robiony totalnie amatorsko na drożdżach w garnku żeliwnym
Ale zbity się wydaje. Nie wiem czy to dobrze czy źle xD
@dru_gru mi smakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jest dość zbity ale mi to odpowiada tbh. Wytrzymuje tydzień po upieczeniu, nie czerstwieje aż tak bardzo.
A nie ma dużych przestrzeni powietrznych bo jest rzadkie ciasto i siada przy przerzucaniu do garnka żeliwnego.
Ale wole takie rzadsze bo dzięki temu w 100g ma 227kcal, na redukcji wchodzi jak złoto.
@m76859 daj mu trochę bardziej urosnąć przed pieczeniem
@Acrivec jest dość wysoki poziom hydracji a daje mu wyrosnąć z 2h w ściereczce, przez to ze jest taki leisty(prawie 600ml wody na 800g maki), przy przerzucaniu do nagrzanego do 260 stopni garnka on siada.
@m76859 to "tylko" 75% hydracji, dziwne że się "leje". U mnie przy 75% jest mocno stały, że bez problemu na kamieniu mogę go robić (i to nawet na takiej polskiej mące 12%).
Ciasto siada najpewniej bo nie jest zbudowane prawidłowo. Spróbuj z autolizą + porządnym zagniataniem albo chociaż kilka sesji rozciągania i nakładania na siebie.
Z drugiej strony, ma on tobie smakować i jak smakuje to jest sztos. Ale chciałaś ocenkę to jest :] Swoją drogą też zaczynałem na drożdżach i przez długi czas taki drożdżowy chleb jadłem. Tez mi bardzo smakował. Potem odkryłem zakwas i się okazało, że to zupełnie nowy poziom
@m76859 Coil folding rób w takim razie
@Pjorun robiłem kiedyś na zakwasie ale to nie dla mnie. Fakt, smaczny jest ale dużo zabawy choćby z dokarmieniem dzień przed.
Ja robię na zwykłej mące biedronkowej 400g pszennej 650, 300g pszennej pełnoziarnistej 1850 i 100g żytniej 2000.
Wrzucam ciasto do robota i dotykam ciasta tylko w momencie przerzucania na ścierkę do podrosniecia.
Mi to odpowiada z tego względu, że i tak chleb jest sporo lepszy niż te które mogę kupić w mojej okolicy, nie zajmuje mi to praktycznie czasu, dobrze znosi mrożenie i spokojnie z tydzień może leżeć.
Bawiłem się też w wyrastanie ciasta więcej czasu z naciąganiem ale to nie moja bajka, efekt imo nie jest wymierny do poświęconego czasu
@m76859 to polecam kupic sobie takie mieszanki do chleba. Tam juz zakwas jakis jest nawet. Trzeba tylko dorzucic drozdzy. Roboty tyle samo, a mysle ze efekt koncowy powinien byc troszke lepszy. Na pewno warto sprobowac raz i sobie opinie wyrobic.
@Pjorun Wydaje mi się że dodatek 100 g mąki żytniej może tutaj powodować siadanie.
@Pjorun zapewne masz racje, ze to byłoby zdecydowanie lepsze i wizualnie i smakowo, natomiast mam zapas mąki w szafie na jakies 30 chlebów a to dla mnie i żony jakies 60 tygodni jedzenia xD no i taka najciulowsza mąka jest dość tania.
Raczej nie będę modernizował przepisu, choć wiem, że dałoby się to ulepszyć niewielkim kosztem.
Może jest jako tako ale kto robi dobrze ヽ(⌐■_■)ノ
@m76859 Tu masz prosty przepis na chleb na drożdżach, można go robić z również z taniej zwykłej mąki, a wychodzi fajny puszysty bochenek z chrupiącą skórką.
@GazelkaFarelka dzieki! Może spróbuję choć zniechęca mnie to składanie ciasta. Chwalę sobie fakt że mam kontakt z tym ciastem tylko w momencie wrzucania składników i przy wykladaniu. Uwielbiam gotować ale bardziej eksperymentalne rzeczy niż setny raz chlebek
@m76859 Składanie jest spoko, tylko zamocz ręce. Poza tym w tym przepisie wszystko mieszasz łyżką. Zresztą ja do dziś chleb na zakwasie również mieszanie składników robię łyżką żeby nie skrabać potem ręki.
@GazelkaFarelka Nie ma co przekonywać IMO. Ewidentnie kolega m2137 po prostu nie lubi chleba sklepowego a i robić go nie chce
@Pjorun akurat wypiekacza nie polecam, chleb wychodzi bardzo przeciętny + nic nie można przykombinowac, czasem wystarczy odrobinę inna proporcja i siada, ta maszynka nie wybacza błędów xd
@GazelkaFarelka może jutro spróbuję zrobić taki składany chlebek ale nadal pszenno żytni i z tymi ciężkimi mąkami.
@m76859 Ciężkie pszenne mąki spoko, ale jak dodasz żytnią to nie wiem jak ciasto się zachowa, bo żytnia nie zawiera glutenu. Jak chcesz zużyć żytnią mąkę to lepiej upiecz po prostu żytni w foremce.
Polecam nastawienie sobie w międzyczasie swojego zakwasu. Chleby razowe na zakwasie są bardzo dobre, bo drobnoustroje w zakwasie zmiękczają i rozkładają twarde osłonki ziarna, wydobywając z nich cenne składniki odżywcze i sprawiając że chleb jest delikatny a nie "ze żwirem"
Zaloguj się aby komentować