Adam Glapiński triumfuje. "Udało nam się"

Adam Glapiński triumfuje. "Udało nam się"

www.money.pl
Wrzucam, bo w sumie nie wiem co myśleć. Pamiętam jak rok temu go wysmiewano, eksperci mówili, że nie ma szans na tak niską inflację. A jednak większość z grubsza się sprawdza.

No i zastanawiam się, jak można ocenić Glapinskiego? Prasę ma okropną, ale ogólnie recesji nie ma, gospodarka trzeszczy ale do przodu. Ludzie niepobankrutowali od zbyt wysokich stóp, złotówka dobrze stoi.

No a tusk chce Trybunał stanu. Jakie są zarzuty?

#polityka

Prezes NBP Adam Glapiński w swoim comiesięcznym wystąpieniu skomentował marcową decyzję RPP ws. stóp procentowych. Nie zabrakło również wątku cenowego. Padło ważne obwieszczenie. - Udało nam się doprowadzić inflację do celu - mówił szef banku centralnego.

Komentarze (36)

smierdakow

Z tą inflacją to jeszcze nie jest kolorowo, bo zaraz będzie rosła znowu, ale ogólnie się zgadzam, że Glapiński obiektywnie radzi sobie dobrze

tyle_slow

@smierdakow no właśnie mam mieszane uczucia. Ludzie go strasznie krytykują, a zastanawiam się co można by zrobic i czy ktos by zrobił cos wiecej. A trybunal to jest w ogóle jakas pomyłka... ale jeszcze nie czytałem co na niego maja poza byciem z pis.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@smierdakow no akurat z tym to ja się nie zgodzę. Jakie "dobrze"? W ogóle jakie "nam"? I jakie się "udało"? Co się udało? Doprowadzić inflację do celu, ale chyba najwyższego możliwego bo 18-coś%, żeby jedna pisowska hołota mogła w najlepsze kraść, a druga się cieszyć, że ma same setki w portfelach i jest dzięki temu bogata. Temu gównomidasowi to co się najwyżej udało to rozpieprzyć złotówkę i gospodarkę kraju, a on najwyraźniej sam się już przekonał o swojej zajebistości i nieomylności, bo gdyby miał choćby odrobinę wstydu i możliwość samorefleksji, to przynajmniej by się powstrzymał od wygłaszania takich buńczucznych bredni i skupił na samych cyferkach.

rak_lewak

@NiebieskiSzpadelNihilizmu Ilflacja w lutym blisko 3%, dalej nawet nie czytam twich urojeń. Doceń profesjonalistę na odpowniednim stanowisku.

tyle_slow

@NiebieskiSzpadelNihilizmu no to jest właśnie ten jazgot. Wskaż kraje które nie miały inflacji?

Orbita500

@rak_lewak nie znam wskaźników, ale faktycznie ceny zatrzymały się jakieś pół roku temu na jakimś wchuj wyjebanym pułapie i od tego czasu jest źle, ale stabilnie. Po prostu już jest wystarczająco drogo: ]

GrindFaterAnona

Ilflacja w lutym blisko 3%, dalej nawet nie czytam twich urojeń. Doceń profesjonalistę na odpowniednim stanowisku.


@rak_lewak raczej nic wiecej po za tym 3% nie czytasz. Te 3% oznacza mniej wiecej tyle, ze przez ostatni rok ceny o tyle wzrosly. Cel inflacyjny to nie jest cel na koniec kadencji tylko przez caly jej okres zapomniales juz, ze przez poprzednie dwa mielismy średniomiesięcznie inflacje na poziomie 15%? Za co te uznanie? Ze ceny wzrosly przez dwa lata o blisko 40%?

dsol17

Kryzys dopiero przed nami.

tyle_slow

@dsol17 pewnie tak, a ja niestety kompletnie nieprzygotowany.

Hejtor

Super sobie radzi, NBP ze strata 20mld pln. No świetny wynik bulwo...

tyle_slow

@Hejtor ale to jest medialna manipulacja. Ta strata jest papierowa. Na ile czytałem, to w wyniku wzmocnienia się złotówki "stracily" na wartości waluty(?) Rezerwowe i tyle. Jak się zlotowka osłabi, będziesz mieć zysk...


