Herbata pochodzi z centrum upraw Bi Luo Chun, czyli z prowincji Jiangsu, znad jeziora Tai. Nie jest to jedynie ciekawostka, bowiem w Chinach z danym rodzajem herbaty związane jest konkretnie jedno miejsce i najlepszy napar to będzie właśnie stamtąd, potem już idzie to koncentrycznie – powiat, prowincja. Są oczywiście wyjątki. Ponad to jak już do zaparzania użyje się wody źródlanej, tej samej z której korzystają także krzaczki herbaty, to klękajcie mandaryni. Drugim ważnym wyróżnikiem jakości suszu jest czas zbiorów, odrobinę upraszczając – im wcześniejszy tym lepszy. Herbatę którą kupiłem zebrano przed końcem lutego, co gwarantować miało wysoką jakość listków, które pokryte powinny być włoskami.
Herbata jak widać na fot. 1 nie została jakoś specjalnie ukształtowana. To co widać to biały puszek, który sprawia, że listki wydają się nieco rozmyte. Listki? Lepszym słowem byłoby pączki.
Tą znakomitą znakomitość producent rekomendował zaparzać w temperaturze 80 C, przez pół minuty. Niestety nie dodał ile należało w kolejnych zaparzeniach. Sam doszedłem do wniosku, że herbata jest nieco za delikatna po tak krótkim zaparzaniu i parzyłem ją pierwsze dwa razy przez minutę, następny 2 minuty, ostatnie zaparzenie dłużej. Po zaparzeniach Bi Luo Chun lądowała w dużym czajniczku jako cold brew. Część sucha trafiała z kolei ostatecznie do jugortu.
Najważniejszy jest oczywiście smak, który jest trawiasto-fasolkowo-orzechowy. Bardzo kompleksowy i subtelny. Określiłbym go jako warzywno-słodki. Zauważyłem, że nie należy obniżać temperatury zaparzania, bowiem zamiast subtelności, otrzymamy słaby napar. Nie widzę powodu, by próbować jakoś komplekowo opisywać nuty, wrażenia i silić się na porównania. Po prostu miło się z czarką tego naparu trochę porozkoszować, tak jak ze słodyczami wysokiej jakości.
Trudno jest jakoś podsumować tą herbatę, bowiem przygotowując ten słowotok odkryłem potencjalnie interesujące metody zaparzania. Reasumując, Bi Luo Chun smakuje jak oaza.
#herbata #zielonaherbata
Nie wiem, nie jestę cymbałę
U mnie najczęściej chińska zielona wlatuje na cold brew a do picia na ciepło drobna igiełkowa sincha/sencha z JP
@Augustyn_Benc-Walski
odrobinę upraszczając – im wcześniejszy tym lepszy. Herbatę którą kupiłem zebrano przed końcem lutego, co gwarantować miało wysoką jakość listków, które pokryte powinny być włoskami.
Mam dla Ciebie złą wiadomość, jesteś robiony w bambuko na tej herbacie. W Jiangsu nie ma szans na tak wczesny zbiór. 15-20 marca to już bardzo wcześnie.
Tak wcześnie zbierana herbata to podróbka, pewnie produkowana w Syczuanie lub Junnanie.
@Herbata Hej, wysłałem do sklepu pytanie o termin zbiorów, aby sprawdzić co i czy mi odpowiedzą. W końcu doczekałem się odpowiedzi. Pierwsza brzmiała, że sprawdzą, ale najpewniej jest to pomyłka. Następna brzmiała, że to nie jest pomyłka i faktycznie z konkretnego ogrodu herbacianego zbierają w ostatnich dniach lutego 2,5 kg herbaty. Odpowiedź wydaje mi się sensowna.
@Augustyn_Benc-Walski Że to pomyłka – tak, sensowna. Nie ma szans na zbiór herbaty w Jiangsu w lutym.
Załóżmy, że hipotetycznie jest to prawda. Co musiałoby się stać, żeby dało się zebrać w lutym?
- herbata zalana nawozami tak, że świeci w ciemności - do wykonania, ale nie polecam
- szybko dojrzewający kultywar - do wykonania
- rok ze średnimi temperaturami dobowymi co najmniej 15 stopni co najmniej od 10 lutego. machajacypapiez.jpg powodzenia
Sprawdź sobie dobowe temperatury dla Suzhou w lutym.
Zaloguj się aby komentować