Wczoraj chłopaki dokańczali szalunki a jak byłem dziś rano to już zaczynali wkładać zbrojenie do środka. Muszą je dzisiaj odpowiednio poustawiać, pospawać bednarkę pod skrzynkę elektryczną oraz pod instalacje odgromową i już jutro LEJEMY BETON ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ
@Panda Pamiętaj że bednarka do uziomu fundamentowego ma być bez ocynku a wąsy z nierdzewki lub miedziowanej stali.
@myoniwy A co to są te wąsy bednarki?
@Marchew Elementy wystawione poza fundamenty. Np do rozdzielnicy czy do piorunochronu.
@Panda jaki beton? Moim zdaniem warto niewiele dołożyć i zamówić na betoniarni beton zaprojektowany już tak, aby był wodoszczelny.
Podobno każdy beton klasy 25 w górę o ile dobrze zaprojektowany powinien spełniać takie wymagania.
@AdelbertVonBimberstein dobrze zageszczony wibratorem beton spełni to o czym mówisz w 100%
Dolewanie środków rzekomo zwiększających wodoszczelność mieszanki to przy fundamentach trochę bzdura i pieniądz wyrzucony w błoto.
@Panda pilnuj żeby dobrze zawibrowali beton, to podstawa podstaw. Żadne ostukiwanie szalunków i dziabanie kijkiem w betonie.
No i gdzie przepusty pod ławą?
@AdelbertVonBimberstein Beton B20
@dez_ Dzięki za radę! A przepust będzie!
@dez_ jest różnica pomiędzy dobrze zawibrowanym betonem spełniającym wymóg wodoszczelności a zwykłym. Różnica na poziomie mikrocząsteczkowym w postaci braku podciągania kapilarnego.
I- ale to moja uwaga- kluczowe uważam dobre zabezpieczenie przeciwwodne (lekkie lub ciężkie, zależnie od warunków gruntowych) zarówno fundamentu i ściany fundamentowej zarówno w postaci izolacji poziomej jak i pionowej.
Dlatego też jestem wielkim hejterem dysperbitu, który uważam za gówno warty.
Miałem kiedyś kontakt z architektem/konstruktorem który zalecał wykorzystanie wodoszczelnego betonu na fundamentach, zwłaszcza, że wtedy był to niewielki koszt dodatkowy na kubiku betonu.
Nie orientuję się w cenach teraz.
@AdelbertVonBimberstein zgodzę się i się nie zgodzę, teoretycznie masz rację, ale tylko w przypadku gdy warunki gruntowe są ciężkie i woda gruntowa występuje bardzo wysoko. Jeśli nie - a na to mi wygląda u kolegi @Panda to nie ma co szaleć z tą wodoszczelnością - druga kwestia że standardowa otulina dobrze zagęszczonego betonu wystarcza żeby zbrojenie nie zachodziło rdzą. Tu masz piach i lasek w około działki więc woda raczej nie stanowi dużego problemu - ale to powinien przewidywać w 100% projekt.
Co do dysperbitu 1000% zgody - szajs jakich mało.
@AdelbertVonBimberstein @dez_ Będzie izolowane masą KMB, chociaż dopiero będę jej szukał, lokalne hurtownie nie powalają z dostępnością tego konkretnego produktu
@Panda zastanów się jaka u ciebie jest działalność i na jakiej wysokości lustro wody, bo być może bez sensu wydasz kasę
@hejno a jaką masz alternatywę?
@AdelbertVonBimberstein Dlatego ja zrobiłem płytę fundamentową, która sobie leży na dwóch warstwach styropianu przełożonego grubą folią. Nic nie podciągnie, pełna izolacja termiczna i przeciw wodna. Koszt trochę większy bo stali od cholery, ale mniej okazji do zrobienia błędu i w sumie chyba szybciej niż robienie ław fundamentowych, potem murowanie fundamentu, potem izolowanie, ocieplanie i zasypywanie.
Ale w skarbówce sie tłumaczyłem czemu mi na dom poszło stali tyle co normalnie idzie na 2-3 domy.
@JarosG co ma skarbówka do stali?
@Panda przyklejasz styrodur, dajesz folie kubełkowa i koniec. Ja nawet nie przyklejam tylko wbijam 2 kołki.