Silniejsza zlotowka, to niższa inflacja (tańszy import). Więc wyjaśnij mi te stratę, bo czytałem 2-3 artykuły i tak to tłumaczą ludzie niepolityczni.


To jest właśnie- na ile czytałem- przykład tych manipulacji antyglapa. Rok temu wysmiewano zejście inflacji do obecnych poziomów. Teraz wałkuje się stratę 20 mld.

wstreczyciel

@Hejtor Mieliśmy rezerwy w obcych walutach o wartości 180mld PLN. Wygrała dotychczasowa opozycja więc złoty się na przełomie roku umocnił i rezerwa obcych walut już nie jest warta 180mld tylko 150mld. Na papierze masz stratę 30mld w stosunku do ubiegłego roku ale nie ma w tym żadnej winy NBP. Tak rynek wycenił wartość złotego.


Inną sprawą jest, że nie znajdziesz przykładu banku centralnego który ma zyski. Od zysków są banki komercyjne a nie bank centralny, który odpowiada za emisję narodowego pieniądza i za finansowanie deficytu w budżecie państwa.

tyle_slow

@Hejtor Pan @wstreczyciel ładnie to wyjaśnił.

AndrzejZupa

Nadal należy wyśmiewać tego głąba…za ew. “sukcesami” stoją szeregowi pracownicy NBP lub szczęście. Przecież to jest ekonomiczny debilizm…ja pamięć mam krótką, ale dobrą…pamiętam te konferencje “prezesa”.

tyle_slow

@AndrzejZupa no to co pamiętasz?

fatalista

@AndrzejZupa Że jest słabym mówcą i nie potrafi przejrzyście motłochowi tłumaczyć zawiłości finansowych to zrozumiałe, ale nie znaczy że się nie zna na swojej robocie.

Anteczek

Nie no, jakoś sobie radzi. Szkoda tylko, że radzi sobie z problemem, który sam spowodował. Gdyby NBP reagował w porę, to byśmy nie mieli inflacji 20%.

tyle_slow

@Anteczek wierzysz w to? Wszystkie kraje miały wysoką inflację przez covid, później wojna.


Czechy podnosiły stopy szybciej i mocniej i nie uniknęły wysokiej inflacji. Zdusili za to gospodarkę.

paddyzab

@tyle_slow wszystkie mialy relatywnie wysoka dla siebie z tym sie zgodze.

Jednak CPI w Polsce byl na duzo gorszym poziomie niz w innych krajach wspolnoty.

ed64a999-e07d-45fe-b48f-5d87f9dd20ba
VonTrupka

To nie jest JEGO zasługa, ten śliski typ tylko uzurpuje sobie czyjeś zasługi.

już samo nazwanie wpisu nagłówkiem "NAM się" o tym świadczy.


>Naszym zdaniem jest trwałe obniżenie inflacji - tłumaczył.|


NASZYM


>Doszliśmy do wniosku


MY


ten typ nic nie potrafi, nic nie umie, poza tym aby pobierać pieniądze z kasy


dupa mu się pali, to teraz się podpina pod "MY", wcześniej w dupie miał wszystkich eskpertów byle iść po linii partyjnej


a już na puentę zostawiłem ten cytat:


> Zgodnie z dokumentem inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,8-4,3 proc. w 2024 r.


ten typ to sobie może równie dobrze rzucać kostką do gier RPG z jego wiedzą o probabilistyce

bo mu zawsze wyjdzie fifty-fifty, tj. albo tak będzie, albo tak nie będzie


wpizdu! ( ͠° ͟ʖ ͡°)

tyle_slow

@VonTrupka no a jak ma oceniać jak niewiadomo czy tarcze zostaną przedłużone? Skoro nic nie potrafi i inni robia, no to nie jest też niczemu winny?

