Zdjęcie w tle
PaFka

PaFka

Kompan
  • 7wpisy
  • 7komentarzy
Strzelectwo dynamiczne - amunicja.
Dzisiaj trochę o tym z czego się strzela w konkurencjach dynamicznych. Oczywiście podstawowym podziałem amunicji jest to do jakiej pasuje broni: amunicja pistoletowa, karabinowa i strzelbowa. Są od tej reguły dwa wyjątki: 1. w klasie PCC strzela się karabinem używając amunicji pistoletowej, 2. pistolety i karabinki bocznego zapłonu używają tego samego rodzaju amunicji.
Innym podstawowym podziałem amunicji jest sposób jej aktywacji: boczny lub centralny zapłon. Boczny zapłon to w sumie jeden kaliber 0.22 cala (~5.5mm), łuska naboju jest tak skonstruowana że iglica uderza w jej rant odpalając ładunek. Centralny zapłon to konstrukcja naboju w którym odpalenie powoduje centralnie umieszczona spłonka.
Większość konkurencji strzelectwa dynamicznego strzela się przy użyciu broni oraz amunicji centralnego zapłonu. Dla pistoletów standardowym kalibrem jest 9mm, którego używa większość zawodników. W wielu konkurencjach dopuszczone jest strzelanie z większych kalibrów: "czterdziestką" czy "czterdziestkapiątką" (co oznacza kaliber w setnych cala "czterdziestka" to 0.40 cala czyli 10mm, "czterdziestkapiątka" to 0.45 cala czyli 11.4mm). Większy kaliber, ze względu na większą trudność opanowania odrzutu i podrzutu podczas strzelania ma swoje przywileje - np. w IPSC punkty na polach tarczy mają większe wartości dla tych kalibrów.
Jako, że w strzelectwie dynamicznym właśnie największą trudnością jest opanowanie podrzutu i odrzutu tak by celnie i szybko strzelać - parametry amunicji takie jak ciężar pocisku czy jego prędkość przy wylocie z lufy mają duże znaczenie. W amunicji 9mm w tym sporcie stosuje się zazwyczaj pociski o masie 7.5 gramów, 8 gramów i 10 gramów (oczywiście strzelectwo dużo nomenklatury przejmuje ze stanów, więc masę podajemy w grainach - czyli 115gr, 124gr i 150gr). Wielu strzelców dostosowuje parametry amunicji do swoich preferencji używając różnego rodzaju prochu, spłonek czy ciężaru naboju, jednak w przepisach strzelectwa dynamicznego często określa się tzw. faktor który musi spełniać amunicja, tak by zawodnik mógł jej używać na zawodach. Faktor to iloczyn masy użytego pocisku oraz prędkości wylotowej czyli z fizyki: pęd. Faktor nie może być niższy od zdefiniowanego w przepisach - niższy faktor ułatwiał by zawodnikowi strzelanie, oczywiście psując konkurencyjność dyscypliny. Podczas zawodów przeprowadza się kontrolę faktoru amunicji zawodnika.
Czyli strzelectwo to nie tylko treningi, strzelanie i zawody. To także doskonalenie swojego sprzętu, włącznie z amunicją. Wielu strzelców wytwarza amunicję dla swoich potrzeb w domu, tak jak to pokazuje załączony film: https://youtu.be/VCYGeB5B7dk?t=137 Taki proces nazywa się elaboracją amunicji, kiedyś napiszę o nim więcej.

Zaloguj się aby komentować

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Steel Challenge, wyniki są tutaj: https://practiscore.com/results/html/d15ba750-b43d-4c0b-9ce3-f8687272d6bc.
"This is Kylie Wells, she’s 13, her gun is pink and she’s faster than you." to chyba moja faworytka tych zawodów, brak zbędnych ruchów, precyzja i szybkość. Jak strzela możecie zobaczyć tu: https://fb.watch/4Z3f-t8G6P/
Na Mistrzostwach najlepsi światowi strzelcy uzyskiwali czasy rzędu 50-60s. W kraju, czołówka strzelców schodzi już z czasem ciut poniżej 90s , (moje czasy to ok. 150s), ale idziemy w dobrym kierunku.
(zdjęcie: Zapach Prochu, zawodnicy porównują czasy do najlepszych )
b2c30ec4-437d-4e7d-989e-6ef4e7a62e16
PaFka

