-
Zbigniew Wodecki był polskim wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów piosenek.
-
Urodził się 18 lipca 1947 roku w Krakowie.
-
Studiował grę na skrzypcach oraz kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie.
-
Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy został wokalistą zespołu "Młynarski-Masecki".
-
W 1972 roku Wodecki został solistą zespołu "Vincent i Wodecki".
-
W 1975 roku został zaproszony do udziału w festiwalu piosenki w Opolu, gdzie zaprezentował utwór "Oczarowanie".
-
W 1977 roku Wodecki wydał swój pierwszy solowy album "Zbigniew Wodecki".
-
W latach 80. XX wieku Wodecki koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Czechosłowacji i Stanach Zjednoczonych.
-
W latach 90. XX wieku Wodecki został zaproszony do udziału w wielu popularnych telewizyjnych programach, takich jak "Jaka to melodia?", "Rolnik szuka żony" czy "Dancing with the Stars".
-
W 2000 roku Wodecki wydał album "Kolędy i pastorałki", na którym znalazły się tradycyjne kolędy i pastorałki w nowych aranżacjach.
-
W 2004 roku Wodecki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej.
-
W 2012 roku Wodecki został zaproszony do udziału w programie "The Voice of Poland", gdzie pełnił rolę trenera.
-
Wodecki był założycielem i prezesem fundacji "Muzyka i My", która zajmowała się promocją młodych, utalentowanych artystów.
-
Wodecki był autorem tekstów piosenek m.in. dla Maryli Rodowicz, Edyty Górniak czy Grzegorza Markowskiego.
-
Zmarł 30 września 2017 roku w wieku 70 lat.
- Wodecki był dwukrotnie żonaty i miał trójkę dzieci.
@pukpuk Spotkałem Z.Wodeckiego raz, przed jego koncertem w katedrze we Lwowie chyba w 2015 roku. Nie wiedziałem czy nie będę przeszkadzać ale ostatecznie podszedłem, zrobiłem sobie zdjęcie i nawet zamieniłem kilka zdań z p. Wodeckim. Wydawał się wtedy podobnie jak zza ekranu - bardzo miłym oraz ciepłym człowiekiem.
@pukpuk 2. Zbigniew Wodecki urodził się w 6 maja 1950 roku.
- Zmarł 22 maja 2017 roku w wieku 67 lat.
@polock Większość, jeśli nie wszystkie "fakty" są w tym wpisie zmyślone
Miał też rodzinę w Łaziskach Rybnickich, której w początkowej fazie kariery się wstydził, a potem zbierał granty dla honorowego mieszkańca gminy Godów.
- W latach 90. XX wieku Wodecki został zaproszony do udziału w wielu popularnych telewizyjnych programach, takich jak "Jaka to melodia?", "Rolnik szuka żony" czy "Dancing with the Stars".
W latach 90 XX wieku to były tylko dwa kanały w TV: TP1 i TP2; Polsat zaczął nadawać w 1992, TVP Polonia w 1993r. a TVN w 1997, misie. Na te "popularne telewizyjne programy" trzeba poczekać jeszcze kilka-kilkanaście lat, misie.
Tutaj najlepsza ciekawostka: https://youtu.be/iueFUvuCD7s
@naziduP @MG78 @polock @kamlor @jiim @wkielon zapomniałem wspomnieć, że nie weryfikowane są treści to jest efekt zabawy ze sztuczną inteligencją - Chatem GPT.
W ramach poprawy jakości wpisu wrzucam już sprawdzone info:
- Muzyka była obecna w życiu Zbigniewa Wodeckiego od samego początku. Był synem Józefa Wodeckiego, trębacza orkiestry symfonicznej oraz sopranistki – Ireny z domu Bylica. Jego siostra została z kolei wiolenczelistką oraz solistką operetki krakowskiej.
- Już jako małe dziecko zaczął grać na sprzypcach, a następnie na trąbce. Nie zmienia to jednak faktu, że z liceum muzycznego został wyrzucony. Dostał się jednak w późniejszym czasie do klasy skrzypiec znajdującej się pod pieczą wybitnego pedagoga Juliusza Webera.
