Tytuł: Królestwo z tego świata
Autor: Alejo Carpentier
Kategoria: literatura piękna
Ocena: 7.5/10
Carpentier jest jednym z tych prekursorów realizmu magicznego, których zdecydowanie warto poznać bliżej. "Królestwo..." to przede wszystkim opis burzliwego wycinka historii Haiti, który ma znamiona ambitnej powieści historycznej - występują w nim prawdziwe postaci, wydarzenia i miejsca. Autorowi daleko jednak do realizmu. Jego podstawowym zamysłem jest wydobycie "cudowności" (czy "magii") z samej rzeczywistości. Łączy więc prawdziwe wydarzenia z ludowymi podaniami, a także miesza przeróżne perspektywy i okresy, podejmując niełatwy temat stosunków kolonistów i niewolników. Podobnie jak w przypadku "Stu lat samotności", jednym z przewijających się wątków jest kwestia zapętlania się czasu - wczorajsi niewolnicy stają się panami, by następnie sami być obalani, a cykl przemocy zaczyna się od nowa.
Książka jest przy tym odrobinę chaotyczna, a same postaci - dość płaskie. Wyrażają wprawdzie emocje, ale są one najczęściej związane z potrzebami fizjologicznymi (seks, przeżycie lub dominacja). W świecie stworzonym przez Carpentiera ludzie nie różnią się specjalnie od zwierząt, a cywilizacja jest tylko przykrywką, która tłumi pierwotne żądze. Nie do końca trafia do mnie ta wizja, ale autor zdecydowanie nadrabia przebogatym sposobem przedstawienia świata.
Także polecam, bo to kawał solidnej literatury. W szczególności osobom, którym podoba się twórczość Marqueza.
#bookmeter #czytajzhejto #ksiazki
@LowSodium zaciekawiłeś mnie, dopisze do listy. Czytałeś święto kozła? O dyktaturze na dominikanie? Tam jest wszystko opisane w zgodzie z faktami dlatego chetnie przeczytam coś o podobnej tematyce ale jednak z elementami fikcji.
@Kanciak Nie czytałem, ale opis brzmi naprawdę ciekawie. Obie strony wyspy były zresztą rządzone w XX wieku przez wyjątkowo brutalnych i zdegenerowanych dyktatorów. Carpentier o tyle pomaga zrozumieć część haitańską, że mocno skupia się na wierzeniach Voodoo, a to chyba kluczowa część ich tożsamości.
@LowSodium to od razu polecę ci rozmowę w „katedrze” i miasto i psy tego samego autora:) Autor ma charakterystyczna narracje, płynnie przechodzi przez różne perspektywy zdarzeń. Na początku może ci wydawac się to bardzo chaotyczne ale jak już wnikniesz w realia tylko dodaje to smaku:) wszystkie tytułu dotyczą mechanizmów władzy, jak degeneruje ona jednostki jak i całe społeczeństwa. Polecam raz jeszcze.
@Kanciak o Trujillo?
Jest świetny kryminał Ciudad Trujillo, polskiego autora, Wydrzyńskiego.
Doskonale to jest napisane.
Gx
Zaloguj się aby komentować