VonTrupka

@tyle_slow no tak, jak się uda to zasługi w 100%, jak się nie uda, to nie jego wina tylko wszystkich innych spośród tych "MY / NAM / NASZYM" xD


tfu na takie kreatury

wstreczyciel

Problemem Polski jest to, że od 1989 ciągle nas karmią liberalizmem gospodarczym. Balcerowicz, Petru, Korwin-Mikke, Mentzen, Gwiazdowski to wszystko liberałowie, którzy wierzą w to, że budżetem państwa zarządza się tak samo jak budżetem domowym. Czyli że dziury budżetowej być nie powinno a najlepiej jakby budżet państwa na koniec roku miał zyski.


Glapiński liberałem gospodarczym nie jest i przez 8 lat zwiększał zadłużenie pchając pieniądze do obywateli (500+, 13 i 14 emerytura). Obywatele odwdzięczyli się zwiększoną konsumpcją i wzrostem PKB. Za Glapińskiego stosunek zadłużenia do PKB zmienił się z 55% na 54%. czyli przez 8 lat polskie PKB urosło bardziej niż się zadłużyliśmy na wydatki socjalne, na przekopy mierzei czy nawet na jakąś nieudaną elektrownię.


Oto nauka jaka płynie z 8 lat Glapińskiego w NBP: strata budżetu państwa to zysk obywateli. O to właśnie wkurwiają się liberałowie, bo we wszystkich książkach które przeczytali napisali inaczej. Społeczeństwo miało się bogacić nie przez wspaniałomyślne rozdawnictwo banku centralnego tylko przez ograniczanie wydatków państwa do niezbędnego minimum.


Czyżby budżet państwa różnił się od budżetu domowego?

tyle_slow

@wstreczyciel wiesz zwiększanie zadluzania jest fajne, gdy pkb rośnie. Wtedy firmy / gospodarstwa tez sie zadluzaja. Problemem jest gdy gospodarka sie cofa i dlug Cie dusi.


Obecnie rzadzacy nie wiem czemu znow zadluzaja nas w obcych walutach zamiast robic to w złotówkach... zwiekszajac ryzyko... kredyt jest fajny do okreslonego poziomu.

wstreczyciel

@tyle_slow  Historia gospodarcza USA w XIX wieku pokazuje ciekawą korelację. W XIX w. 6 razy do władzy dochodzili prezydenci którzy ograniczali wydatki państwa aby "ulżyć podatnikom". Faktycznie udawało im się zmniejszyć dług/PKB ale ciekawsze jest to co zawsze działo się w ciągu następnych kilku lat. Zawsze przychodził kryzys, recesja, bankructwa. Jak przestajesz zadłużać państwo i transferować te środki do obywateli to kładziesz fundament pod nadchodzący kryzys.


Margaret Thatcher jest stawiana za wzór polityka. Podobno poradziła sobie z kryzysem gospodarczym. Czytasz co zrobiła i widzisz że z rozmysłem zmniejszyła podaż pieniądza na rynku. Tym samym zmniejszyła się płynność w brytyjskiej gospodarce co zwykle prowadzi do bankructw. Za jej rządów ilość bezrobotnych wzrosła.


Uwaga, ciekawy cytat z wikipedii:

"Według Alana Budda, który w latach 1979–1981 pełnił funkcję doradcy w brytyjskim Skarbie Państwa, niewykluczone, że fala bezrobocia wywołana przez antyinflacyjną politykę rządu Thatcher była prawdziwym celem podejmowanych działań, a nie ich niechcianym skutkiem. Poprzez zwiększenie bezrobocia, Thatcher osłabiała bowiem polityczną pozycję brytyjskiej klasy robotniczej"

LordWader

Zarzuty są takie, że jest ojro do wdrożenia.

kodyak

W sumie to ludzie krytykują go za jego gadka że to chwilowa inflacja tylko i w sumie długo nic z tym nie robił.


A nie robił dlatego że poprzedni rząd mógł się w taki sposób tanio zadłużać a i wpływy do budżetu lepiej wygladaly. Teraz już takich mykow nie musi robic bo to nie jego partia. Teraz to on będzie jastrzębi wobec rządu oczywiście.


A ceny jak wzrosły tak wzrosły i nic już tego nie zmieni

tyle_slow

@kodyak tylko czy tanie zadłużanie w czasie kryzysu to faktycznie źle? Bo chodzi o covid? Co by było gdyby nie było taniego kredytu? PKB by urósł/ spadł?