@gacek jeśli nie strzelałeś nigdy sportowo, to proponuję zacząć od jakiejkolwiek publicznie dostępnej strzelnicy. Z tego co się orientuję w Wawie to może to być np. Strzelnica FSO, Legia Rembertów czy inne, zobacz tu: https://gdziestrzelac.eu/mapa-strzelnic/ Jeśli Ci się spodoba i będziesz chciał spróbować strzelectwa dynamicznego/sportowo - odezwij się, polecę Ci konkretne osoby, ludzi którzy świetnie trenują sportowców strzelectwa!

mejwen

@PaFka jak wygląda popularyzacja tego sportu w kraju gdzie z punktu prawnego broń to zło wcielone?


Czy warto bawić się w strzelanie nosząc okulary na codzień?

PaFka

@mejwen też noszę okulary, w okularach strzeleckich przed okularem ochronnym mam takie wkładki korekcyjne zrobione u optyka - działa i jest OK


Co do popularyzacji: ten sport ma swoich fanów, ale oczywiście są osoby które wykorzystywane w tym sporcie narzędzie: broń - odstrasza i pewnie przekonywanie ich o tym, że używają jej rozsądni ludzie, tylko do celów sportowych i dbając o bezpieczeństwo - ich nie przekona. Trudno.


Z punktu prawnego nie jest tak źle: uzyskanie pozwolenia sportowego na broń jest w przybliżeniu tak samo trudne jak uzyskanie prawa jazdy (serio). A jeśli odwiedzisz strzelnicę w czasie zawodów to zobaczysz samych uśmiechniętych i szczęśliwych ludzi - pasjonatów - którzy mogę robić to co lubią i dzielić się tą pasją z innymi

Zaloguj się aby komentować

Blaszane wyzwanie.
Steel Challenge (SC) to konkurencja strzelectwa dynamicznego, która polega na tym by w jak najkrótszym czasie trafić do pięciu celów metalowych. Na torze SC jest zawsze jeden cel końcowy - jego trafienie kończy przebieg zawodnika, a wynikiem jest uzyskany czas powiększony o ewentualne kary (najczęściej karane jest nietrafienie lub pominięcie celu). Start zawodnika na danym torze składa się z pięciu przebiegów, z których cztery najszybsze przebiegi są sumowane i suma ta tworzy wynik zawodnika na danym torze. Suma przebiegów z wszystkich torów to wynik zawodnika w danych zawodach, a wygrywa zawodnik z najkrótszym czasem.
Cele na torze ustawiane są w precyzyjny i zawsze taki sam sposób - odległości celów od strzelca, konfiguracja celów, wysokość ustawienia i rozmiary są zawsze takie same i są takie same na każdych zawodach Steel Challenge na całym świecie. Zdefiniowanych standardowych ustawień torów jest osiem. SC, w odróżnieniu od innych konkurencji dynamicznych w których tory różnią się pomiędzy zawodami, to konkurencja strzelectwa dynamicznego która w obiektywny sposób pozwala na porównanie zawodników między sobą. Starty w tej konkurencji podzielone są na wiele klas w zależności od rodzaju broni używanej przez zawodnika.
Steel Challenge Shooting Association to organizacja, która czuwa nad przepisami tej konkurencji. W Polsce oficjalne zawody SC odbywają się w Gdańsku, organizowane są przez firmę Zapach Prochu. Wyniki zawodników w tych zawodach trafiają do centralnego systemu i pozwalają na porównanie siebie do zawodników na całym Świecie. W innych miejscach w kraju odbywają się zawody na bazie przepisów SC, ale bez autoryzacji SCSA i nazywane są w różny sposób, np. "Speed steel".
Czy są to trudne czy łatwe zawody? Wyglądają prosto, jednak już po starcie i pierwszym uzyskanym wyniku, często pojawia się zdumienie że czas jaki uzyskaliśmy na jednym tylko przebiegu jest dłuższy niż suma wszystkich czasów przebiegów dla rekordzisty świata na danym torze
Zobaczcie jak tor "Smoke and Hope" strzelają najlepsi: https://youtu.be/j9p31ac45-w?t=210
Jeśli zainteresował Ciebie ta dyscyplina, to właśnie odbywają się mistrzostwa świata w SC 14-18 kwietnia w Alabamie. Można oglądać zmagania na żywo tutaj: https://uspsalive.com/

