Chiny podniosą wiek emerytalny po raz pierwszy od 1978 r.

Chiny podniosą wiek emerytalny po raz pierwszy od 1978 r.

Ft
Pekin walczy z kryzysem demograficznym i presją na system emerytalny poprzez dłuższe utrzymywanie populacji na rynku pracy.

Wpis tłumaczony maszynowo, nieznacznie skorygowany.

Chiny podniosą wiek emerytalny po raz pierwszy od 1978 r., ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata musi stawić czoła gwałtownemu starzeniu się społeczeństwa, które spowoduje brak pracowników. Kraj stopniowo wydłuży wiek emerytalny dla wszystkich mężczyzn z 60 do 63 lat, dla kobiet pracujących umysłowo z 55 do 58 lat, a dla kobiet pracujących fizycznie z 50 do 55 lat, podała w piątek państwowa agencja prasowa Xinhua.

Zmiany te zostały zatwierdzone w piątek przez stały komitet chińskiego parlamentu. Wejdą one w życie w styczniu i będą wprowadzane stopniowo przez 15 lat zgodnie z zasadą „drobnych dostosowań”, podała Xinhua.

Analitycy twierdzą, że Chiny muszą działać, ponieważ niski wiek emerytalny i malejący wskaźnik urodzeń powodują wzrost wskaźnika obciążenia demograficznego — liczby emerytów w stosunku do populacji w wieku produkcyjnym. Populacja kraju spadła drugi rok z rzędu w 2023 r. do 1,4 mld, ponieważ liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń o 2 mln.

Chińscy decydenci od lat zmagają się z tą kwestią, a zmiana wieku emerytalnego została zapowiedziana na pięcioletnim spotkaniu politycznym partii komunistycznej w lipcu. Reforma ma miejsce w momencie, gdy gospodarstwa domowe znajdują się pod presją spowolnienia wzrostu gospodarczego, przedłużającego się załamania w sektorze nieruchomości i słabego rynku pracy, który wpływa na konsumpcję krajową.

Zhang Jin, dyrektor instytutu badawczego China Health and Elderly Care Group, powiedział, że posunięcie to będzie korzystne dla gospodarki, jako że w latach 2023-2035 ponad 20 mln osób w kraju osiągnie wiek emerytalny każdego roku. „Jeśli opóźnisz ich przejście na emeryturę, będą mogli zarówno dalej dokładać się do krajowej produkcji, jak i napędzać konsumpcję” - powiedział, dodając, że po przejściu na emeryturę ich wydatki zwykle drastycznie spadały.

Zmiana ta wywołała jednak oburzenie wśród młodszych osób, które narzekają, że teraz będą musiały pracować dłużej, aby wspierać osoby starsze. „Dzisiaj zobaczyłam wiadomości i poważnie wątpię, czy będę w stanie dożyć do emerytury” - powiedziała półżartem Zhao, pracownica umysłowa z Pekinu. „Na pewno nie będę pracować przez całe życie?”.

Starsi pracownicy również wyrażali frustrację. Chen, 52-letni urzędnik służby cywilnej w Zhejiang, powiedział, że „najważniejsze jest to, że zabierają mi czas na emeryturę i w zasadzie zabierają mi pieniądze z kieszeni”. Dodał, że straci „dwa i pół roku emerytury”.

Wielu młodych ludzi w Chinach nie ma rodzeństwa ze względu na nieistniejącą już „politykę jednego dziecka”, która ograniczała wskaźnik urodzeń w kraju przez dziesięciolecia, zanim została złagodzona w 2016 roku. Analitycy twierdzą, że Chiny muszą również dłużej utrzymywać swoją populację na rynku pracy, aby zmniejszyć presję na niedofinansowane systemy emerytalne. W ramach reformy, zarówno wiek emerytalny, jak i okresy składkowe będą stopniowo wydłużane.