Oczywiście NBP teoretycznie powinien bronić złotówki, ale nie wiem czy kryzys w Państwie wzmocniłby złotówkę? Czy tarcze były potrzebne? Mnóstwo pytań bez odpowiedzi, bo nie wiemy co by było gdyby.


Może tanie drukowanie i brak zalamania gospodarczego, gdy robili to wszyscy, paradoksalnie wzmacniało złotówkę (?)bardziej niż wysokie stopy?


Ja tam nie wiem:)


PS No i póki co jest neutralny do rządu. Nie może obniżać stóp skoro rząd nie powiedział co z mrożeniem cen. Ich uwolnienie (jaki sposob) na pewno negatywnie wpłynie na inflację... więc trochę patowa póki co sytuacja. Fakt, że przed wyborami ścięcie stóp było dziwne.

kodyak

@tyle_slow problem w tym że nie mówił że będzie zadłużał tylko mówił że inflacji nie będzie i ta co jest jest tylko chwilowa choć wszyscy zapowiadali że tak nie jest. Temat ciągnął się od 2019 przynajmniej.


Dodatkowo przed 2019 brał udział w jakiś dziwnych akcjach skupowania obligacji skarbowych choć nbp nie powinien tego robić.


Także ewidetnie działal na zadłużenie nawet koniunkturze

hao

Świetnie sobie radzi, nie znam się, ale jeśli globalne - GLOBALNE! - gremium Global Finance uznało go oficjalnie - OFICJALNIE - za najgorszego prezesa banku narodowego w Europie - W EUROPIE NA 46 PAŃSTW - to czy ja wiem... czy wierzyć jednemu artykułowi, czy niepaństwowym specjalistom od makroekonomii i finansów publicznych.... hm....

Tiruriru

@matkobijca__biedron2 faktycznie, to wszystko zmienia. Standuper jest jednak miszczem.

wstreczyciel

@hao W rankingu nie ma śladu po prezesach Bośni, Macedonii Północnej i Serbii, więc stawka na pewno nie liczyła 46 krajów a jak pomyslimy że wszystkie kraje strefy euro maja jedną panią prezes Cristine Lagard to wybór nie był nawet z 43 prezesów tylko z 17.


A teraz uwaga na kryteria oceny:


  • trafność prognoz,

  • jakość doradztwa,

  • przejrzystość,

  • niezależność od wpływów politycznych,

  • skuteczność w wypełnianiu swoich zadań

  • reputację w kraju i na arenie międzynarodowej


Reputacja w kraju i za granicą? Co to za kryterium w warunkach ostrej walki politycznej dwóch obozów w Polsce?


Co do pozostałych kryteriów to przecież opozycyjna Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej non stop robiła jazdy w mediach, że Glapiński się myli w prognozach (bo jej wychodzi inaczej), że jego działania są nieprzejrzyste (tu miała rację) i że jest zależny od polityków. Ciekawe czy inni prezesi spotykali się z taką krytyką? Warto nieśmiało przypomnieć, że prognozy inflacyjne Joanny Tyrowicz się nie spełniły a to właśnie między innymi ona było oceniana przez Global Finance w kategorii "jakość doradztwa". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

49f8ceef-6656-4b2f-a54e-4ee26a014c21
nbzwdsdzbcps

Jeżeli oceniamy prezesa NBP to zastanówmy się czy na jego zatrudnienie miały wpływ jego kwalifikacje czy też długa znajomość z kimś kto decydował? Nie widzę w tej opcji nikogo kto byłby świetnym ekspertem bo poprzedni rząd takich nie zatrudniał.

GrindFaterAnona

Ludzie niepobankrutowali od zbyt wysokich stóp, złotówka dobrze stoi.

@tyle_slow ale za to pobankrutowali od wysokich cen. 40% wzrost cen w ciagu dwoch lat i ty mowisz, ze nie wiesz jak go oceniac. To czego on nie chcial zrobic zrobiła za niego niewidzialna ręka

Zaloguj się aby komentować