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Bezpieczeństwo w sportach strzeleckich.
W sportach strzeleckich bezpieczeństwo jest podstawowym, nienegocjowalnym i traktowanym ze szczególną powagą aspektem. Bezpieczeństwo zawodnika, obsługi zawodów, widzów, otoczenia jest priorytetem i wie o tym każdy zawodnik, sędzia czy widz takich zawodów. Samo przebywanie na strzelnicy na której odbywają się zawody wymaga od każdego posiadania okularów ochronnych oraz słuchawek. Na ich brak, czy na jakiekolwiek inne aspekty łamania zasad bezpieczeństwa obowiązek reagowania mają wszyscy: obsługa zawodów, zawodnicy oraz nawet widzowie.
Aby móc wystartować w zawodach dynamicznych, zawodnik musi przejść test potwierdzający umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią oraz podstaw dyscypliny w której startuje. Także podczas zawodów, najmniejsze przewinienie dotyczące bezpieczeństwa karane jest dyskwalifikacją i kończą rywalizację zawodnika w danych zawodach. Przed rozpoczęciem zawodów realizowana jest także kontrola broni zawodników; jednym z celów jest sprawdzenie bezpieczeństwa broni i dopuszczenie jej do zawodów, gdyż broń często jest modyfikowana przez zawodników po to by osiągać lepsze wyniki.
Dzięki rygorystycznym przepisom oraz bezkompromisowemu ich stosowaniu przez sędziów i zawodników, wypadki należą do rzadkości. Zdecydowana większość sytuacji niebezpiecznych jest eliminowana zanim mogłaby stać się sytuacją zagrażającą zdrowiu czy życiu. Przez prawie 50 lat, wg mojej wiedzy wydarzyły się (tylko) dwa wypadki śmiertelne, co w porównaniu innych sportów (motosport, maraton) wypada nad wyraz pozytywnie, biorąc pod uwagę to, że w sporcie tym używa się jednak niebezpiecznego narzędzia - broni palnej.
Zobaczcie na film z kompilacją sytuacji, za które zawodnik w nich występujący został zdyskwalifikowany z zawodów. Duża część tych sytuacji może nie wyglądać groźnie dla osoby nie obeznanej z tym sportem, jednak w sprawie bezpieczeństwa nie ma kompromisów: https://youtu.be/4wEycuGSQig?t=12
PaFka

@kris CIeszę się W mojej okolicy (Gdańsk) strzelnice działające na otwartym powietrzu są otwarte "w reżimie sanitarnym" - trzeba tylko się umówić, przyjść w maseczce, ograniczona jest ilość osób w grupie. Z tego co wiem, strzelnice w budynkach są otwarte tylko dla trenujących zawodników (też trzeba zająć sobie stanowisko na tel). Polecam spróbowanie, a jak będą jakieś zawody w Twojej okolicy to można przyjechać popatrzeć jak to wygląda (pamiętaj o okularach i słuchawkach )

kris

@PaFka dzięki za info, muszę się tym zainteresować, robi się cieplej więc pewnie będzie coraz więcej takich zawodów do oglądania