- Mając kilkanaście lat grywał już koncerty ze swoim pierwszym zespołem. Przełom miał nastąpić, gdy Wodecki miał zaledwie osiemnaście lat. To właśnie wtedy po występie z Markiem Grechutą otrzymał propozycję współpracy z Ewą Demarczyk. W kolejnych latach towarzyszył jej w trasach odbywających się na całym świecie.
- Kariera Zbigniewa Wodeckiego w latach siedemdziesiątych nabierała tempa. Artysta bez przerwy zdobywał nagrody i wyróżnienia za swoją działalność. Pojawiły się również pierwsze kontrakty. W okresie stanu wojennego współpracował z uwielbianym przez społeczeństwo Zenonem Laskowikiem.
- Na przestrzeni lat Wodecki wielokrotnie współpracował z wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej. W gronie tym znalazły się między innymi Krystyna Prońko, Irena Santor, Ewa Bem czy Eleni.
poster
- „Lubię wracać tam gdzie byłem” to jedna z najpiękniejszych piosenek zaśpiewanych przez Zbigniewa Wodeckiego. Warto dodać, że została ona napisana przez Wojciecha Młynarskiego – wybitnego poetę, reżysera, satyryka i wykonawcę piosenki autorskiej.
- Zbigniew Wodecki cieszył się mianem tytana pracy. Bezustannie był zaangażowany w różnego rodzaju inicjatywy i projekty. Był również bardzo dobrze opłacany, czego nie mogli powiedzieć o sobie wielu innych muzyków. Wodecki nigdy nie odmawiał wsparcia finansowego swoim kolegom po fachu.
- Wodecki mówił dosyć otwarcie o tym, że we wcześniejszych latach ochoczo sięgał po marihuanę. Zrezygnował jednak z palenia marihuany na rzecz papierosów.
- Przez długi czas podejrzewano, że Zbigniew Wodecki wdał się w romans z polską aktorką Olgą Bończyk. Żadna ze stron nigdy nie skomentowała tych plotek. Wodecki nie dementował właściwie żadnych plotek dotyczących jego rzekomych romansów i też nigdy się nie rozwiódł.
- Kraków był ukochanym miastem Zbigniewa Wodeckiego. Kiedy wracał do domu po długich trasach koncertowych, jedną z pierwszych rzeczy, jakie robił był spacer po krakowskich uliczkach.
- Wodecki uznawany przez najbliższych był za pracoholika. Sam zwykł mawiać, że urlop ma wtedy, kiedy stoi w korku. Anegdotą rodzinną stała się historia urlopu, który miał trwać dwa tygodnie, a ostatecznie trwał zaledwie trzy dni. Zbigniew Wodecki musiał i chciał wracać do pracy.
- Miał zwyczaj skubać pestki słonecznika, kiedy znajdował się w trasie. Zwykle to on był kierowcą, a całe wnętrze samochodu pokryte było warstwą łupinek. Zdarzało mu się również golić w samochodzie i w trakcie jazdy przeglądać terminarz.
- Charakterystyczna fryzura stała się w pewnym sensie jego znakiem rozpoznawczym. Tylko raz w życiu zdecydował się na drobną zmianę w postaci pasemek. Ludzie przestali go rozpoznawać i to właśnie wtedy podjął decyzję, że już nigdy więcej nie zdecyduje się na eksperyment u fryzjera.
- Wodecki zawsze zgadzał się na występy charytatywne. Zdarzało mu się również rezygnować z posiłku w restauracjach, w których akurat organizowane było wesele, by na prośbę młodej pary wykonać kilka utworów.
- Zwykł mawiać, że mógłby zagrać w reklamie promującej szampon do włosów. Jednocześnie podkreślał, że włosy to jeg logo i gdyby nagle je stracił, musiałby wszystko zaczynać od początku.
1976 Space Odyssey to jest złoto: https://www.youtube.com/watch?v=flzvKf657rY
Zaloguj się aby komentować