Począwszy od stycznia 2030 r., minimalny okres składkowy uprawniający do otrzymywania podstawowej miesięcznej wypłaty emerytury będzie stopniowo wzrastał z 15 do 20 lat, przy wzroście o sześć miesięcy każdego roku. Osoby, które osiągnęły już minimalny okres składkowy, mogą zdecydować się na wcześniejszą emeryturę w ramach określonych limitów. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, mogą również ubiegać się o możliwość kontynuowania pracy przez okres do trzech lat.

Korzystając z szerszej definicji wieku produkcyjnego niż ta określona przez obecny wiek emerytalny w Chinach, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych oszacował, że wskaźnik obciążenia demograficznego w Chinach wyniósł w ubiegłym roku 21%, w porównaniu do 27% w USA. Ośrodek analityczny zastosował szerszą definicję niż ta określona przez obecny wiek emerytalny, porównując osoby w wieku 65 lat i starsze z osobami w wieku od 15 do 64 lat. Według CSIS liczba ta wzrośnie do 52% do 2050 r. - w porównaniu z 39% w USA - i osiągnie 83% do 2100 r., kiedy to wskaźnik w USA wyniesie 55%.

#wiadomosciswiat #chiny #gospodarka #emerytura
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów

Komentarze (23)

eloyard

Władze lubią walczyć z problemami które same stworzyły.

KierownikW10

@bojowonastawionaowca hehe Chiny mają jednocześnie ogromny problem z bezrobociem ludzi młodych, dopiero co wchodzących na rynek pracy. Jakoś tak się okazało, że w Chinach jest ogromny popyt na pracowników fizycznych, zaś podaż to w dużej mierze wykształceni ludzie chcący pracować w biurach. W rezultacie młodzi rezygnują z podejmowania słabo płatnej i w ich mniemaniu upokarzającej pracy i pozostają na garnuszku rodziców.

100mph

@KierownikW10 u nas sobie rynek pracy z tym poradzil absurdalnie wysokimi stawkami za prace fizyczne xD w efekcie wracamy do remontow w trakcie urlopow i budowy domu po godzinach metoda gospodarcza

KierownikW10

@100mph tylko fachowcy mają wysokie stawki. Pracownicy fizyczni, niewykwalifikowani, nadal zarabiają mało.

eloyard

@KierownikW10 1000 euro to nie jest mało w skali świata, co najwyżej mało w skali najbogatszych kilku procent populacji.

KierownikW10

@eloyard no tak, ale kogo interesuje, jak można żyć za hehe 1000 euro w Kongo? Porównujmy się do naszych sąsiadów i równajmy w górę.

eloyard

@KierownikW10 to już nie jest równanie, tylko wspinaczka. Wielu ludzi mentalnie się zablokowało na etapie biednej Polski goniącej bogaty zachód. A z taką mentalnością to nawet o równaniu nie można mówić, bo się samemu cementuje w roli tego z tyłu.


Trzeba być świadomym skąd się przyszło, z jakiej biedy się wyszło i celować nie w równanie, tylko rozwój.


Dlatego trzeba być też świadomym że 1000 euro dla człowieka który nic specjalnego nie musi umieć, to już jest gigantyczne osiągnięcie cywilizacyjne. Pamiętaj że startowaliśmy poniżej poziomu Ukrainy 35 lat temu.


Jeśli uważasz że świadomość tego i nazwanie rzeczy po imieniu oznacza spocznięcie na laurach... No cóż.

KierownikW10

@eloyard to twoje 1000 EUR, to netto jest ile? 2800 PLN? To jest żart, a nie pieniądze. Życie za taką kwotę to wegetacja jest a nie życie. I masa ludzi posiadająca umiejętności pracuje w Polsce B za takie pieniądze.


A do reszty nie zamierzam się odnosić, to jakieś kazanie jest.

eloyard

@KierownikW10


1000 EUR, to netto jest ile? 2800 PLN? 


O, kolega widzę odkrywa uroki "państwa opiekuńczego" i związanych z tym podatków i składek.


Jeszcze kilka lat dorośnie, to może też zrozumie że świadomość pewnych spraw to jest pierwszy krok do prawidłowego planowania działań.

maly_ludek_lego

@KierownikW10 @eloyard Fajnie sie klocicie, na fajne argumenty. Podoba mi sie to Macie pare piorunow na zachete!

