstający na kraterze, tzn, że masz za wysoki prąd końcowy po opadaniu albo maszyna zrywa łuk zbyt gwałtownie z takim charakterytycznym pyk!. Można ten cycek rozprowadzić po zimnej spodnie, ale lepiej ustawić prąd końcowy troszkę niżej. Zazwyczaj to wypada od 10 do 20 amper i nie ma reguły, każdy styk będzie inny. Tak bezpiecznie można przyjąć około 17A i od tego w górę lub w dół jeśli potrzebna korekta.
Dobrze ustawiony prąd końcowy, to taki, który w czterotakcie pozwala na "malowanie" mikrojeziorkiem, ale nie powoduje sutka po zgaszeniu łuku.
Idealny to taki, który pozwala płynnie schłodzić jeziorko do fazy stałej bez powstania dziurki lub sutka.
Piszę "zazwyczaj, raczej, około" itp, bo zawsze jest tak, że każdy znajduje swój własny sposób. Istnieją wps i wytyczne spawania - są to pewne zakresy parametrów w których spoina wykonana w wyizolowanych warunkach powinna się udać, ale te ramy nie są sztywne. Każdy z nas ma własne zmysły, z różną prędkością reaguje albo ma bardziej elastyczne lub sprawne ciało. No i spawa się różne materiały na różnych sprzętach.
@myoniwy ale radzisz sobie przyciskiem na palniku
@spawaczatomowy dzięki, faktycznie przy ściance 2mm dałem 2 sekundy, prąd wygaszania 10A i juz kraterów nie mam. Te elementy od złącz SMS wkładam na rurę i łącze bez drutu, ładnie się ze sobą zlewają. Ale pachwiny robię z drutem żeby nadtopien niepotrzebnie nie robić.
Zaloguj się aby komentować