1982 "Cona Lisa" (wł. La Gioconda Barbaro) - Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci, znany z mistrzowskiego portretowania najbardziej znamienitych postaci swoich czasów, w 1982 roku stworzył niezwykłe dzieło, które przedstawia legendarnego Conana, wojownika z dalekiej północy, który swoim mieczem i niezłomnym duchem wywalczył miejsce w historii.

Conan, syn Cimmerii, przeszedł przez niezliczone bitwy i starcia z okrutnymi tyranami, demonicznymi istotami i złowrogimi czarnoksiężnikami. Jego życie naznaczone było nie tylko przemocą, ale i walką o przetrwanie w bezlitosnym świecie. Da Vinci uchwycił moment, w którym Conan, po pokonaniu kultu węża i obaleniu Thulsy Dooma, staje się symbolem nieposkromionej siły i wolności. Zamiast subtelnego uśmiechu, twarz Conana wyraża stalową determinację, a jego postawa odzwierciedla gotowość do kolejnych wyzwań.

Tło obrazu przypomina rozległe, dzikie tereny, które nasz bohater przemierzał w poszukiwaniu zemsty za śmierć swoich bliskich. To miejsce, gdzie starożytne krainy zderzały się z dziką naturą, a cywilizacje budowano na kościach poległych. W szczegółach płótna można dostrzec echa tamtych brutalnych czasów, gdzie miecz i magia kształtowały losy całych narodów.

Leonardo, znany z zamiłowania do badania ludzkiej anatomii, w tym dziele przedstawił Conana jako ucieleśnienie fizycznej doskonałości. Każdy mięsień, każde zgięcie na jego ciele jest wynikiem lat walki i nieustannego treningu. To portret nie tylko wojownika, ale także człowieka, który przezwyciężył wszelkie przeciwności losu, by osiągnąć swój cel – odzyskanie utraconego dziedzictwa i zdobycie tronu Aquilonii.

Cona Lisa to nie tylko dzieło sztuki, ale również historyczny dokument, przypominający o czasach, gdy legendy kształtowały bieg dziejów. Da Vinci, poprzez swoją niesamowitą umiejętność uchwycenia esencji ludzkiej natury, stworzył obraz, który na zawsze pozostanie świadectwem wielkości tego niezwykłego wojownika.

--------------------------------------------
#perypetiedziwena #wojnaawatarowa #historiazdziwenem #ciekawostkiniehistoryczne
--------------------------------------------
@bojowonastawionaowca @entropy_ @Yes_Man @UmytaPacha @DiscoKhan @ErwinoRommelo @CzosnkowySmok @splash545
11db8127-df77-4e0e-8d12-d384fd3a8afb
bojowonastawionaowca

@UmytaPacha bardzo ciekawa historia, dziękuję Pani Pacha

Dziwen

@bojowonastawionaowca prosz. xD

DiscoKhan

@Dziwen będzie kontrowersyjnie z mojej strony ale moim zdaniem ten obraz nie jest autentyczny.


Po pierwsze da Vinci w 1982 nie malował. Sprzeczne źródła twierdzą że bądź to był na odwyku w szwajcarskiej Bellinzonie bądź to na odwrót, był w cugu podróżując wzdłóż bałkańskego wybrzeża.


Ale to nie wszystko.


Conan po swoich udanych wyprawach jednak znany był z tego, że trwonił uzyskany majątek gdzie się da, ciężko o tak poważną minę i ciężko żeby Mistrz popełnił taki błąd.


Sam skłaniam się ku tezie, że to nie da Vinci namalował ten obraz ale jeden z jego uczniów. Być może kieruję mną lekka stronniczość, bo dzieło pomimo pewnych błędów dalej prezentuję wysoką wartość artystyczną i wymagało niezwykłego talentu. Czyżby czuć było tutaj rękę Jana Matejki?

Dziwen

@DiscoKhan coś w tym jest, ale Matejkę jednak bym podejrzewał o inną wersję tego obrazu, która, gdy długo się na nią patrzy, zdaje się mówić "Family". Mona Toretto, czyli względnie świeże dzieło z 2001 roku mogło powstać podczas jednej z wizyt Jana w Rzymie, gdzie pędzące rydwany miały zainspirować mistrza do odwzorowania nie tyle dynamiki, co determinacji woźnicy.

fd484056-56c6-49c9-9df4-0acffc74fa87
UmytaPacha

@Dziwen dziwen rozrabiako xD

Dziwen

@UmytaPacha człowiek myśli, że dał se spokój, a tu atak o północy. xD

splash545

@UmytaPacha a tak zarzekałaś się, że nie będziesz wrzucać znanych obrazów, a tu jednak

Co do samego dzieła to podobają mi się kolory nadające mu mroczny klimat. No i przede wszystkim urzekła mnie kwadratowość szczęki Conana i to jego głembokie spojrzenie. Jak nie jestem fanem portretów to ten powiesiłbym na ścianie w sypialni. Jest to zdecydowanie coś co chciałbym widzieć od razu po przebudzeniu.

CzosnkowySmok

@splash545 całe szczęście @UmytaPacha wzięła do serca sobie nasze komentarze, że wszyscy malarze włącznie z Malczewskim są dla nas chłopów po prostu mówiąc kolokwialnie... "mniej znani"

splash545

@CzosnkowySmok o to to. Chociaż w tym przypadku to znałem i malarza i same dzieło, ale jak też to pisałem do @UmytaPacha też można znaleźć takie ciekawostki do znanych dzieł, że i tak je warto wrzucić. Jak w tym przypadku nie zdawałem sobie sprawy, że Conan obalił Thulsę Dooma

CzosnkowySmok

@splash545 w ogóle to bardzo się cieszę, że @UmytaPacha wrzuciła ten post bo już się mocno stęskniłem za malarzami. Miejmy nadzieję, że będzie częściej wrzucać.

Yes_Man

@Dziwen zacne dzieło! Nie mogę się napatrzeć i naDziwenować kunsztem wykonania. Wg mnie mocne 2/1 xD

Zaloguj się aby komentować