#apod na dziś: Mgławica Kraba

Dziś Mgławica Kraba przynosi Ci energię pełną tajemnic i niespodzianek. Jeśli urodziłeś się pod znakiem Mgławicy, przygotuj się na dzień pełen kosmicznych wibracji. Twoje gwiazdy mówią, że to idealny moment, aby podjąć nowe wyzwania i odkryć nieznane galaktyki w swoim życiu.
Pamiętaj, aby unikać czarnych dziur – mogą one wciągnąć Cię w wir niepotrzebnych problemów.

Twoje szczęśliwe planety to Mars i Jowisz, a kolor dnia to głęboka czerń kosmosu.

#astronomia #astrofotografia
38399a97-ffd7-48f0-ad6e-5485a27cc44f
2b8e115a-39ae-4b37-ae15-309bbec07c6b
kruzd

Dobre jakim sprzętem zrobiłeś?

entropy_

@kruzd akurat pozwoliłem sobie nie swoje zdjęcie wrzucić xD

michalnaszlaku

@kruzd Teleskopem Hubble’a zapewne

entropy_

@bojowonastawionaowca @michalnaszlaku ej! Ze wszystkich użytkowników to akurat dość często wrzucam zdjęcia które ja zrobiłem (wykluczam printscriny)

michalnaszlaku

@entropy_ Spokojnie, my tu tylko śmieszkujemy

roadie

Komentarz usunięty

moll

@entropy_ to wrzucaj przy okazji namiary na źródło zdjęcia, bardziej sportowe zachowanie

entropy_

@moll a widzisz, dbry pomysł

Dziwen

@entropy_ ale piękny apod, aż chce się wierzyć w mgławicologię. XD

paulusll

@Dziwen Znów się nie wyspałeś?

Dziwen

@paulusll a kiedy ja byłem wyspany? XD

TymczasowyNick66

Najlepsze jest to, że fotografując ten obiekt co parę lat, można zobaczyć jak się rozszerza. I nie potrzeba do tego hubble'a.

entropy_

Źródło: https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Crab_Nebula.jpg#mw-jump-to-license

Obraz został złożony z 24 indywidualnych ekspozycji wykonanych za pomocą kamery Wide Field and Planetary Camera 2 w październiku 1999, styczniu 2000 i grudniu 2000 roku. Kolory na obrazie wskazują różne pierwiastki, które zostały wyrzucone podczas wybuchu. Niebieski w filamentach w zewnętrznej części mgławicy reprezentuje neutralny tlen, zielony to jednorazowo zjonizowana siarka, a czerwony oznacza dwukrotnie zjonizowany tlen.


Ten plik znajduje się w domenie publicznej, ponieważ został stworzony przez NASA i ESA. Materiały Hubble’a NASA (i materiały Hubble’a ESA sprzed 2009 roku) są wolne od praw autorskich i mogą być swobodnie używane jako materiały w domenie publicznej bez opłat, pod warunkiem, że jako źródło materiału zostaną podane wyłącznie NASA, STScI i/lub ESA. Ta licencja nie ma zastosowania, jeśli używane są materiały ESA stworzone po 2008 roku lub materiały źródłowe z innych organizacji.


Materiał został stworzony dla NASA przez Space Telescope Science Institute na podstawie kontraktu NAS5-26555 lub dla ESA przez Hubble European Space Agency Information Centre. Oświadczenie o prawach autorskich znajduje się na hubblesite.org lub oświadczenie o prawach autorskich z 2008 roku na spacetelescope.com

m-q

@entropy_ ciekawy dobór widma, z ziemi nikt tak nie fotografuje. O ile filtry dla siarki (S II) i tlenu (O III) są powszechnie używane, to raczej mało popularny jest ten neutralny tlen (O I). Z tego co znalazłem, to jest pasmo 630 nm (czyli faktycznie kolor czerwony / pomarańczowo-czerwony) i zahacza blisko o siarkę (S III) w paśmie 631,2 nm. Aczkolwiek astrofotki prezentowane są z reguły w fikcyjnej palecie (np. siarka S II świeci na czerwono, a tu użyto zielonego), po to aby ludzkie oko dostrzegło więcej szczegółów.

2f0bdc65-0ed4-4785-863b-ea4501ccd5c7
Barabarabasz7312

https://apod.nasa.gov/apod/ap240723.html Centralny pulsar napędza emisję i ekspansję Mgławicy Krab, nieznacznie spowalniając jej prędkość wirowania, co wypiera wiatr energetycznych elektronów. Powyższe zdjęcie opublikowano dzisiaj, w 25. rocznicę wystrzelenia flagowego obserwatorium rentgenowskiego klasy NASA: Chandra. - zdjęcie wysokiej rozdzielczości !!!

CzosnkowySmok

@Barabarabasz7312 przynajmniej zrozumiałem akronim

starszy_mechanik

@entropy_ skajfan nagrał fajny film o tej mgławicy

Pouek

@starszy_mechanik znany jutuber alkoholik, ważny agent kularzy

starszy_mechanik

@Pouek mason, który sprzedał duszę diabłu

Zaloguj się aby komentować