Zaloguj się aby komentować

Strzelectwo dynamiczne, rodzaje broni.
W konkurencjach dynamicznych takich jak IPSC, używa się różnych rodzajów broni. W sporcie broń palną dzieli się na trzy podstawowe grupy: pistolety (w tym rewolwery), karabiny i strzelby. Taki podział, w większości konkurencji dynamicznych, definiuje rodzaj rozgrywanych zawodów: zawody pistoletowe, zawody karabinowe czy zawody strzelbowe. Ten podział jest związany z tym, że różne rodzaje broni wymagają różnych ustawień celów by stworzyć warunki rywalizacji. I tak na zawodach pistoletowych cele są zazwyczaj blisko (1-20m) i stosuje się cele papierowe i metalowe, na karabinowych daleko (nawet 100-300m) także stosując cele papierowe i metalowe, a na zawodach strzelbowych cele są w odległościach 10-30m, ale prawie nie stosuje się celów papierowych (tarcz), za to dozwolone są cele tzw. łamliwe - rzutki. W zawodach dynamicznych typu Steel Challenge, bardzo często zawodnicy rywalizują z broni bocznego zapłonu, są to pistolety czy karabiny o małym kalibrze (5.5mm) o specyficznej budowie naboju, który w momencie naciśnięcia spustu uderzany jest iglicą z boku (stąd nazwa), a nie centralnie. Broń tego rodzaju ma bardzo mały odrzut i podrzut i pozwala na duże tempo strzelania.
Oczywiście są też zawody dynamiczne, które łączą te rodzaje broni np. 3GUN czy Steel Challenge, ale o tym napiszę innym razem.
Rywalizacja strzelecka, dynamiczna odbywa się nie tylko przy pomocy broni palnej - zawody IPSC, Steel Challenge rozgrywa się także w formule "Action Air" w której do strzelania używa się specjalnie przygotowanych pistoletów pneumatycznych. Ta liga ma wielu zwolenników, gdyż treningi i zawody nie wymagają tego by odbywały się na strzelnicach przystosowanych do broni palnej, a mogą odbywać się na strzelnicach pneumatycznych aranżowanych w zwykłych budynkach.
Warto wspomnieć o tym, że strzelectwo dynamiczne nadal się rozwija w swojej formie, dodając nowe możliwości rywalizacji. Na przykład, w związku z tym, że zawody karabinowe "cierpią" z powodu małej ilości strzelnic dysponujących dużym dystansem strzelania i odbywają się rzadziej niż pistoletowe, od niedawna w zawodach pistoletowych dodano konkurencję PCC (Pistol Caliber Carbine), która pozwala na rywalizację na tych zawodach przy pomocy karabinu przystosowanego na nabój pistoletowy. Dzięki temu wykorzystuje się te same tory do strzelania przy pomocy karabinu, dając możliwość częstszego uczestnictwa w rywalizacji "karabiniarzom".
Oczywiście, że różne rodzaje broni wymagają także różnego oporządzenia zawodnika: kabury, ładownice, torby; także trening przygotowujący do zawodów wygląda inaczej, bo inaczej obsługuje się różne rodzaje broni.
Zobaczcie jak ze strzelbą na zawodach radzi sobie Natalia Boszko: https://youtu.be/RFU_uYZ4plg?t=38
Doceniajcie proszę, będę pisał dalej

Zaloguj się aby komentować

Moimi wpisami chciałbym społeczności Hejto przybliżyć jedną z moich pasji: strzelectwo dynamiczne.
Dzisiaj krótka historia powstania IPSC. Tak jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, takich jak: szermierka, zapasy, judo; strzelectwo dynamiczne powstało jako trening - przygotowanie do walki. W latach 30-tych ubiegłego wieku FBI stwierdziło, że szkolenie strzeleckie swoich agentów nie może kończyć się na statycznym strzelaniu, bo przecież w ich pracy sytuacje użycia broni w starciu z przestępcami nie przypominają pojedynku "statycznego". FBI postanowiło realizować szkolenia, które będą uwzględniały strzelania w ruchu, zza przesłon czy samochodów. Wszystko to by w agentach FBI wypracować automatyzm w posługiwaniu się bronią, tak by wymiana magazynka czy celowanie było realizowane podświadomie. Trochę tak jak uczymy się jeździć samochodem, dopiero wtedy gdy np. zaczynamy zmieniać biegi bez potrzeby angażowania świadomości, możemy więcej uwagi skupić na innych rzeczach.
Z tych szkoleń FBI z czasem powstała dyscyplina strzelecka "strzelectwo praktyczne", a w 1976 powstała organizacja IPSC - International Practical Shooting Confederation. W tym samym roku w Zurichu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata tej konkurencji.
Ruch, dynamika, presja czasu i widowiskowość to to co przyciąga strzelców. W trakcie dynamicznego rozwoju strzelanie IPSC stało się sportem i utraciło swe pierwotne „bojowe” znaczenie, co podkreślają przepisy sportowe IPSC. Szacuje się, że strzelectwo dynamiczne na świecie uprawia ponad 70tys. zawodników.
W Polsce IPSC skupia się wokół IPSC Region Polska, a zarejestrowanych zawodników jest prawie tysiąc. Każde zawody IPSC mają swoją rangę - poziom. W ramach Pucharu Polski odbywają się zawody zawody L3 (level 3), w których mogą rywalizować zawodnicy będący członkami Regionu IPSC. Natomiast w klubach strzeleckich odbywają się zawody L1, w których może wystartować każdy, nawet strzelec który chce spróbować tej dyscypliny. Jednak warunkiem startu takiego strzelca nowicjusza, jest to że inny strzelec dynamiczny przeszkoli tą osobę w kwestii bezpieczeństwa zawodów.
Polscy strzelcy bardzo często uczestniczą w zawodach poza granicami kraju, a przez Region oraz Polski Związek Strzelectwa Sportowego delegowani są np. na Mistrzostwa Świata. Dyscyplina IPSC szczególnie popularna jest u naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie też odbywa się jedna z większych tego typu imprez: "Extreme Euro Open" w Hodonicach. Dla zawodnika to trzy dni strzelania i 30 bardzo wymagających torów. W zawodach przewidziano miejsce dla prawie tysiąca zawodników, a i tak miejsca na zawody kończą się w dniu otwarcia zapisów. Wśród strzelców z całego świata są ci najlepsi których można zobaczyć "w akcji".
Zobaczcie jak w 2019 z torami radził sobie jednen z naszych najlepszych strzelców: Bartosz Szczęsny. Wideo z kamerki na czapce, więc można poczuć się jak Bartek https://youtu.be/uNtrOro62eE?t=6
Więcej o historii polskiego IPSC można przeczytać na stronie Regionu: https://ipsc-pl.org/ipsc/o-ipsc lub o historii światowego IPSC tu: https://www.ipsc.org/what-is-ipsc/. Oczywiście IPSC to nie jedyna dynamiczna konkurencja strzelecka o innych napiszę w następnych wpisach.
Dziękuję za dotychczasowe docenianie i pozytywnie reakcje!!
Moimi wpisami chciałbym społeczności Hejto przybliżyć jedną z moich pasji: strzelectwo dynamiczne.
Wielu osobom, które o strzelectwie sportowym słyszały z mainstreamowych mediów, pewnie kojarzy się ono głównie ze strzelectwem statycznym, w którym zawodnik stoi naprzeciwko tarczy, z wyciągniętym w jej kierunku pistoletem czy karabinkiem i cierpliwie celuje tak, by trafić jak najwięcej dziesiątek. Istnieje jednak odmiana strzelectwa sportowego, która łamie ten schemat: strzelectwo dynamiczne. Jedną z dyscyplin strzelectwa dynamicznego jest IPSC. W tej dyscyplinie zawodnik punktowany jest nie tylko za celne, ale też za szybkie strzelanie. W IPSC zawodnik startuje na specjalnie przygotowanym torze i ma za zadanie by jak najszybciej i jak najcelniej ostrzelać ustawione tarcze papierowe i cele metalowe. Tarcze posiadają trzy pola punktowane A, C i D. Zawodnik musi strzelić do tarczy dwa razy i za każde trafienie otrzymuje ilość punktów zgodną z wartością pola w które trafił. Jeśli nie trafi w tarczę wcale to otrzymuje karę w postaci punktów ujemnych. Podobnie punktowane są cele metalowe - za strącenie takiego celu zawodnik otrzymuje punkty. Oprócz punktów na takim przebiegu liczy się czas: wynik zawodnika określany jest jako tzw "hit factor" współczynnik zdobytych punktów i czasu przebiegu, liczonego od sygnału startu do ostatniego strzału.
Czy jest to łatwa/trudna dyscyplina? Jak każdy sport wymaga treningu i przygotowania, także kondycyjnego. Zawody często odbywają się w ciągu dwóch dni, trzeba wystartować na dwudziestu torach, a trafienie w tarczę "z biegu" jest dużym wyzwaniem.
Na filmie Maria Guschina, rosyjska zawodniczka, potrójna mistrzyni świata IPSC.
https://youtu.be/d0oL51ruDs0?t=51
Doceńcie jeśli temat Wam się podoba, w następnym napiszę więcej o IPSC.

Zaloguj się aby komentować