Hejto_nie_dziala

@maly_ludek_lego dobry przekaz leci, pozdrawiam chłopaków @eloyard @KierownikW10

Hejto_nie_dziala

@100mph jak ma mi gość przyjść i spierdolić coś za pieniądze to wolę te pieniądze przeznaczyć na narzędzia i sam zrobić źle

100mph

@Hejto_nie_dziala Mam taka sama taktyke. Moglbym sam zajac sie budowlanka i wykonczeniowka. W dobie youtube to banalnie proste a czasem wystrczy tylko pomyslec.

Jarasznikos

@KierownikW10 Wciśnieto ich w ramy absurdalnego zapierdolu jeśli chodzi o naukę, po czym po latach wyrzeczeń, zasuwania, zakuwania, wypruwania sobie żył dowiadują się, że w sumie nic z tego nie będa mieli i zostały im same słabo płatne prace poniżej ich kompetencji.

Hejto_nie_dziala

@100mph w moim przypadku te filmiki nigdy nie pokrywają problemu w całości niestety. Ale nie marudzę, znajduję własne rozwiązania i potem z nimi muszę żyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

KierownikW10

@eloyard o kolega właśnie odkrywa, że jak nie ma argumentow, to trzeba obrażać rozmówcę.


Pamiętaj, życzliwość dla innych jest wyrazem dobrego wychowania. Tobie najwyraźniej tego brakuje.

eloyard

@KierownikW10 nie mam cierpliwości do dzieci które widzą świat oczami kolorowego Instagrama z wrzutek najbogatszych i ostatnich 20 lat polskich sukcesów, nie widząc 95% tych co żyją poniżej i ile pracy włożono w to żebyśmy byli tu gdzie jesteśmy.


Pokory życia życzę i szerszej perspektywy myślenia - bez tego nie ma mowy o budowaniu dalszego postępu. Żegnam.

CzosnkowySmok

zasadą „drobnych dostosowań”

Bardzo ładna nazwa

100mph

Chinczycy to wieksze cuckoldy niz Polacy xD Chlop pracujacy fizycznie = 60 lat, kobieta = 50 lat.

To chyba wplyw socjalizmu/komunizmu.

DiscoKhan

@100mph nie, w Chinach kobiety niaky silną pozycję jeszcze za cesarstwa i sami cesarze byli często marionetkami matron. Gdzie właśnie żeby zagwarantować ciągłość dynastii cesarz miał caky harem na usługach chociaż jedną właściwą cesarzową ale kobiety z tego haremu potrafiły od małego owijać sobie wokół palce przyszłych cesarzy i miały bardzo duży wpływ na politykę, znacznie większą niż kobiety w Europie no i tex wcześniej. Gdzie tam jest parę znanych, silnych monarchiń u nas ale tam wplywowych kobiet było sporo więcej chociaż działały zzs kuluarów ale często nikt nie miał specjalnych wątpliwości jak to wyglądało w praktyce.


Wpływ fawnych tradycji, zarówno tam i u nas. Prawa kobiet u nas były mocno rozwinięte zresztą zaraz po uzyskaniu niepodległości po I WŚ.


Generalnie złota zasada z kobietami jest taka, że im dalej na wschód od Francji tym są gorsze, Chinki zaś są najgorsze. Tam jest absolutnie normalnym żebym mąż oddawał całą kontrolę nad budżetem domowym żonie na ten przykład.


Aż tak się nie znam żeby dokładnie te zależności wytłumaczyć i jakie ss różnice między regionami

dildo-vaggins

Dobrze, niech zmniejszają dzietność w ten sposób.

JakTamCoTam

Wcześniej na emeryturę panie szły w wieku 50 lat? A u nas to co xd byleby tylko się zajechać w pracy na śmierć

100mph

@JakTamCoTam pytanie na ile starczala taka emerytura bo podejrzewam, ze emeryci i tak zostawali na garnuszku dzieci

Zaloguj się aby komentować