Chiny podniosą wiek emerytalny po raz pierwszy od 1978 r.
FtWpis tłumaczony maszynowo, nieznacznie skorygowany.
Chiny podniosą wiek emerytalny po raz pierwszy od 1978 r., ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata musi stawić czoła gwałtownemu starzeniu się społeczeństwa, które spowoduje brak pracowników. Kraj stopniowo wydłuży wiek emerytalny dla wszystkich mężczyzn z 60 do 63 lat, dla kobiet pracujących umysłowo z 55 do 58 lat, a dla kobiet pracujących fizycznie z 50 do 55 lat, podała w piątek państwowa agencja prasowa Xinhua.
Zmiany te zostały zatwierdzone w piątek przez stały komitet chińskiego parlamentu. Wejdą one w życie w styczniu i będą wprowadzane stopniowo przez 15 lat zgodnie z zasadą „drobnych dostosowań”, podała Xinhua.
Analitycy twierdzą, że Chiny muszą działać, ponieważ niski wiek emerytalny i malejący wskaźnik urodzeń powodują wzrost wskaźnika obciążenia demograficznego — liczby emerytów w stosunku do populacji w wieku produkcyjnym. Populacja kraju spadła drugi rok z rzędu w 2023 r. do 1,4 mld, ponieważ liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń o 2 mln.
Chińscy decydenci od lat zmagają się z tą kwestią, a zmiana wieku emerytalnego została zapowiedziana na pięcioletnim spotkaniu politycznym partii komunistycznej w lipcu. Reforma ma miejsce w momencie, gdy gospodarstwa domowe znajdują się pod presją spowolnienia wzrostu gospodarczego, przedłużającego się załamania w sektorze nieruchomości i słabego rynku pracy, który wpływa na konsumpcję krajową.
Zhang Jin, dyrektor instytutu badawczego China Health and Elderly Care Group, powiedział, że posunięcie to będzie korzystne dla gospodarki, jako że w latach 2023-2035 ponad 20 mln osób w kraju osiągnie wiek emerytalny każdego roku. „Jeśli opóźnisz ich przejście na emeryturę, będą mogli zarówno dalej dokładać się do krajowej produkcji, jak i napędzać konsumpcję” - powiedział, dodając, że po przejściu na emeryturę ich wydatki zwykle drastycznie spadały.
Zmiana ta wywołała jednak oburzenie wśród młodszych osób, które narzekają, że teraz będą musiały pracować dłużej, aby wspierać osoby starsze. „Dzisiaj zobaczyłam wiadomości i poważnie wątpię, czy będę w stanie dożyć do emerytury” - powiedziała półżartem Zhao, pracownica umysłowa z Pekinu. „Na pewno nie będę pracować przez całe życie?”.
Starsi pracownicy również wyrażali frustrację. Chen, 52-letni urzędnik służby cywilnej w Zhejiang, powiedział, że „najważniejsze jest to, że zabierają mi czas na emeryturę i w zasadzie zabierają mi pieniądze z kieszeni”. Dodał, że straci „dwa i pół roku emerytury”.
Wielu młodych ludzi w Chinach nie ma rodzeństwa ze względu na nieistniejącą już „politykę jednego dziecka”, która ograniczała wskaźnik urodzeń w kraju przez dziesięciolecia, zanim została złagodzona w 2016 roku. Analitycy twierdzą, że Chiny muszą również dłużej utrzymywać swoją populację na rynku pracy, aby zmniejszyć presję na niedofinansowane systemy emerytalne. W ramach reformy, zarówno wiek emerytalny, jak i okresy składkowe będą stopniowo wydłużane.
Począwszy od stycznia 2030 r., minimalny okres składkowy uprawniający do otrzymywania podstawowej miesięcznej wypłaty emerytury będzie stopniowo wzrastał z 15 do 20 lat, przy wzroście o sześć miesięcy każdego roku. Osoby, które osiągnęły już minimalny okres składkowy, mogą zdecydować się na wcześniejszą emeryturę w ramach określonych limitów. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą również ubiegać się o możliwość kontynuowania pracy przez okres do trzech lat.
Korzystając z szerszej definicji wieku produkcyjnego niż ta określona przez obecny wiek emerytalny w Chinach, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych oszacował, że wskaźnik obciążenia demograficznego w Chinach wyniósł w ubiegłym roku 21%, w porównaniu do 27% w USA. Ośrodek analityczny zastosował szerszą definicję niż ta określona przez obecny wiek emerytalny, porównując osoby w wieku 65 lat i starsze z osobami w wieku od 15 do 64 lat. Według CSIS liczba ta wzrośnie do 52% do 2050 r. - w porównaniu z 39% w USA - i osiągnie 83% do 2100 r., kiedy to wskaźnik w USA wyniesie 55%.
#wiadomosciswiat #chiny #gospodarka #emerytura
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów