Dzisiaj trochę o tym z czego się strzela w konkurencjach dynamicznych. Oczywiście podstawowym podziałem amunicji jest to do jakiej pasuje broni: amunicja pistoletowa, karabinowa i strzelbowa. Są od tej reguły dwa wyjątki: 1. w klasie PCC strzela się karabinem używając amunicji pistoletowej, 2. pistolety i karabinki bocznego zapłonu używają tego samego rodzaju amunicji.
Innym podstawowym podziałem amunicji jest sposób jej aktywacji: boczny lub centralny zapłon. Boczny zapłon to w sumie jeden kaliber 0.22 cala (~5.5mm), łuska naboju jest tak skonstruowana że iglica uderza w jej rant odpalając ładunek. Centralny zapłon to konstrukcja naboju w którym odpalenie powoduje centralnie umieszczona spłonka.
Większość konkurencji strzelectwa dynamicznego strzela się przy użyciu broni oraz amunicji centralnego zapłonu. Dla pistoletów standardowym kalibrem jest 9mm, którego używa większość zawodników. W wielu konkurencjach dopuszczone jest strzelanie z większych kalibrów: "czterdziestką" czy "czterdziestkapiątką" (co oznacza kaliber w setnych cala "czterdziestka" to 0.40 cala czyli 10mm, "czterdziestkapiątka" to 0.45 cala czyli 11.4mm). Większy kaliber, ze względu na większą trudność opanowania odrzutu i podrzutu podczas strzelania ma swoje przywileje - np. w IPSC punkty na polach tarczy mają większe wartości dla tych kalibrów.
Jako, że w strzelectwie dynamicznym właśnie największą trudnością jest opanowanie podrzutu i odrzutu tak by celnie i szybko strzelać - parametry amunicji takie jak ciężar pocisku czy jego prędkość przy wylocie z lufy mają duże znaczenie. W amunicji 9mm w tym sporcie stosuje się zazwyczaj pociski o masie 7.5 gramów, 8 gramów i 10 gramów (oczywiście strzelectwo dużo nomenklatury przejmuje ze stanów, więc masę podajemy w grainach - czyli 115gr, 124gr i 150gr). Wielu strzelców dostosowuje parametry amunicji do swoich preferencji używając różnego rodzaju prochu, spłonek czy ciężaru naboju, jednak w przepisach strzelectwa dynamicznego często określa się tzw. faktor który musi spełniać amunicja, tak by zawodnik mógł jej używać na zawodach. Faktor to iloczyn masy użytego pocisku oraz prędkości wylotowej czyli z fizyki: pęd. Faktor nie może być niższy od zdefiniowanego w przepisach - niższy faktor ułatwiał by zawodnikowi strzelanie, oczywiście psując konkurencyjność dyscypliny. Podczas zawodów przeprowadza się kontrolę faktoru amunicji zawodnika.
Czyli strzelectwo to nie tylko treningi, strzelanie i zawody. To także doskonalenie swojego sprzętu, włącznie z amunicją. Wielu strzelców wytwarza amunicję dla swoich potrzeb w domu, tak jak to pokazuje załączony film: https://youtu.be/VCYGeB5B7dk?t=137 Taki proces nazywa się elaboracją amunicji, kiedyś napiszę o nim więcej.
Zaloguj się aby komentować