@hejno widać błędnie zakładałem, że masz jakąś alternatywę
Nie wiem ale z chęcią się dowiem. Na takiej głębokości nie będzie zimą wysadzało fundamentu do góry? Zawsze myślałem że po coś są podawane poziomy przemarzania gruntu
@Dzielny w gruntach niewysadzinowych, tj. piaskach normowe minimalne posadowienie fundamentu to 50cm.
W gruntach wysadzinowych czyli glinach, glinach piaszczystych to zależy od strefy i rodzaju gruntu, ale przeważnie ~1.2-1.5 m.
@Dzielny Skarpa po prawej stronie to nie jest ziemia z wykopu, to jest faktyczny poziom ziemi jaki był przed wykopem. Nie widać tego z każdej strony bo jest dość mocny spadek terenu, ale odpowiednie głębokości są zachowane.
@Panda niech chłopaki jeszcze obsypią piachem te szalunki, żeby nie wyszło przy laniu betonu że fundament wyjdzie grubszy przez napór betonu na OSB (wygląda to jak OSB). Chociaż widziałem już efekty kiedy nawet obsypane deski się ciut wyginały.
Na 3 zdjęciu widać że nie ma "elki" łączacej oba zbrojenia. Chociaż pewnie zdjęcie zrobione w trakcie robót ;)
Poza tym legancko :)
@GitHub tak, lepiej obsypać, brat co dachy robił sam postanowił wylać betonowy paśnik dla krów, nie obsypał i wyszła mu piękna fala. Nabijałam się, że może zamiast paśnika niech to będzie basen, bo wyszło jak specjalnie zaprojektowane pod fikuśny aquapark
@GitHub normalnie się takie szalunki spina albo gwintszangą, albo prętem, albo drutem i jeszcze wbiją rozpórki. Więc ewidentnie robota nie jest skończona.
@GitHub @Jaskolka96 @AdelbertVonBimberstein dokładnie, robota jeszcze trwa, zawsze wpadam tam z rana przed własną robotą, po zdjęciu właśnie wkładali tę "elkę" spinającą zbrojenia. Do tego będą je jeszcze podnosić, żeby były odpowiednio oddalone od gruntu a same szalunki będą czymś tam spinali od góry, nie wiem czym dokładnie bo bardziej mnie interesuje zasada działania i czy wiedzą co robią niż to czego tam konkretnie używają.
@Panda pewnie będą "spinać" te deski od góry żeby zmniejszyc ryzyko rozjechania się szalunku przy zalewaniu. Można też stosować takie zaciski metalowe jak na obrazku. Są też takie zaciski "żabki" że spina się np pręta fi6 z obu stron szalunku. Jest tego trochę na rynku :)
@GitHub @AdelbertVonBimberstein
czym lub na czym podnosi się zbrojenie aby było również od spodu zalane betonem?
@VonTrupka kawałki bloczków betonowych, specjalne betonowe dystanse. Gwiazdki z plastiku, szyny dystansowe metalowe lub plastikowe. Rozwiązań jest sporo.
@AdelbertVonBimberstein o, dziękówa za projekcję tematu
zastanawiało mnie głównie czy cokolwiek nie zostanie użyte, nie sprawi, że od spodu nie będzie podciągana woda
a gdzie podklad z chudego betonu, dystanse pod zbrojeniem i łączenia narożników zbrojenia?
@lokurva chudziak nie jest niezbędny, a reszta jest w trakcie układania jak widać więc...
@lokurva dokładnie jak @dez_ napisał
@Panda pamiętaj że zbrojenie fundamentu nie może leżeć na ziemi i musi być w otulinie betonowej minimum 2cm. Na fundamencie chyba było nawet więcej. Zanim zaleją niech podniosą je lekko lub podwieszą.
@0x34 tak jak już wyżej wyjaśniałem, tu prace jeszcze trwały więc oczywście zbrojenie nie będzie na ziemi ;)
@Panda pamiętaj aby przełożyć pod fundamentem peszel/arot do kotłowni do wody(aort a nie rurę wody pe40), do prądu osobny pod skrzynką oraz jeśli kiedyś planujesz zapasowy do wymiennika glikolowego od GWC. Ja po zrobieniu chudziaka w warstwie styropianu dodałem jeszcze wrót od rozdzielni do tarasu żeby sobie zasilić w przyszłości saunę.
Zaloguj się aby komentować